Reklama

Niedziela Wrocławska

Chrystus wzorem solidarności

Eucharystia w 44. rocznicę porozumień sierpniowych i powstania NSZZ

Marzena Cyfert

Eucharystia w 44. rocznicę porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność"

Obchody 44. rocznicy porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się Eucharystią, której w parafii św. Klemensa Dworzaka przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ksiądz arcybiskup mówił o wierze i zaufaniu Bogu oraz Jego słowu. Nawiązał do liturgii słowa, w której szczególnie mocno uwydatnia się pamięć o Bożej wierności. Ta pamięć pozwoliła Jozuemu i jego ludowi opowiedzieć się po stronie prawdziwego Boga.

– Prawie 1200 lat później uczniowie Chrystusa znajdują się w podobnej sytuacji. Muszą dokonać wyboru: odejść od Chrystusa, czy pójść za Nim. Do takiego wyboru nakłaniają ich słowa Jezusa, wypowiedziane w synagodze w Kafarnaum: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem a Krew moja jest prawdziwym napojem” (J 6, 55) – mówił abp Kupny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tłumaczył, że jedni byli zgorszeni, uważali bowiem, że trudna jest ta mowa. Inni zaś odpowiedzieli: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga” (J 6, 68b-69). Zaznaczył, że Piotr, który w imieniu Apostołów wypowiedział te słowa, pewnie nie rozumiał wtedy ich prawdziwego sensu, ale pojął, kim jest ten, który o tym mówi.

Reklama

– Dzisiaj wielu odrzuca wiarę i poleca stanąć mocno na ziemi i wierzyć jedynie w to, co się widzi. Ale w ile rzeczy wierzymy, choć ich nie widzieliśmy? Wierzymy lekarzom, naukowcom, nauczycielom. Opieramy się tylko na tym, co stwierdza osoba, której ufamy. W przypadku wiary jest tak samo: nie widzimy i nie rozumiemy, ale wierzymy Jezusowi Chrystusowi. Ale by przy Nim trwać, potrzebny jest wolny i świadomy wybór – nauczał metropolita wrocławski, podkreślając, że w dokonaniu takiego wyboru może nam pomóc to, co kiedyś pomogło Piotrowi i innym. Stwierdzenie, że spośród wszystkich mistrzów, tylko Mistrz z Nazaretu ma słowa życia wiecznego.

Ksiądz arcybiskup zaznaczył, że podobnie jak naród izraelski wezwany przez Jozuego do opowiedzenia się „za” lub „przeciwko”, a później jak Apostołowie, my również musimy dokonywać wyboru. Pomaga nam w tym pamięć wszelkich dobrodziejstw, których doświadczyliśmy w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

– Pamięć o dobroci Boga zbliża nas do Niego i budzi uczucie wdzięczności i miłości – podkreślał metropolita wrocławski i wzywał: – Zaufajmy Chrystusowi, uwierzmy, że chce dla nas dobra najwyższego i tak nas prowadzi przez całe życie, byśmy cieszyli się szczęściem wiecznym.

Ksiądz arcybiskup zaznaczył, że czytania liturgiczne stanowią punkt odniesienia do świętowania 44. rocznicy powstania „Solidarności”.

– Stajemy przed ołtarzem, aby dziękować Bogu za Jego wielkie dzieła, których dokonał na naszych oczach – mówił abp Kupny. Przypomniał męstwo i determinację tych, którzy stanęli do walki o wolność i prawa ludzi pracy. Był to potężny ruch społeczny, zrodzony pod sztandarami „Solidarności”. Zaznaczył, że w ludziach zaangażowanych w solidarnościowe idee wyzwoliło się wiele dobra, a pokojowe przejście z niewoli komunizmu do świata wolnego wzbudzało powszechny podziw.

Reklama

– Czy można było to wszystko osiągnąć bez pomocy Bożej Opatrzności? – pytał ksiądz arcybiskup. Zauważył, że długo można by wyliczać bohaterstwo działaczy i zwykłych członków „Solidarności”, którzy poświęcali zdrowie i życie a wśród nich wspaniałych kapłanów, służących duchową pomocą.

