Reklama

Kościół

Przewodniczący KEP podczas Apelu Jasnogórskiego: z Twoją pomocą, Matko, chcemy zwyciężać

BP Jasnej Góry

Z Twoją pomocą chcemy zwyciężać. Wypraszaj nam moc i odwagę w wyznawaniu wiary - prosił u stóp Matki Bożej w Jasnogórskim Sanktuarium Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC podczas Apelu Jasnogórskiego w uroczystość NMP Częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniach apelowych, 26 sierpnia, na Jasnej Górze, nawiązał do czytanej w ciągu dnia Ewangelii, opisującej wydarzenia z Kany Galilejskiej. Podkreślił, że na Jasnej Górze, życie pełne słabości, trudności i niepokojów, przemienia się w dobre wino.

„Wiele spraw nas trapi i odbiera pokój w sercu. Trapią nas nieporozumienia społeczne, ciągłe kłótnie i podziały, […] działania zmierzające do moralnego osłabienia naszego społeczeństwa przez nieustanne próby siłowego wprowadzania kultury śmierci, zwłaszcza w sferze poczętego życia” - mówił. Wśród niepokojów wymieniał też: demoralizację młodych pokoleń, szerzenie pornografii, próby ograniczania wiary i obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej, niszczenie autorytetów duchowych, decyzje ograniczające nauczanie religii w szkole. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że: „Tylko w klimacie poszanowania wolności religijnej można budować społeczeństwo naprawdę na miarę człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mówiąc o tym, co jest źródłem niepokojów, zawierzał wszystko Maryi. „Nie przychodzimy do Ciebie, tylko po to, aby się wyżalić, ale aby z Twoją pomocą przeciwdziałać, bo jesteśmy przekonani o potędze Twojego działania i o możliwości zwycięstwa” - podkreślił Przewodniczący KEP. „Przychodzimy do Ciebie zwycięska Pani Jasnogórska, aby usłyszeć, co mamy czynić. A Ty nam powtarzasz słowa z Kany: Uczyńcie, cokolwiek wam powie. Wskazujesz nam więc, że mamy pójść za Chrystusem, bo On jest drogą, prawdą i życiem” - mówił dalej.

„Prosimy Cię Maryjo o mocną nadzieję i o żywą wiarę. Prowadź nas wszystkich drogami wytyczonymi przez Twojego Syna Jezusa Chrystusa. Maryjo, Jasnogórska Pani, wstawiaj się za nami” - zakończył rozważania apelowe abp Wojda.

W wieczornej modlitwie z udziałem biskupów, obok Przewodniczącego Episkopatu, uczestniczyli m.in.: Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita warmiński abp Józef Górzyński oraz sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak.

Podziel się:

Oceń:

2024-08-27 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda: Krzyż przemienia i umacnia wiarę

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

„Krzyż przemienia i umacnia wiarę, a wiara pozwala spojrzeć na krzyż, jako na narzędzie naszego zbawienia, a zbawienie to cel naszego życia” – powiedział w homilii abp Tadeusz Wojda. Rolnicy Podlasia na Górze Krzyży w Świętej Wodzie dziękowali za plony. Po Mszy św. metropolita białostocki i prawosławny abp Jakub podzielili się chlebem wypieczonym z tegorocznych plonów oraz poświecili Krzyż Jedności Rolników ufundowany przez Stowarzyszanie św. Izydora Oracza oraz pomnik św. Izydora – patrona rolników chrześcijańskiej Europy.

Więcej ...

Zmarł bp Antoni Pacyfik Dydycz

2025-09-14 20:13
bp Antoni Pacyfik Dydycz

Diecezja drohiczyńska

bp Antoni Pacyfik Dydycz

Więcej ...

W sercach Sióstr Pasjonistek bije serce Matki

2025-09-15 15:33
Siostry Pasjonistki

Materiał prasowy

Siostry Pasjonistki

Każdy z nas w swoim życiu przeżył chwile, gdy czuł się jak Maryja stojąca pod krzyżem. Czuwał przy łóżku kogoś najbliższego — rodzica, współmałżonka czy dziecka — i trzymał go za rękę, patrząc na jego cierpienie i wiedząc, że nie potrafi zabrać mu bólu. To jedno z najtrudniejszych doświadczeń człowieka: bezradność wobec cierpienia bliskich i oddanie się Bogu w takich chwilach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Antoni Pacyfik Dydycz

Kościół

Zmarł bp Antoni Pacyfik Dydycz

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Wiadomości

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Matko Bolesna, wstawiaj się za nami!

Wiara

Matko Bolesna, wstawiaj się za nami!

Niezwyciężony Triumf serca

Wiadomości

Niezwyciężony Triumf serca

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Kościół

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Kościół

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój