Reklama

Wiadomości

Głos na wagę życia

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Unia Europejska dopłaca do aborcji w krajach Trzeciego Świata oraz do eksperymentów przeprowadzanych na ludzkich embrionach. Jest duża szansa, by to zmienić. Wystarczy tylko podpisać się pod inicjatywą „Jeden z nas”

Jak wylicza European Dignity Watch, organizacja zajmująca się m.in. ochroną praw i godności ludzkiej, miliony z naszych podatków oddawanych Brukseli przeznaczane są następnie na zabijanie nienarodzonych dzieci w Afryce oraz w biednych państwach Azji i Ameryki Południowej.

Szacuje się, że na Czarnym Kontynencie ponad 95 proc. aborcji jest finansowanych z budżetu, na który składają się wszystkie kraje członkowskie UE. Tylko w Kambodży od 2006 r. z pieniędzy unijnych sfinansowano niemal 7 tys. zabiegów aborcyjnych. Ile dzieci zostało zabitych w łonie matek w Boliwii, Gwatemali, Peru, Bangladeszu i wielu innych krajach - nie wiadomo. Tak jak nie wiadomo, ile dokładnie pieniędzy przekazuje Bruksela organizacjom promującym zabijanie nienarodzonych dzieci.

Reklama

- Całkowita kwota środków przeznaczonych na aborcje w państwach rozwijających się nie jest znana, bo Komisja Europejska odmówiła podania tej informacji, zasłaniając się interesem handlowym - mówi Kaja Godek z Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”, który w ubiegłym tygodniu oficjalnie zainaugurował swoją działalność w Polsce.

Zmieńmy złe prawo

Na czele Komitetu Narodowego wspierającego inicjatywę „Jeden z nas” w Polsce stoi Jakub Bałtroszewicz - doktorant na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz były naczelny czasopisma „Imago”, wydawanego przez fundację dr Wandy Półtawskiej. W prace komitetu w naszym kraju zaangażowani są również dr Paweł Wosicki - prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro-Prawo do Życia, a także znani z łamów „Niedzieli”: dr inż. Antoni Zięba ze Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie.

Podobne jak w Polsce, komitety działają także w 25 innych krajach Unii, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, na Węgrzech i we Włoszech. To właśnie w tym ostatnim kraju inicjatywa „Jeden z nas” została zarejestrowana 11 maja 2012 r. Jej inicjatorem jest włoski europoseł Carlo Cassini, były sędzia Sądu Najwyższego i prezes największej włoskiej organizacji pro-life.

Reklama

Celem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej jest doprowadzenie do całkowitego zaprzestania finansowania z budżetu UE aborcji, a także doświadczeń prowadzonych w laboratoriach na ludzkich embrionach. - By to zrobić, musimy zebrać przynajmniej milion podpisów w siedmiu krajach członkowskich Unii - mówi Jakub Bałtroszewicz, przewodniczący komitetu w Polsce.

Jeśli podpisy uda się zebrać - najlepiej do maja - wówczas postulaty za zmianą polityki finansowej Unii zostaną przedstawione na forum Komisji Europejskiej. Po wysłuchaniu publicznym komisarze będą musieli zadecydować: czy przekazać sprawę do Parlamentu Europejskiego, który zmieni prawo wewnątrzunijne, czy też odrzucić zmiany poparte przez obywateli UE. Decyzja komisarzy wraz z uzasadnieniem zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw KE we wszystkich oficjalnych językach wspólnoty.

Historyczna inicjatywa

- Byłoby dziwne, gdyby komisarze odrzucili nasze propozycje - mówi Jakub Bałtroszewicz. Jego zdaniem, za przyjęciem postulatów antyaborcyjnych przemawia to, że Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas” będzie pierwszą w historii, jaka zostanie przedstawiona do rozpatrzenia Komisji Europejskiej. - Nie należy też zapominać, że w czerwcu 2014 r. odbędą się wybory do Europarlamentu. Wówczas będzie też okazja, aby zapytać obecnych europosłów, co zrobili, aby zwiększyć ochronę życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej UE - mówi Bałtroszewicz.

To jednak przyszłość. Najpierw trzeba zebrać podpisy. Jak to zrobić? - Aby wesprzeć inicjatywę należy być przede wszystkim obywatelem Unii Europejskiej, posiadać prawo wyborcze oraz ukończone 18 lat. Podpisy można składać za pomocą strony internetowej: www.jedenznas.eu. Tam też do pobrania są formularze papierowe, dzięki którym podpisy można zbierać wśród tych, którzy nie mają dostępu do sieci - wyjaśnia Małgorzata Mąsiorska, rzecznik prasowy EIO „Jeden z nas”. Podpisy pod inicjatywą można też składać na stronie portalu „Niedzieli”: www.niedziela.pl.

Do czasu oddania tego numeru „Niedzieli” do druku swoje podpisy pod inicjatywą „Jeden z nas” złożyło w naszym kraju ponad 30 tys. osób. Warto się do nich przyłączyć. Pamiętajmy bowiem, że głosy te zdecydują o życiu wielu istnień ludzkich!

2013-03-04 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lifenews.com: w 2018 r. dokonano już ponad milion aborcji

drsuparna/Foter/CC BY-SA

Od początku 2018 r. już ponad milion dzieci na świecie straciło życie w wyniku aborcji - alarmuje amerykański portal lifenews.com, odwołując się do wirtualnego licznika, bazującego na statystykach Światowej Organizacji Zdrowia.

Więcej ...

Chińska zaraza

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 66

Red.

W genomie i morfologii wirusa SARS-CoV-2 znajdują się partie aminokwasów, które naturalnie nie występują w takiej konfiguracji

Więcej ...

Odpust w Rokitnie: Pielgrzymka pracowników Lasów Państwowych

2021-06-15 18:28
Msza św. odpustowa w rokitniańskiej bazylice

ks. Grzegorz Nieźdwiedź

Msza św. odpustowa w rokitniańskiej bazylice

Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie w ramach tzw. pielgrzymek środowiskowych przybyli dzisiaj pracownicy Lasów Państwowych. Mszy św. odpustowej w bazylice rokitniańskiej z ich udziałem przewodniczył bp Tadeusz Lityński, pełniący funkcję krajowego duszpasterza leśników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Wiara

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Niedziela Łódzka

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Znamy kształt 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na...

Niedziela Wrocławska

Znamy kształt 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na...

Koszalin: niemowlę w oknie życia

Polska

Koszalin: niemowlę w oknie życia

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w...

Kościół

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w...

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość...

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża...

Kościół

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża...

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Kościół

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

Kościół

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach