Reklama

Franciszek

Papua-Nowa Gwinea: papież spotkał się z wiernymi diecezji Vanimo

2024-09-08 08:54

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Najpiękniejszym i najbardziej fascynującym skarbem jest ten, który przejawia się w miłości, z jaką kochacie się nawzajem - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi diecezji Vanimo w Papui-Nowej Gwinei. Odbyło się ono na placu przed katedrą Świętego Krzyża w tym mieście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojca Świętego powitał biskup diecezji Vanimo - Francis Meli. Określił on wizytę papieża jako wydarzenie epokowe we wspieraniu nadziei i jedności, a także miłości i harmonii między kulturami, grupami etnicznymi, plemionami, językami i narodami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wizyta Waszej Świątobliwości jest symbolem pokoju w świecie naznaczonym konfliktami i wojnami, przemocą, zwłaszcza przemocą ze względu na płeć, nierównością, przemocą związaną z czarami, zmianami klimatycznymi, przestępczością gospodarczą, problemami z prawem i porządkiem itp. Doceniamy Twoje wysiłki, Ojcze Święty, na rzecz promowania nadziei, jedności, pokoju i miłości, jednocześnie potępiając przemoc i wszelkie działania, które szkodzą rodzinie ludzkiej” - stwierdził hierarcha. Podkreślił znaczenie pracy misjonarzy jako przekonującego świadectwa mocy wiary i wysiłków ewangelizacyjnych.

Reklama

Biskup Meli nawiązując do nauczania papieża Franciszka, podkreślił, że w ten sposób Ojciec Święty przypomina światu o Bogu, który stworzył ludzkość na swój obraz i podobieństwo, a jego wizyta jest zaszczytem i przywilejem dla prowincji Sepik Zachodni. Zapewnił o modlitwach tamtejszych wiernych w intencji papieża.

Wysłuchano czterech świadectw. Siostra Jaisha Joseph wyraziła życzenie, by „tak jak podróż apostolska Jana Pawła II do Papui-Nowej Gwinei była inspiracją dla zakonników i wielu młodych ludzi, którzy weryfikowali swoje powołanie”, również wizyta Franciszka dotknęła serc wszystkich, zwłaszcza młodych ludzi, co „z pewnością pomoże im podjąć wyzwanie odkrycia wartości życia konsekrowanego i doprowadzi do przyjęcia tego pokornego stylu życia”.

Steven Abala z parafii w Maka opowiedział o pracy katechistów, która „jest piękna, ale wymaga też wiele poświęceń”. „Służymy społecznościom w odległych miejscach, przygotowujemy ludzi do sakramentów i uczestniczymy w niedzielnych nabożeństwach, często czekając tygodnie, a nawet miesiące na wizytę księdza. Większość z nas to katechiści misjonarze, którzy opuszczają swoje domy, by służyć katolikom w wioskach, gdzie nie ma katechistów. Mamy przed sobą wiele wyzwań, w tym opłaty za edukację naszych dzieci, potrzebę zakwaterowania dla naszych rodzin, dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji oraz transport. Z powodu tych i innych trudności wielu katechetów porzuciło pracę misyjną” - przyznał Abala.

Reklama

Małżonkowie: Maria i David Kulo mówili o roli sakramentu małżeństwa, który pomaga im we współdzieleniu ciężarów i odpowiedzialności, ale także wnosi radość, miłość i pokój sprawiając, że małżeństwo jest szczęśliwe. Wyrazili nadzieję, że ich przykład zainspiruje młode pary do przyjęcia tego sakramentu, bo jest on przymierzem zachowywanym w obliczu Boga.

Dwunastoletnia Maria Joseph z prowadzonego przez siostry zakonne domu dziecka dla dziewcząt w Lujan opowiedziała historię swego trudnego życia, dzieląc się również marzeniem o zostaniu prawnikiem i radością z gry na skrzypcach w orkiestrze.

