Reklama

Niedziela w Warszawie

Podsumowanie pierwszej kadencji rektora UKSW

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Zakończenie nowych przedsięwzięć budowlanych, bardzo dobre wyniki ewaluacji jakości naukowej, pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych, ustabilizowanie sytuacji finansowej to główne osiągnięcia kończącej się 31 sierpnia pierwszej kadencji (2020-2024) ks. prof. Ryszarda Czekalskiego na stanowisku rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minione lata stanowiły niezwykle owocny okres w historii UKSW, który przygotował uczelnię do tegorocznych obchodów 25-lecia. Dzięki zaangażowaniu, pracy i pasji całego środowiska akademickiego uniwersytet umocnił swoją pozycję na arenie lokalnej, krajowej i międzynarodowej, zarówno pod względem dydaktycznym, jak i naukowym. Stał się ośrodkiem, który poszerzył współczynniki wpływu w zakresie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz środowiskiem samorządowym.

Podczas pierwszej przeprowadzanej na nowych zasadach ewaluacji jakości działalności naukowej uczelnia uzyskała najlepsze w swej dotychczasowej historii wyniki. Wszystkie dyscypliny uprawiane i oceniane na UKSW, a jest ich łącznie 22, uzyskały prawo do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego. Z perspektywy dydaktycznej wszystkie kierunki kształcenia otrzymały, po wizytacjach zewnętrznych, pozytywną ocenę programową Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Najlepszą ocenę A+ otrzymały dwie dyscypliny uprawiane na UKSW: literaturoznawstwo i prawo kanoniczne. Sześć dyscyplin naukowych uzyskało kategorię A. Są to: nauki teologiczne, filozofia, historia, nauki o sztuce, nauki prawne i psychologia. Kategorię B+ otrzymało łącznie 14 dyscyplin: archeologia, ekonomia i finanse, językoznawstwo, nauki biologiczne, nauki o kulturze i religii, nauki o komunikacji społecznej i mediach, informatyka techniczna i telekomunikacja, nauki o rodzinie, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne, pedagogika, matematyka, nauki chemiczne i nauki fizyczne. Komisja Ewaluacji Nauki nie przyznała UKSW żadnej kategorii B i C, co stanowi o wysokim poziomie prowadzonych w uczelni badań i prestiżu naukowym w środowisku akademickim. UKSW znalazło się w 2023 roku w Rankingu Perspektywy w kategorii „Potencjał badawczy” zajmując 6. miejsce – miało to miejsce pierwszy raz w historii uniwersytetu.

Wyniki ewaluacji znajdują swoje odzwierciedlenie w rosnącym prestiżu i znaczeniu uczelni na akademickiej mapie Polski.

Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski wraz z współpracownikami kładł duży nacisk na rozwój badań naukowych i dydaktyki. Dzięki podejmowanym działaniom, strategicznym inwestycjom oraz aktywnemu pozyskiwaniu funduszy uczelnia stała się liderem w wielu dziedzinach, co zaowocowało licznymi partnerstwami z wiodącymi instytutami badawczymi w Polsce, Europie i na świecie.

– Rozpoczynając we wrześniu 2020 roku kadencję rektora zakładałem, jako pewnego rodzaju kontynuację mojego dotychczasowego zaangażowania, nacisk na naukę i prowadzenie działalności badawczej. UKSW posiada świetne zaplecze osobowe – mamy naprawdę wielu bardzo dobrych uczonych, którzy są zaangażowani w prowadzenie badań, pozyskiwanie projektów, publikowanie w najlepszych czasopismach. Ten sektor został wzmocniony administracyjnie i finansowo, dzięki czemu mieliśmy tak dobre wyniki ewaluacji. To oczywiście nie jest jedynie zasługa rektora, dlatego też podjąłem szereg decyzji dotyczących między innymi przyznawania nagród naukowych, bo wyjątkową i oddaną pracę trzeba doceniać. Jestem przekonany, że będziemy tę praktykę kontynuować – wskazuje ks. prof. Czekalski.

Reklama

Jednym z priorytetów rektora UKSW w pierwszej kadencji była modernizacja, unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych trendów oferty dydaktycznej. W latach 2020-2024 uczelnia uruchomiła nowe, przyszłościowe kierunki, nauczane w atrakcyjnej formie. Studenci mogli podjąć kształcenie na studiach pierwszego stopnia na kierunkach: chrześcijańska turystyka religijna oraz zarządzanie publiczne. Otwarte zostało również kształcenie na studiach II stopnia na kierunkach: ekonomia menedżerska, bezpieczeństwo wewnętrzne, big data w analityce społecznej, a także studia niestacjonarne na kierunku lekarskim. W roku akademickim 2024/2025 uruchomione zostały dwa nowe interdyscyplinarne kierunki: biotechnologia i kognitywistka.

Wprowadzanie nowych rozwiązań i ścieżek rozwoju znacząco podniosło również standardy kształcenia – zarówno poprzez inwestycje w nowoczesne narzędzia edukacyjne, jak i poprzez ciągłe szkolenia kadry akademickiej. W efekcie studenci, doktoranci i absolwenci są lepiej przygotowywani do podjęcia wyzwań na rynku pracy i budowania kariery zawodowej.

– Nasi studenci potrzebują nowoczesnego kształcenia. Wybierają UKSW między innymi dlatego, że obok bardzo dobrej oferty edukacyjnej dajemy im coś więcej – uniwersalne wartości zbudowane na nauczaniu naszego Patrona bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Te dwa skrzydła – wiara i nauka mają odzwierciedlenie w tym jaki jest nasz uniwersytet – mówi ks. prof. Czekalski.

Beatyfikacja patrona UKSW

Reklama

Historycznym wydarzeniem, które przypadło na pierwszą kadencję ks. prof. Ryszarda Czekalskiego była beatyfikacja patrona Uniwersytetu Stefana kard. Wyszyńskiego. Mszę św. beatyfikacyjną w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie koncelebrowało 5 kardynałów, 130 biskupów i 600 księży, w tym rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. W uroczystościach, które odbyły się 12 września, wzięła udział także delegacja uniwersytetu. W październiku 2021 roku kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki uroczyście wprowadził relikwie błogosławionego Patrona UKSW. Kaplica uniwersytecka w Starym Gmachu przy ul. Dewajtis otrzymała wezwanie bł. Stefana. Przez lata rozwijany był kult w społeczności akademickiej Uczelni Wyszyńskiego, a obecnie trwają modlitwy o jego kanonizację.

Rozwój infrastruktury

W ciągu czterech lat zrealizowano szereg projektów infrastrukturalnych, które znacząco podniosły komfort studiowania, zaplecza dydaktycznego oraz pracy naukowej. Dzięki tym inwestycjom studenci oraz pracownicy mają dostęp do światowej klasy zaplecza, co sprzyja nie tylko rozwojowi nauki, ale i integracji środowiska akademickiego.

W marcu 2022 r. został otwarty gmach Wydziału Medycznego. Collegium Medicum. Jego budowa przypadła na czas pandemii. Po zaledwie dwóch latach powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów laboratoryjno-dydaktycznych na terenie Warszawy. Obok sal wykładowych i specjalistycznych laboratoriów, budynek mieści monoprofilowe centrum symulacji medycznych służące kształceniu przyszłych lekarzy i pielęgniarek.

W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się znacząco liczba szpitali, które współpracując z UKSW stały się stałą bazą kliniczną dla Wydziału Medycznego. Collegium Medicum, są wśród nich: Centrum Zdrowia Dziecka, Światowe Centrum Słuchu Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, a także szpitale warszawskie: Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Wojewódzki Szpital Zakaźny, Szpital Nowowiejski, Szpital Dziecięcy im. prof. Jana Bogdanowicza, Mazowiecki Szpital Bródnowski, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, a także Szpital Czerniakowski oraz wiele innych podmiotów świadczących usługi lecznicze na terenie Warszawy i Mazowsza.

