Reklama

Wiadomości

Głos na wagę życia

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Unia Europejska dopłaca do aborcji w krajach Trzeciego Świata oraz do eksperymentów przeprowadzanych na ludzkich embrionach. Jest duża szansa, by to zmienić. Wystarczy tylko podpisać się pod inicjatywą „Jeden z nas”

Jak wylicza European Dignity Watch, organizacja zajmująca się m.in. ochroną praw i godności ludzkiej, miliony z naszych podatków oddawanych Brukseli przeznaczane są następnie na zabijanie nienarodzonych dzieci w Afryce oraz w biednych państwach Azji i Ameryki Południowej.

Szacuje się, że na Czarnym Kontynencie ponad 95 proc. aborcji jest finansowanych z budżetu, na który składają się wszystkie kraje członkowskie UE. Tylko w Kambodży od 2006 r. z pieniędzy unijnych sfinansowano niemal 7 tys. zabiegów aborcyjnych. Ile dzieci zostało zabitych w łonie matek w Boliwii, Gwatemali, Peru, Bangladeszu i wielu innych krajach - nie wiadomo. Tak jak nie wiadomo, ile dokładnie pieniędzy przekazuje Bruksela organizacjom promującym zabijanie nienarodzonych dzieci.

- Całkowita kwota środków przeznaczonych na aborcje w państwach rozwijających się nie jest znana, bo Komisja Europejska odmówiła podania tej informacji, zasłaniając się interesem handlowym - mówi Kaja Godek z Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”, który w ubiegłym tygodniu oficjalnie zainaugurował swoją działalność w Polsce.

Reklama

Zmieńmy złe prawo

Na czele Komitetu Narodowego wspierającego inicjatywę „Jeden z nas” w Polsce stoi Jakub Bałtroszewicz - doktorant na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz były naczelny czasopisma „Imago”, wydawanego przez fundację dr Wandy Półtawskiej. W prace komitetu w naszym kraju zaangażowani są również dr Paweł Wosicki - prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro-Prawo do Życia, a także znani z łamów „Niedzieli”: dr inż. Antoni Zięba ze Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie.

Podobne jak w Polsce, komitety działają także w 25 innych krajach Unii, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, na Węgrzech i we Włoszech. To właśnie w tym ostatnim kraju inicjatywa „Jeden z nas” została zarejestrowana 11 maja 2012 r. Jej inicjatorem jest włoski europoseł Carlo Cassini, były sędzia Sądu Najwyższego i prezes największej włoskiej organizacji pro-life.

Celem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej jest doprowadzenie do całkowitego zaprzestania finansowania z budżetu UE aborcji, a także doświadczeń prowadzonych w laboratoriach na ludzkich embrionach. - By to zrobić, musimy zebrać przynajmniej milion podpisów w siedmiu krajach członkowskich Unii - mówi Jakub Bałtroszewicz, przewodniczący komitetu w Polsce.

Reklama

Jeśli podpisy uda się zebrać - najlepiej do maja - wówczas postulaty za zmianą polityki finansowej Unii zostaną przedstawione na forum Komisji Europejskiej. Po wysłuchaniu publicznym komisarze będą musieli zadecydować: czy przekazać sprawę do Parlamentu Europejskiego, który zmieni prawo wewnątrzunijne, czy też odrzucić zmiany poparte przez obywateli UE. Decyzja komisarzy wraz z uzasadnieniem zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw KE we wszystkich oficjalnych językach wspólnoty.

Historyczna inicjatywa

- Byłoby dziwne, gdyby komisarze odrzucili nasze propozycje - mówi Jakub Bałtroszewicz. Jego zdaniem, za przyjęciem postulatów antyaborcyjnych przemawia to, że Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas” będzie pierwszą w historii, jaka zostanie przedstawiona do rozpatrzenia Komisji Europejskiej. - Nie należy też zapominać, że w czerwcu 2014 r. odbędą się wybory do Europarlamentu. Wówczas będzie też okazja, aby zapytać obecnych europosłów, co zrobili, aby zwiększyć ochronę życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej UE - mówi Bałtroszewicz.

To jednak przyszłość. Najpierw trzeba zebrać podpisy. Jak to zrobić? - Aby wesprzeć inicjatywę należy być przede wszystkim obywatelem Unii Europejskiej, posiadać prawo wyborcze oraz ukończone 18 lat. Podpisy można składać za pomocą strony internetowej: www.jedenznas.eu. Tam też do pobrania są formularze papierowe, dzięki którym podpisy można zbierać wśród tych, którzy nie mają dostępu do sieci - wyjaśnia Małgorzata Mąsiorska, rzecznik prasowy EIO „Jeden z nas”. Podpisy pod inicjatywą można też składać na stronie portalu „Niedzieli”: www.niedziela.pl.

Do czasu oddania tego numeru „Niedzieli” do druku swoje podpisy pod inicjatywą „Jeden z nas” złożyło w naszym kraju ponad 30 tys. osób. Warto się do nich przyłączyć. Pamiętajmy bowiem, że głosy te zdecydują o życiu wielu istnień ludzkich!

2013-03-04 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs pro-life „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”: rekordowa liczba prac

pro-life.pl

Jedna z nagrodzonych prac

Rekordowo dużym powodzeniem cieszyła się tegoroczna 16. edycja ogólnopolskiego młodzieżowego konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Więcej ...

Liban: w Bejrucie miały miejsce dwie eksplozje, są dziesiątki rannych

2020-08-04 18:27

PAP

Dwie silne eksplozje wstrząsnęły we wtorek stolicą Libanu, Bejrutem - informuje agencja AFP, według której są dziesiątki rannych. Telewizja Al-Dżazira pokazuje ogromne płomienie i chmury dymu nad miastem.

Więcej ...

Patriota i męczennik. 80 lat temu w KL Sachsenhausen zakatowany został ks. Wacław Zienkowski

2020-08-05 17:32

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej

80 lat temu w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, 5 sierpnia 1940 r., zakatowanego ks. Wacława Zienkowskiego, proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. W najbliższą niedzielę parafianie uczczą pamięć tego męczennika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Liban: w Bejrucie miały miejsce dwie eksplozje, są...

Wiadomości

Liban: w Bejrucie miały miejsce dwie eksplozje, są...

Małżeńska pielgrzymka na Jasną Górę

Kościół

Małżeńska pielgrzymka na Jasną Górę

Bp Tomasik: domagają się tolerancji, a sami nie szanują...

Kościół

Bp Tomasik: domagają się tolerancji, a sami nie szanują...

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

Kościół

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami