Reklama

Kościół

Pielgrzymkowy fenomen – ilu pątników pielgrzymuje na Jasną Górę?

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

Karol Porwich/Niedziela

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

Jak co roku, w sierpniu przypada szczyt pielgrzymowania na Jasną Górę. W ubiegłym roku przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej przybyło 3,6 mln pielgrzymów. To o 1,1 mln więcej niż dwa lata temu. W tym roku Jasna Góra spodziewa się rekordowej liczy pątników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biuro Prasowe Jasnej Góry poinformowało KAI, że od początku sezonu pielgrzymkowego, czyli od miesiąca maja do dnia wczorajszego przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej dotarło 112 grup pieszych, w których łącznie udział wzięło 14 tys. pątników. Jeszcze więcej było grup rowerowych, aż 161. Łącznie na Jasną Górę dotarło 6 tysięcy rowerzystów. Zaskakiwać mogą także inne pielgrzymki, jak np. biegowa. W takiej udział wzięło 16 grup, czyli ok. 500 osób. Dotarła już także pielgrzymka rolkowa licząca 40 osób. Kolejna taka pielgrzymka dojedzie niebawem. 24 osoby wybrały się natomiast na pielgrzymkę konno.

Jasna Góra czeka na kolejnych pielgrzymów. 5 sierpnia wyruszyła Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, która co roku liczy ok. 2000 osób. Tego samego dnia swą drogę rozpoczęła także Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin. Z kolei 17 sierpnia wyjdzie najliczniejsza grupa pątników Piesza Pielgrzymka Tarnowska, która w ubiegłym roku liczyła prawie 5,5 tys. osób. 22 sierpnia z parafii św. Łukasza Ewangelisty na warszawskich Jelonkach wyruszy pielgrzymka rowerowa. Z całej Polski w najbliższych dniach wyruszy jeszcze wiele grup pielgrzymkowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Najdłuższe szlaki przechodzą pielgrzymi, będący już w drodze, m.in. 43. Pielgrzymka Kaszubska, która wyruszyła z Helu i ma do pokonania 638 km w 19 dni; 40. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupy z Pustkowa - 636 km w 20 dni i ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni; oraz 32. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk - 560 km w 17 dni.

Pielgrzymka wciąż przyciąga różne grupy wiekowe, od osób starszych, po młodzież i rodziców z dziećmi.

W ubiegłym roku tylko w pieszych pielgrzymkach w 228 grupach przeszło 77,5 tys. pątników. Grup rowerowych było 200, łącznie 8,6 tys. rowerzystów. Z kolei w 17 pielgrzymkach biegowych udział wzięło 475 osób.

W 2023 r. jedną z najliczniejszych grup po Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej była 44. Radomska Pielgrzymka Piesza. Z kolei równie liczna - na trzecim miejscu - 42. Krakowska Pielgrzymka Piesza, a Warszawska Pielgrzymka Piesza, nazywana paulińską w ubiegłym roku liczyła 4,3 tys. pątników.

Podziel się:

Oceń:

2024-08-05 16:54

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: Pilnie należy ustanowić duszpasterstwo solidarne, empatyczne, dyskretne, nieoceniające

2025-09-19 18:44

Vatican Media

Pilnie należy ustanowić duszpasterstwo solidarne, empatyczne, dyskretne, nieoceniające – wskazał Papież Leon XIV w przemówieniu podczas Zgromadzenia Diecezji Rzymskiej, które odbyło się w piątek wieczorem w Bazylice Świętego Jana na Lateranie. Wezwał do poszukiwania w duchu synodalnym skutecznych form ewangelizacji.

Więcej ...

Relikwie św. Carlo Acutisa dotarły do Korei Południowej

2025-09-20 13:31

Joanna Łukaszuk-Ritter

Relikwie św. Karola Acutisa przybyły do Korei Południowej i zostały umieszczone w kaplicy Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Seulu. Młodzi wierzą, że niedawno kanonizowany nastolatek z Włoch stanie się ich szczególnym patronem i przewodnikiem podczas ŚDM 2027.

Więcej ...

Prof. Monika Przybysz: Kościół w social mediach to znak czasu

2025-09-20 16:03
prof. Monika Przybysz

Karol Porwich

prof. Monika Przybysz

- Kościół jest tam, gdzie są ludzie, i tak powinno być także w mediach społecznościowych - podkreśla prof. Monika Przybysz z UKSW. W rozmowie z KAI medioznawca wyjaśnia, jak Kościół coraz lepiej wykorzystuje nowe media, m.in. dzięki księżom i influencerom obecnym na Instagramie, TikToku i YouTubie. Okazją do rozmowy jest obchodzony w Kościele w Polsce w najbliższą niedzielę Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

PILNE! Powtórzył się cud św. Januarego

Wiara

PILNE! Powtórzył się cud św. Januarego

Leon XIV o rosyjskich dronach nad Polską: Polacy są...

Leon XIV

Leon XIV o rosyjskich dronach nad Polską: Polacy są...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Wiadomości

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący...

Wiadomości

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący...

Niezwyciężony Triumf serca

Wiadomości

Niezwyciężony Triumf serca

Premier: SOP zneutralizowała drona operującego nad...

Wiadomości

Premier: SOP zneutralizowała drona operującego nad...