Reklama

– Ogromnym wyzwaniem pierwszej kadencji była stabilizacja sytuacji powstałego w 2018 roku Wydziału Medycznego. Collegium Medicum. To najmłodsze „dziecko” naszej uczelni, dlatego wymagało bardzo dużego zaangażowania i uwagi. Mimo szeregu przeciwności, jak na przykład problemów z budową gmachu, mamy dziś wyśmienite zaplecze kliniczne, świetną kadrę i bardzo zaangażowanych studentów kierunku lekarskiego i pielęgniarstwo. Skoro podsumowujemy pierwszą kadencję to warto wspomnieć, że Collegium Medicum musi mieć swoje własne zaplecze w zakresie przynajmniej podstawowych badań klinicznych i tu mamy gotowe plany na inwestycje. Potrzeba nam tylko dodatkowego, zewnętrznego finansowania, abyśmy mogli tak istotne z perspektywy polityki naukowej państwa badania medyczne wspierać. Z pewnością dalszy rozwój nauk medycznych w UKSW to wyzwanie na kolejną kadencję – mówi rektor UKSW.

W październiku 2022 r. zostało otwarte Multidyscyplinarne Centrum Badawcze (MCB) w podwarszawskim Dziekanowie Leśnym, którego celem jest tworzenie nowych technologii, które znajdą zastosowanie w szeroko rozumianej gospodarce, w tym w przemyśle i ochronie środowiska.

Centrum skupia ekspertów nauk matematycznych, fizycznych, medycznych, technicznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych. Pomyślane jako swego rodzaju pomost między światem nauki a światem gospodarki, Multidyscyplinarne Centrum Badawczego UKSW wdraża rozwiązania cyfrowe w różnych obszarach badawczych m.in. w zakresie projektowania i syntezy nowych materiałów o ekstremalnych własnościach, w inteligentnym monitoringu środowiska naturalnego, medycynie, energetyce oraz w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, symulacji wizualnej i geomatyce.

W listopadzie 2022 r. władze Warszawy przekazały w użytkowanie wieczyste centralną część kampusu Wóycickiego o powierzchni blisko hektara. Przez prawie 20 lat władze uczelni starały się o pozyskanie tych gruntów, udało się to w pierwszej kadencji na stanowisku rektora ks. prof. Ryszarda Czekalskiego. W latach 2023-2024 nastąpiło czyszczenie i porządkowanie terenu m.in. wyburzenie dawnych zabudowań. Trwają prace projektowe nad całością kompleksu miasteczka akademickiego przy ul. Wóycickiego 1/3, które w zamyśle będzie wizytówką Warszawy.

Reklama

– Kiedy 25 lat temu powstawało UKSW, zasadniczo byliśmy w posiadaniu tylko kampusu Dewajtis. Dobrze wiemy, że jedynie dzięki ofiarności kard. Józefa Glempa uczelnia otrzymała część terenów. Prawie 20 lat starań na zakup ziemi na kampusie młocińskim udało się sfinalizować dzięki bardzo dobrej współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Bez terenów inwestycyjnych nie jesteśmy w stanie poszerzać infrastruktury dydaktycznej i badawczej, dlatego tak bardzo zależało mi na tym terenie na Wóycickiego. UKSW może stać się prawdziwą wizytówką północnej części Warszawy, tętniącym życiem, ekologicznym i przyjaznym kampusem uniwersyteckim na europejską skalę. Takie są moje zamierzenia także w kolejnej kadencji i o to będę bardzo się starał – mówi z dumą rektor.

W 2023 roku rozpoczętych zostało wiele inwestycji związanych z technicznym zapleczem uczelni, a mających na celu obniżenie kosztów eksploatacyjnych UKSW, w tym między innymi podziemny zbiornik przeciwpożarowy na kampusie Dewajtis, który służyć będzie nie tylko bezpieczeństwu uczelni, ale również rezerwatu przyrody Las Bielański.

– Inwestycje, mimo pandemii i wojny, które znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania uczelni, udało się ukończyć i oddać nowe zaplecze badawczo-dydaktyczne. UKSW w 1999 r. nie miało praktycznie zaplecza infrastrukturalnego, ale szereg działań, także moich poprzedników, pozwala na to, żebyśmy rzeczywiście planowali utworzenie prawdziwego miasteczka akademickiego na kampusie Wóycickiego. Wiele udało się osiągnąć podczas pierwszej kadencji, ale ogrom pracy przed nami. Gmachy akademickie to miejsca pracy i kształcenia, dlatego priorytetem dla mnie było i pozostanie, aby były to nie tylko okazałe i puste budynki, ale miejsca tętniące życiem studentów, miejsca, w których chce się uczyć i pracować – deklaruje rektor UKSW.

