Reklama

ANNA SOWIECH

Nowy papież przed Wielkanocą

2013-02-13 07:38

Mówi abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce
Niedziela Ogólnopolska 7/2013

- Kiedy odbędzie się konklawe?

- Procedura wyboru nowego papieża najprawdopodobniej ruszy 1 marca, po ogłoszeniu „sede vacante” (nieobsadzona stolica - przyp. red.), choć nie mogę wykluczyć, że protokół konklawe może zostać trochę zmieniony. Nie wiem, ile czasu zajmie kardynałom wybór następcy Benedykta XVI, jednak przed Wielkanocą powinniśmy mieć nowego papieża.

- Czy decyzja Benedykta XVI była dla Księdza Arcybiskupa zaskoczeniem?

- Dla mnie nie jest ona takim wielkim zaskoczeniem. Myślę, że to odważna, ale i przemyślana decyzja. Papież jest autorytetem moralnym dla świata i takim pozostanie.

- Jak mamy rozumieć rezygnację z urzędu Piotra naszych czasów?

- Benedykt XVI jest wielkim człowiekiem Kościoła, który ma odwagę przyznać się do swoich słabości. Pokazał, że choć tradycja jest ważna, to jednak dobro całego Kościoła jest ważniejsze. Z drugiej strony Papież udowodnił, że nie zależy mu na władzy. Myślę, że tą decyzją dał przykład innym liderom i przywódcom, jak należy postępować, gdy wymaga tego trudna sytuacja. Pokazał, że zawsze trzeba wybierać dobro wspólnoty Kościoła.

- Czemu Benedykt XVI zachował się inaczej niż Jan Paweł II, który do końca został na urzędzie?

- Tych dwóch sytuacji nie można porównywać. Inne okoliczności i inni papieże. Jestem przekonany, że Benedykt XVI podjął odważną, ale i zarazem dobrą dla Kościoła decyzję.

- Jaki status będzie miał Benedykt XVI po wyborze nowego papieża? Czy będzie papieżem seniorem, kardynałem, czy biskupem?

- Tego nie wiem. Ale Papież jest szlachetnym i skromnym człowiekiem. Mniej eksponowane miejsce nie będzie dla niego żadnym problemem.

- Co będzie robił?

- Pozostanie duchownym, który będzie modlił się za Kościół. Benedykt XVI lubi dużo czytać i pisać. Myślę więc, że będziemy nadal odczuwać jego duchową opiekę i intelektualną inspirację.

Rozmawiał Artur Stelmasiak

Tagi:
papież Benedykt XVI abdykacja

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Niedziela nr 41/2019

Niedziela nr 41/2019

Jesteś ważny!

Jesteś ważny!

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Święto Patronki śląskiej ziemi

Święto Patronki śląskiej ziemi

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem