Reklama

Kościół

Ks. Studenski na XIV Tydzień Wychowania: obecna sytuacja to najgorszy czas na to, by odgradzać szkołę od rodziny i Kościoła

2024-09-03 17:46
Ks. Marek Studenski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Marek Studenski

„Obecna sytuacja to najgorszy czas na to, by się dzielić, odgradzać szkołę od rodziny i Kościoła i w ten sposób pozbawiać się skutecznych metod i środków pomocy dzieciom i młodzieży” - zauważa konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. dr Marek Studenski, autor specjalnych materiałów duszpasterskich na rozpoczynający się 8 września br. XIV Tydzień Wychowania. Hasłem jego tegorocznej edycji są słowa: „Wychowujmy razem”. Są one zachętą do tego, by rodzina, Kościół i szkoła współdziałały w procesie wychowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W konferencji dla rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy ks. Studenski omawia rolę rodziny, Kościoła i szkoły w procesie wychowania oraz zagrożeń wynikających z braku współpracy między tymi instytucjami. Duchowny przypomina, że w systemach totalitarnych próbowano narzucić rodzinom obcą wizję wychowawczą, często eliminując wpływ rodziny i Kościoła na edukację.

„Największe problemy związane z procesem wychowania miały miejsce wtedy, gdy próbowano sztucznie narzucać rodzinom obcą wizję wychowawczą” - zwraca uwagę. Opisuje, jak wyglądał proces kształtowania „naukowego światopoglądu” w komunistycznym systemie edukacji, który manipulował młodzieżą, aby narzucić im określoną ideologię. Metoda ta obejmowała rozwijanie tolerancji, krytycznego podejścia do własnych przekonań oraz otwarcia na nowe idee, jednak w rzeczywistości miała na celu wprowadzenie dzieci w sposób kontrolowany na ścieżkę ideologicznego podporządkowania.

Podziel się cytatem

Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej podkreśla znaczenie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania oraz współpracy między rodziną, Kościołem i szkołą. Przytacza historię Zofii Posmysz, byłej więźniarki niemieckiego obozu Auschwitz, która dzięki silnej wierze, ukształtowanej w domu rodzinnym, przetrwała trudne doświadczenia obozowe. Zauważa, że po wojnie Posmysz zwracała uwagę na to, jak ważne jest, by dzieci były wychowywane w duchu wiary i wartości chrześcijańskich, aby mogły znaleźć siłę w trudnych momentach życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Nie jesteśmy w stanie ustrzec dzieci i młodzieży przed tym, co czeka ich w przyszłości. Nie wiemy, jakie cierpienia przyjdzie im przeżywać. Doświadczenie uczy, że w życie każdego człowieka wpisany będzie jakiś krzyż. Możemy jednak przygotować ich serca na to, co przyniesie z sobą życie. Historia życia pani Zofii Posmysz mówi o tym, że nieobojętne jest to, jakimi wartościami żyje dom rodzinny. Wartości te w sytuacjach granicznych mogą uratować życie” - dodaje ks. Studenski.

Kapłan krytykuje również współczesne podejście do wychowania, które, według niego, zbyt często opiera się na materializmie i racjonalizmie i ostatecznie prowadzi do osłabienia wewnętrznej siły dzieci i młodzieży w obliczu przyszłych wyzwań życiowych.

Duchowny apeluje o współpracę rodziny, Kościoła i szkoły w procesie wychowania. Zdaniem ks. Studenskiego, taka kooperacja może skutecznie przygotować młodych ludzi do dorosłego życia, wyposażając ich w niezbędne wartości i siłę duchową.

Podziel się cytatem

„Kościół dysponuje środkami, które w owocny sposób wzbogacają wachlarz metod i środków wychowawczych. Rezygnacja z nich, zwłaszcza w przypadku osób wierzących, byłaby wielkim błędem i zaniedbaniem” - powtarza.

„Kościół na przestrzeni wieków wychował tysiące świętych. Dysponuje wielkim potencjałem wychowawczym. Potencjał ten tkwi zarówno w starych systemach pedagogicznych, na przykład salezjańskim, pijarskim, w wielu wypracowanych programach wychowawczych zgromadzeń żeńskich - jak i w nowych, owocnych inicjatywach, takich jak chociażby wspólnoty Cenacolo, których skuteczność terapeutyczna w walce z uzależnieniami sięga 80%” - stwierdza.

Zauważa, że współczesność niesie z sobą wiele zagrożeń. Wskazuje na dużą ilość depresji, niewytłumaczalne objawy wypalenia zawodowego pojawiające się na wczesnym etapie życia, wzmagające się zagrożenia suicydalne, rosnącą liczbę uzależnień, wzrost zachowań agresywnych.

Reklama

„Rodzice i wychowawcy stają przed problemami, które często przekraczają ich możliwości. Obecna sytuacja to najgorszy czas na to, by się dzielić, odgradzać szkołę od rodziny i Kościoła i w ten sposób pozbawiać się skutecznych metod i środków pomocy dzieciom i młodzieży. Wyzwania naszych czasów w sposób jasny i namacalnie widoczny zobowiązują nas do tego, byśmy połączyli nasze wysiłki w dziele wychowania, jeśli chcemy coś jeszcze uratować” - apeluje.

Materiały opracował zespół katechetów i duszpasterzy pod kierunkiem konsultora Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Tydzień Wychowania jest obchodzony w Kościele katolickim w Polsce od września 2011 r. „To wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz forma zwrócenia uwagi na pilną potrzebę wychowania jako pomocy w szukaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania” - czytamy na stronie internetowej Tygodnia.

Podziel się:

Oceń:

+6 -2

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wychowanie. Kłótnie w rodzinie

Ks. Marek Studencki w pogadankach pedagogicznych naświetla problemy i sprawy wychowania. Inspiracją do materiałów jest życie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dziś sięgniemy do jego wczesnego dzieciństwa. Wspominał, że w jego domu rodzice czasem się kłócili. Ale jakie to były kłótnie? Sprzeczali się o to, która Matka Boża jest bardziej skuteczna, czy ta, co Jasnej broni Częstochowy, czy ta, co w Ostrej świeci Bramie. Oby w każdym domu, w każdej rodzinie były takie sprzeczki.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych ubraniach?

2024-09-12 21:33

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek poczułeś, że życie podsuwa ci znaki, ale nie wiesz, jak je odczytać? Preludium dzisiejszego odcinka jest film „Znaki” z Melem Gibsonem, w którym duchowny Graham po tragicznej śmierci żony odkrywa dziwne formacje na polach kukurydzy. Te wydarzenia prowadzą go do ponownego przemyślenia swojej wiary i sensu życia.

Więcej ...

O. Gonczaruk CSsR na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: nie tylko informacja, ale formacja

2024-09-15 09:53
O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Archwium prywatne

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Ważna jest nie tylko informacja, ale formacja. Media formują, poprzez przekazywanie wiadomości, tworzą wizję i koncepcję świata, rozpalają emocje i pragnienia oraz determinują ludzkie wybory. Środki współczesnego przekazu informacji potrzebują dzisiaj ludzi, którzy są uformowani i wypełnieni wartościami - powiedział dla Polskifr.fr rekolekcjonista i misjonarz zakonu redemptorystów oraz wieloletni pracownik Radia Maryja i Telewizji Trwam, duszpasterz akademicki i współpracownik Katolickiego Tygodnika Niedziela, o. Waldemar Gonczaruk CSsR. 15 września w Polsce przypada Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...