Reklama

Istotną kwestią dla ks. prof. Ryszarda Czekalskiego w pierwszej kadencji było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, doktorantom i studentom, jak również gościom uczelni. Nie bez znaczenia było zabezpieczenie mienia i infrastruktury. Taka myśl przyświecała powołaniu z inicjatywy rektora Gwardii Uniwersyteckiej w 2021 roku. Komendantem Gwardii Został prof. Zbigniew Mikołajczyk z Wydziału Studiów nad Rodziną.

Nowe ośrodki badawcze

Dzięki zintensyfikowanym działaniom, strategicznym inwestycjom oraz aktywnemu pozyskiwaniu grantów podejmowanych przez władze rektorskie i poszczególnych nauczycieli akademickich, stworzono nowe ośrodki badawcze, laboratoria oraz miejsca pracy naukowej i dydaktycznej. W latach 2020-2024 na uczelni zostały powołane do życia ważne ośrodki badawcze, które odpowiadają wyzwaniom współczesnego świata.

Reklama

W październiku 2020 r. z inicjatywy ks. prof. Ryszarda Czekalskiego powstała Fundacja Pro Polonia. Do najważniejszych celów Fundacji należy rozwijanie współpracy wśród Polonii i Polaków oraz wspieranie integracji środowisk polonijnych. Fundacja dba także o kontakty dwustronne między polskim środowiskiem akademickim a Polakami mieszkającymi za granicą. Dąży do pogłębiania wiedzy o Polonii wśród społeczeństwa polskiego, a szczególnie w środowiskach akademickich. Celem fundacji jest także promowanie wartości chrześcijańskich m. in. poprzez różne formy działalności oraz wspieranie badań naukowych m. in. z obszaru problematyki polonijnej. Fundacja „Pro Polonia” wspiera pracowników naukowych, doktorantów i studentów w prowadzeniu działalności badawczej, dydaktycznej oraz pozyskiwaniu środków finansowych na działalność popularyzującą naukę, sport i edukację. Fundacja realizowała dotychczas wiele grantów popularyzujących wśród Polonii osiągnięcia naukowców UKSW poprzez podcasty i publikacje, ponadto realizuje projekty badawcze, których kierownikami są nauczyciele akademiccy UKSW.

W 2021 r. z inicjatywy rektora powstało Centrum Gospodarki Światowej, które prowadzi badania związane z finansami, ekonomią oraz nauką o zarządzaniu, nawiązało współpracę ze spółkami z branży konsultingowej i informatycznej. Zajmuje się analizą bieżących wydarzeń, procesów i zjawisk ekonomicznych, a także badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu dziedzin związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym Polski, Europy i świata. Decyzją rektora dyrektorem Centrum mianowany został prof. Konrad Raczkowski z Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW.

W tym samym roku powstało Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej, którego zespół naukowy bada przypadki dyskryminacji religijnej i światopoglądowej, ograniczenia swobód i praw osób wyznających swoją wiarę, szczególnie chrześcijan. Prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe i monitoruje przestrzeganie wolności religijnej w państwach, w których ten problem jest najbardziej widoczny. Celem działalności Centrum jest poszukiwanie wskazań praktycznych dla przestrzegania wolności religijnej w Polsce i poza jej granicami. Funkcję dyrektora powierzono ks. prof. Waldemarowi Cisło z Wydziału Teologicznego.

Reklama

Od 3 lat na uczelni działa w ramach Centrum Wspierania Przedsiębiorczości UKSW Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Służy on wsparciem osobom, które chcą założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą, zwłaszcza w obszarze technologii i innowacji. Oferuje możliwość korzystania z pomocy prawnej, lokalowej, szkoleniowej, doradczej i innych usług, które ułatwiają wejście na rynek i rozwój biznesu. Współpracuje z uczelniami, instytucjami, organizacjami i firmami, które wspierają przedsiębiorczość akademicką i społeczną. Organizuje także różne wydarzenia, warsztaty, konkursy i programy, które mają na celu rozbudzenie i rozwijanie potencjału przedsiębiorczego wśród studentów, absolwentów i naukowców. Dyrektorem API został prof. Mariusz Szyrski z Wydziału Prawa i Administracji.

W listopadzie 2022 r. powstało Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa. Referencyjny Ośrodek Badawczy. Interdyscyplinarne centrum naukowe prowadzące badania nad seniorami jest pokłosiem projektu dotyczącego łagodzenia skutków pandemii wśród osób 60+, który został opracowany przez naukowców z UKSW i Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Dyrektorem centrum została dr Elżbieta Bojanowska z Wydziału Społeczno-Ekonomicznego.

Ubiegły rok związany był z reaktywowaniem po ośmioletniej przerwie działań Ośrodka Dokumentacji i Studiów nad Osobą i Nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Działające obecnie pod nazwą Centrum Myśli Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, zajmuje się miedzy innymi wydawaniem kolejnych tomów Studiów Prymasowskich oraz popularyzacją nauczania i życia Patrona UKSW. Funkcję dyrektora Centrum ksiądz rektor powierzył ks. prof. Rafałowi Bednarczykowi z Wydziału Teologicznego.

Reklama

– Szereg wyspecjalizowanych centrów badawczych, które powstały w UKSW w ostatnich czterech latach pokazuje główne nurty badań prowadzonych w Uczelni. Interdyscyplinarność, na którą nacisk kładł ustawodawca w ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” jest w pełni realizowana w naszym Uniwersytecie. UKSW odpowiada nie tylko na trendy badań światowych, ale chce stawać się liderem w prowadzeniu tej działalności. Mamy ku temu nie tylko podstawy ze względu na ogromny potencjał intelektualny naszych badaczy, mamy ku temu ambicje i dalsze plany – mówi ks. prof. Czekalski.

Stabilne finanse uczelni

Dzięki skutecznemu zarządzaniu finansami uczelni oraz umiejętnemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego utrzymał stabilność finansową, pomimo zasadniczego wzrostu kosztów funkcjonowania uczelni na przykład kosztów energii. Transparentność w zarządzaniu oraz efektywność w alokacji środków pozwoliły na realizację ambitnych projektów, które będą służyć kolejnym pokoleniom studentów.

– Stabilizacja finansów to jedno z głównych zadań rektora. Cieszę się, że w trakcie pierwszej kadencji znacznie zwiększyły się wynagrodzenia wszystkich pracowników uczelni. Środki otrzymane z Ministerstwa podzieliliśmy w bardzo dobrej współpracy ze związkami zawodowymi. Od 2020 roku do komunikatu Ministra z 2024 roku mamy kwotowy wzrost subwencji o prawie 40 milionów złotych – to są spektakularne sukcesy, na które zasadniczy wpływ mają dobrze planowane wydatki i zyski uczelni. Choć subwencja dalej stanowi podstawowe źródło dochodu naszej uczelni, to możemy pochwalić się wzrostem własnych środków i nakładów, które przez 4 ostatnie lata kierowaliśmy na badania i naukę. Myślę, że mogę powiedzieć, że sytuacja finansowa UKSW jest dobra – wskazuje ks. prof. Czekalski.

Reklama

Nauczyciele akademiccy, w pierwszej kadencji ks. prof. Ryszarda Czekalskiego realizowali projekty w zakresie badań podstawowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki za ponad 40 milionów złotych. Z kolei zarządzane przez Ośrodek Zarządzania Projektami zadania finansowane głównie ze środków Unii Europejskiej w pierwszej kadencji ks. prof. Ryszarda Czekalskiego opiewały na kwotę prawie 45 milionów złotych.

Integracja środowiska akademickiego

Ostatnie cztery lata obfitowały w sukcesy indywidualne członków społeczności uniwersyteckiej. Wielu nauczycieli akademickich oraz doktorantów i studentów zostało powołanych do specjalistycznych gremiów naukowych oraz organów przedstawicielskich środowiska akademickiego. Naukowcy z UKSW należą do grona często cytowanych uczonych, nie tylko w polskim środowisku naukowym, ale znajdują się również w prestiżowym gronie najczęściej cytowanych uczonych na świecie.