– Może wtedy nie wszyscy zdawali sobie sprawę, że ich walka o godność, prawa ludzi pracy, wolność narodu inspirowana była Bożym duchem solidarności. Tej solidarności, która wyraziła się we Wcieleniu Syna Bożego, w Jego zjednoczeniu poprzez ludzką naturę z każdym człowiekiem. Chrystus stał się solidarny z każdym człowiekiem poprzez swoje Wcielenie, poprzez wejście w naszą historię, nasze życie. My, ludzie wierzący, widzimy w tym wszystkim palec Bożej Opatrzności – przekonywał arcybiskup i zachęcał do pamięci i wierności wartościom, o które wtedy walczono: godność człowieka, prawa ludzi pracy, wolność, także wolność religijna, solidarność.

– Dziękuję za to, że pamiętacie i podtrzymujecie pamięć, że jesteście strażnikami pamięci historii, solidarności, która w dzisiejszych trudnych czasach podziału, hejtu, nienawiści, ciągle nas zawstydza. Tamta postawa naszych rodaków, działaczy związkowych, postawa solidarności powinna nas dzisiaj zawstydzać, ale i motywować do budowania mostów, opartych na filarach miłości i solidarności społecznej – zakończył metropolita wrocławski.

W Eucharystii uczestniczyli przewodniczący Zarządu Regionu dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso wraz z Zarządem i członkami dolnośląskiej „Solidarności”, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, radni Rady Miejskiej Wrocławia, oraz poczty sztandarowe „Solidarności” przybyłe z całego regionu.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-08-25 18:00

Wybrane dla Ciebie

Płock: 900 osób na balu Wszystkich Świętych - bo nie warto mieszać się w Halloween!

2024-10-28 19:22

Diecezja Płocka

Ponad 900 osób wzięło udział w III Balu Wszystkich Świętych, który w Hali Sportowej Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku zorganizowała Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem bp. Szymona Stułkowskiego.

Więcej ...

Rząd nie zamierza oszczędzać na swoich urzędnikach - resorty już rozdały 51 mln zł na nagrody

2024-10-28 21:49

Adobe Stock

Wiele osób ma problem ze spięciem domowego budżetu, musi oszczędzać, na czym się da, ale rząd nie zamierza oszczędzać na swoich urzędnikach. Od stycznia do października ministerstwa wydały ponad 51,7 mln zł na nagrody dla swoich pracowników - dowiedział się poniedziałkowy "Fakt".

Więcej ...

Poświęcenie skweru papieskiego w Chyrowie

2024-10-29 10:18
Rodzina ofiarodawców przy ufundowanym pomniku

Maria Bugira

Rodzina ofiarodawców przy ufundowanym pomniku

W dniu 22 października 2024 r. w Chyrowie na Ukrainie, przy Kościele p.w. św. Wawrzyńca, odbyła się niecodzienna uroczystość. Poświęcono skwer papieski z wymownym kamieniem, na którym jest umieszczony symbol stolicy apostolskiej i dedykacja dla darczyńców z Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Ks. Olszewski nie wydawał na cele prywatne publicznych...

Kościół

Ks. Olszewski nie wydawał na cele prywatne publicznych...

Rozporządzenie w sprawie lekcji religii do Trybunału w...

Felietony

Rozporządzenie w sprawie lekcji religii do Trybunału w...

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Nie będzie zbiórki na kaucję dla ks. Olszewskiego i...

Wiadomości

Nie będzie zbiórki na kaucję dla ks. Olszewskiego i...

Aktor Piotr Mróz skrytykował Halloween: W zamian...

Wiara

Aktor Piotr Mróz skrytykował Halloween: W zamian...

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Wiadomości

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

DZIEŃ NADZIEI. Sercanie wydają komunikat

DZIEŃ NADZIEI. Sercanie wydają komunikat

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

Kościół

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...