Reklama

Franciszek

Jezuita z Indonezji: przyjazd papieża stawia w centrum debaty publicznej kilka kluczowych kwestii

2024-08-29 16:58

PAP/RICCARDO ANTIMIANI

Wizyta papieża Franciszka w Indonezji będzie cenną okazją do debaty na temat niektórych kluczowych kwestii, takich jak dialog międzyreligijny, sprawiedliwość społeczna, troska o środowisko, pokój i etyka polityczna. Wskazał na to indonezyjski jezuita ojciec Ignatius Ismartono, który przez lata kierował komisją sprawiedliwości i pokoju przy episkopacie tego azjatyckiego kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

79-letni zakonnik wciąż aktywnie włącza się w dialog społeczny i działania humanitarne. Obecnie jest dyrektorem pozarządowej organizacji „Sahabat Insan” (Przyjaciele Ludzkości) z siedzibą w Dżakarcie. Jej działania uznana są przez Kościół i państwo a polegają głównie na opiece nad migrantami i ofiarami handlu ludźmi. Jezuita zauważył, że przyjazd papieża jest sposobną okazją do pogłębienia kluczowych kwestii w społecznym i religijnym życiu tego największego islamskiego kraju świata.

Pierwszym ważnym tematem będzie dialog międzyreligijny i harmonia między wspólnotami religijnymi. O. Ismartono przypomniał, że Indonezja znana jest ze swojego pluralizmu religijnego, a wizyta papieża Franciszka z pewnością będzie okazją do omówienia form i sposobów dialogu międzyreligijnego, tolerancji religijnej i promowania harmonii między różnymi wspólnotami religijnymi w tej części świata, a także na arenie międzynarodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Drugim ważnym tematem jest sprawiedliwość społeczna i szerzące się nierówności. „Franciszek w swoim nauczaniu podkreśla konieczność obrony sprawiedliwości społecznej, ograniczania ubóstwa i pilną potrzebę zajęcia się nierównościami ekonomicznymi, o czym mówił również w związku z rokiem jubileuszowym. Kwestie te znajdują oddźwięk i mają kluczowe znaczenie w kontekście społeczno-gospodarczym Indonezji. Jako cały naród powinniśmy zająć się nimi na poważnie” - wskazał jezuita.

Przypomniał, że w kontekście papieskiej pielgrzymki nie można też zapominać o ochronie środowiska. Ojciec Ismartono przywołał encyklikę „Laudato sì”, w której papież otwarcie mówił o problemach środowiskowych i zmianach klimatycznych. „Nadszedł czas, by zwrócić na to uwagę także w naszym kraju. Biorąc pod uwagę różnorodność ekologiczną Indonezji i wyzwania środowiskowe, mamy nadzieję, że debata publiczna skupi się również na zaangażowaniu w zrównoważony rozwój i wpływie zmian klimatycznych, kwestiach, którymi należy się zająć dla dobra całego społeczeństwa” - powiedział zakonnik.

O. Ismartono zauważył, że przyjazd papieża podkreśli też „potrzebę przywództwa politycznego opartego na etyce”. Jezuita wskazał, że w obliczu problemu korupcji, która boleśnie dotyka Indonezję tym bardziej potrzeba przywódców, którzy mają solidne podstawy moralne, aby mogli kształtować politykę krajową zgodnie z wartościami poszanowania godności ludzkiej i praw człowieka oraz troski o najbardziej bezbronnych. Zakonnik przypomniał, że swą obecnością papież wnosi też ładunek dyplomacji zorientowanej na pokój, także poprzez wkład przywódców religijnych.

Indonezyjski jezuita wyraził nadzieję, że „wizyta Franciszka będzie miała nie tylko krótkoterminowy wpływ, ale również długoterminowe implikacje”. „Mamy nadzieję i wierzymy, że może ona naprawdę pozytywnie wpłynąć na dyskurs publiczny, debatę medialną, świadomość opinii publicznej, wartości społeczne i działania polityczne w naszej ojczyźnie” - wskazał o. Ismartono przed papieską wizytą w Indonezji.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jakie kraje odwiedzi papież w 2020?

Grzegorz Gałązka

Czarnogóra, Cypr, Irak, Sudan Południowy – to kraje, które być może odwiedzi papież Franciszek w roku 2020 – uważają dziennikarze portalu il sismografo. Jednocześnie przypominają, że są to tylko hipotezy, a Stolica Apostolska nie potwierdziła dotychczas żadnej z planowanych w przyszłym roku podróży apostolskich.

Więcej ...

Podwyższenie Krzyża Świętego

Karol Porwich/Niedziela

14 września Kościół w sposób szczególny czci Chrystusowy Krzyż, narzędzie męczeństwa, ale i hańby oraz pogardy w antycznym świecie.

Więcej ...

Dlaczego Tuskowi opłaca się dyskusja tylko o praworządności

2024-09-13 21:14
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kurs przyjęty przez nowy rząd jest niebezpieczny. Odejście od respektowania prawa w imię „demokracji walczącej”, która w praktyce oznacza zwalczanie największej partii demokratycznej w Polsce, jaką jest wciąż Prawo i Sprawiedliwość – to polityka totalnie niepraworządna i szkodliwa dla państwa oraz jego obywateli. Konsekwencje działań koalicji 13 grudnia to osłabienie zasady praworządności, ryzyko politycznej instrumentalizacji prawa, osłabienie zaufania obywateli do państwa i instytucji oraz naruszenie podstawowych zasad demokracji, a także wysyłanie do obywateli sygnału: jeśli jesteśmy w stanie wyższej konieczności, to przepisy prawa nas nie zobowiązują. W końcu tak mówi sam premier, więc to musi być prawda.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Szczecin-Kamień: bp Wiesław Śmigiel – nowym...

Kościół

Szczecin-Kamień: bp Wiesław Śmigiel – nowym...

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Przełożony Generalny staje w obronie ks. Michała...

Kościół

Przełożony Generalny staje w obronie ks. Michała...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?