W kadencji 2020-2024 naukowcy z UKSW pozyskiwali środki z różnych agencji wykonawczych: Narodowego Centrum Nauki, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak również innych podmiotów, które wspierają finansowo polską naukę.

Dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Instytutu Wolności, w marcu 2023 roku została otwarta nowa siedziba Samorządu Studentów i Samorządu Doktorantów UKSW. Stumetrowa przestrzeń w budynku 21 na kampusie Wóycickiego została zaprojektowana tak, aby służyć studentom zarówno do odpoczynku, nauki, jak też innych aktywności. Dzięki praktycznemu rozkładowi pomieszczeń, także podczas odbywających się konferencji czy posiedzeń zarządu, w największej sali bez przeszkód mogą przebywać inni i prowadzić rozmowy. To miejsce dla wszystkich studentów i doktorantów, ale także dla osób zaangażowanych w działalność samorządową.

Reklama

– Studenci i doktoranci to odbiorcy naszej pracy, ale również największa grupa tworząca społeczność akademicką. Zawsze starałem się wspierać te środowiska we wszystkich obszarach ich działalności. Od lat problemem była siedziba Samorządu Studentów i Samorządu Doktorantów. Cieszę się, że udało się pozyskać zewnętrzne finansowanie nowej siedziby i innych aktywności studencko-doktoranckich, jak wyjazd szkoleniowy dla samorządowców, juwenalia czy też kultowy wyjazd integracyjny. Wiele uwagi poświęcaliśmy i będziemy poświęcać studentom i doktorantom, kołom naukowym oraz innym organizacjom jak Akademickich Związek Sportowy czy Niezależne Zrzeszenie Studentów. Studenci i doktoranci są sercem uczelni, a w moim sercu i w moich staraniach o ich warunki pobytu w Uczelni, nie tylko w zakresie kształcenia, ale również integracji, są szczególnie istotni – wskazuje rektor UKSW.

Wydarzeniem integrującym społeczność akademicką, które odbyło się po raz pierwszy w historii UKSW, był wspólny wyjazd żeglarski, zorganizowany, z inicjatywy Rektora UKSW przez Fundację „Pro Polonia”, we współpracy z UKSW oraz Samorządem Doktorantów i Studentów. W rejsie wzięło udział wielu pracowników, doktorantów i studentów oraz członków Polonii.

Organizowane były wyjazdy integracyjne dla studentów „Summer Camp”. Pierwszy raz odbył się również „Dzień Doktoranta UKSW”, czy bieg o Puchar Rektora. Wszystkie inicjatywy studentów i doktorantów cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej i były bardzo dobrą okazją do integracji środowiska akademickiego.

Pamięć o emerytowanych profesorach

Reklama

Dla uczelni szczególnie ważna jest pamięć o tych, którzy ją współtworzyli i nadal współtworzą. Dlatego za sprawą decyzji władz rektorskich w 2023 roku wprowadziliśmy wewnętrzne regulacje prawne dotyczące statusu emerytowanego profesora UKSW. Podczas spotkania świątecznego Rektor UKSW wręczył akty mianowania na tę godność 60. emerytowanym profesorom oraz profesorom uczelni, którzy są szczególnie zasłużeni dla UKSW i mają wybitną pozycję w środowisku naukowym, zwłaszcza międzynarodowym. Podtrzymywanie więzi z emerytowanymi pracownikami uczelni, którzy byli częścią naszej społeczności akademickiej to wyraz nie tylko pamięci i wdzięczności, ale również łączenie pokoleń oraz korzystanie z doświadczeń osób szczególnie zasłużonych dla uniwersytetu.

– Każdy z nas ma swojego mistrza, który wprowadził nas w fantastyczny świat nauki. UKSW ma wielu wybitnych uczonych, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę, ale dalej chcą wspierać naszą uczelnię. To dla mnie bardzo ważne aby korzystać z doświadczenia, ogromnej wiedzy i dojrzałości starszych pokoleń profesorów. To wreszcie szansa dla młodych, aby na ramionach tych wielkich uczonych mogli budować międzypokoleniowe nici porozumienia. Zawsze podkreślam, że relacja mistrz-uczeń jest kwintesencją świata uniwersyteckiego, dlatego pamięć o zasłużonych pracownikach uczelni jest dla mnie osobiście i myślę, że dla wszystkich członków naszej społeczności, bardzo ważna – mówił ks. prof. Czekalski w dniu wręczenia aktów mianowania na godność profesora emerytowanego UKSW.

