Reklama

Jubileuszowa pielgrzymka organistów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sosnowiecka bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny gościła 18 listopada przybyłych z różnych części diecezji organistów. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Celem naszych spotkań - jak powiedział Niedzieli ks. Robert Żwirek, diecezjalny duszpasterz organistów - jest z jednej strony integracja rozproszonego środowiska organistów, ponieważ diecezja sosnowiecka powstała z połączenia trzech części innych diecezji i jest taka potrzeba. Z drugiej strony każdy, kto zajmuje się służbą w Kościele, potrzebuje pewnych wzorców, przypomnienia o pewnych zasadach, regułach, w tym wypadku dotyczy to muzyki, śpiewu w czasie liturgii. Sądzę także, że modlitewno-formacyjne spotkania przyczyniają się do podnoszenia kwalifikacji w środowisku organistów, a zarazem przyczyniają się do lepszego poznania tradycji śpiewu kościelnego.

W homilii bp Śmigielski SDB przekonywał zebranych organistów, na których ciąży odpowiedzialność nie tylko animowania śpiewu w czasie liturgii, ale także dawania świadectwa swoim życiem. Środkiem, który wspomaga nasze działania, jest modlitwa. "Podobnie jak my, ludzie końca XX wieku, tak też i apostołowie mieli wiele problemów związanych z modlitwą - mówił Ksiądz Biskup. Niedoścignionym wzorem ciągle pozostaje dla nas Pan Jezus, który jak podaje Ewangelia wykorzystywał każdy moment na to, by spotkać się z Bogiem Ojcem. "Trudno wyobrazić sobie, abyśmy mogli dobrze pełnić swoje posłannictwo bez modlitwy - kontynuował. Doskonałym przykładem łączenia czynnego życia z trwaniem na modlitwie jest Ojciec Święty Jan Paweł II. Pamiętam - mówił Ksiądz Biskup - kiedy byłem na Kapitule Generalnej Salezjanów w Rzymie w 1990 r., Ojciec Święty przybył do Domu Generalnego po to, by się z nami spotkać. Zebrani w auli czekaliśmy na niego. Miał przybyć o godzinie 12.00. Nie było go 5, 10, 15, 20 minut. Zaniepokojeni zastanawialiśmy się, czy audiencja dojdzie do skutku. W końcu pojawił się na auli.

Po spotkaniu zapytałem jednego z moich współbraci, który towarzyszył w drodze Ojcu Świętemu, dlaczego się spóźnił, co go zatrzymało? Okazało się, że do naszego Domu Generalnego przybył punktualnie, ale przechodząc klasztornym korytarzem wszedł do kaplicy. Wszyscy myśleli, że będzie to tylko chwilka, nawet nie klękali, a Ojciec Święty pozostawał w skupieniu przed Najświętszym Sakramentem kilkanaście minut. Dopiero po dłuższej chwili udał się na spotkanie - wspominał Kaznodzieja.

Po Mszy św., w Domu Katolickim znajdującym się naprzeciw bazyliki, odbyło się spotkanie, w czasie którego

ks. Robert Żwirek mówił o tradycji chorału gregoriańskiego. Wykładem, popartym przykładami muzycznymi, rozpoczął cykl spotkań dotyczących wykonawstwa chorału gregoriańskiego. "Temat ten wybrałem dlatego, gdyż w dokumentach chorał gregoriański ciągle jest nazywany pierwszym śpiewem Kościoła rzymskokatolickiego. Stąd potrzeba dbania o to, by był obecny nie tylko podczas liturgii papieskiej w Rzymie czy w murach seminaryjnych lub klasztornych, ale i w liturgii sprawowanej w parafiach"- powiedział Niedzieli ks. Żwirek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...