UKSW na arenie krajowej i międzynarodowej

W ostatnim czterech latach Uczelnia podpisała wiele umów biznesowo-naukowych, między innymi z PKN Orlen, Polską Grupą Zbrojeniową, Okręgową Izbą Radców Prawnych, a także umowy z wieloma uczelniami w Polsce i poza granicami kraju. Już szósty rok działa EZRA UKSW sp. z o. o., która prowadzi środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w kilkunastu placówkach w całej Polsce.

Reklama

Lata 2020-2024 to okres intensyfikacji działań na rzecz umiędzynarodowienia uczelni. Rozwój programów wymiany studenckiej, zwiększenie liczby studentów zagranicznych oraz udział w prestiżowych projektach międzynarodowych przyczyniły się do wzrostu renomy uczelni poza granicami kraju.

W ostatnich latach uczelnia odnotowała rekordową liczbę zrealizowanych wyjazdów pracowników uczelni w ramach Programu Erasmus+, a także nowe umowy dotyczące współpracy międzynarodowej. W ramach grantu pozyskanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zostało otwarte Welcome Center dla zagranicznych studentów i doktorantów, które obok działalności integrującej społeczność międzynarodową, ma na celu promocję działań uczelni na arenie międzynarodowej. Zakończony został również projekt PROM – międzynarodowa wymiana akademicka doktorantów i kadry akademickiej, w ramach którego prawie 100 osób realizowało krótkoterminową wymianę akademicką w 26 krajach Europy i Ameryki Północnej.

– Pandemia, która przypadła w trakcie mojej pierwszej kadencji w zasadzie zlikwidowała współpracę międzynarodową. Na szczęście bardzo szybko pracownicy, doktoranci i studenci na nowo zechcieli realizować wymianę akademicką i dlatego też w ostatnich dwóch latach dostrzegamy bardzo duży wzrost tych aktywności. Uczelnia nie może być także zamknięta na współpracę krajową – z różnymi podmiotami – od wielkich koncernów, po samorząd i organizacje pozarządowe. To wszystko realizowaliśmy przez ostatnie cztery lata, mam nadzieję, i z ogromną ambicją spoglądam w przyszłość, że jeszcze bardziej, z jeszcze większym zaangażowaniem i oddaniem będziemy rozwijać nasz uniwersytet w kolejnej kadencji – podsumowuje ks. prof. Czekalski, rektor UKSW.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2024-08-30 21:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„W trosce o młodych” – w weekend kongres na UKSW

www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

W najbliższą sobotę i niedzielę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się kongres „W trosce o młodych”.

Więcej ...

Ojca Pio nauka o pokorze

2024-11-14 20:58

"Głos Ojca Pio"

Ojciec Pio twierdził, że pokora stoi u podstaw właściwego rozwoju duchowego, którego celem jest uświęcenie. Uważał ją za fundament cnotliwego życia, a nawet za cnotę cnót. Wbrew powszechnej opinii uczył, że warto ćwiczyć się w upokorzeniu i je pokochać, ponieważ znacząco uszlachetnia ono duszę.

Więcej ...

Papież na pierwsze zgromadzenie synodalne włoskiego Kościoła

2024-11-15 20:20
Bazylika św. Pawła za Murami

Vatican Media

Bazylika św. Pawła za Murami

Droga synodalna rozwija w nas energię, aby Kościół mógł jak najlepiej wypełniać swoje zobowiązania wobec kraju. Jezus kontemplował tłumy i rozumiał ich cierpienia i oczekiwania, potrzebę chleba dla ciała i chleba dla duszy – napisał Papież do uczestników pierwszego zgromadzenia synodalnego we Włoszech, które rozpoczęło się dzisiaj w Bazylice św. Pawła za Murami.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Ojca Pio nauka o pokorze

Wiara

Ojca Pio nauka o pokorze

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Wiara

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...