W swoim przemówieniu Franciszek przypomniał, że misjonarze przybyli na te tereny już w połowie XIX wieku. Wzniesione przez nich kościoły, szkoły, szpitale i ośrodki misyjne świadczą, że Chrystus przyszedł, aby przynieść zbawienie wszystkim. Podkreślił, że jest to również ziemia bardzo piękna, bogata w wielką różnorodność roślin i ptaków. „To bogactwo Pan Bóg powierza wam jako znak i narzędzie, abyście i wy mogli żyć w ten sposób, zjednoczeni w harmonii z Nim i z braćmi, szanując «wspólny dom» i troszcząc się o siebie nawzajem” - wskazał papież.

Reklama

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że jeszcze piękniejszym cudem jest ludzka miłość wyrażająca się w życiu małżeńskim i rodzinnym. Wskazał, iż misją chrześcijan jest „szerzenie wszędzie, poprzez miłość Boga i braci, piękna Ewangelii Chrystusa”. Zachęcił do krzewienia misyjnego głoszenia w swoich środowiskach, w domu, w szkole, w miejscach pracy, tak aby pięknu krajobrazu odpowiadało piękno miłującej się wspólnoty. Apelował o załagodzenie rywalizacji, przezwyciężanie podziałów, wyzwolenie serc z lęku, przesądów i magii; o położenie kresu postawom destrukcyjnym, takim jak przemoc, niewierność, wyzysk, używanie alkoholu i narkotyków. „Miłość jest silniejsza niż to wszystko, a jej piękno może uzdrowić świat, ponieważ ma swoje korzenie w Bogu” - przekonywał Franciszek.

Papież przypomniał, że wielu turystów podziwiając tę część Papui-Nowej Gwinei mówi o niej jako o raju. Jednak „nie to jest tutaj największym skarbem”. „Jest inny, piękniejszy i bardziej fascynujący, który znajduje się w waszych sercach i który przejawia się w miłości, z jaką kochacie się nawzajem” - stwierdził Ojciec Święty. „Zachęcam was zatem, abyście coraz bardziej upiększali tę szczęśliwą ziemię waszą obecnością Kościoła, który kocha” - powiedział Franciszek.

Po wygłoszeniu przemówienia papież złożył złotą różę u stóp figury Matki Bożej. Na zakończenie spotkania bp Meli odczytał modlitwę powierzenia Jezusowi diecezji Vanimo i jej mieszkańców przez wstawiennictwo Matki Bożej.

W Vanimo papież spotka się jeszcze prywatnie z grupą misjonarzy pracujących w Papui-Nowej-Gwinei, po czym wróci na noc do Port Moresby.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Indonezja: Papież spotkał się w Dżakarcie z uchodźcami i osieroconymi dziećmi

2024-09-03 10:10

Copyright: Vatican Media

Papież Franciszek dobrze zniósł ponad 13-godzinny nocny lot z Rzymu do stolicy Indonezji, Dżakarty. Wtorek jest dla niego dniem odpoczynku po podróży. W nuncjaturze apostolskiej spotkał się z grupą uchodźców, m.in. z prześladowanego ludu Rohingya i osieroconymi dziećmi.

Więcej ...

Abp Górzyński, bp Oder i bp Grzybowski – delegatami KEP na październikowe zgromadzenie Synodu w Rzymie

2024-09-16 14:09

Monika Książek

Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, i bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej - zostali powołani na delegatów Konferencji Episkopatu Polski na październikowe zgromadzenie Synodu w Rzymie. Ponadto z nominacji papieskiej w obradach weźmie udział kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Natomiast prof. Aleksander Bańka będzie jednym ze świeckich reprezentantów Europy. Jako prefekt Dykasterii ds. Miłosierdzia w Synodzie będzie uczestniczył także kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Modlitwa, integracja, relacje i zabawa

2024-09-16 21:31

p. Debczyńska

Wspólnota Przymierza Rodzin Mamre Archidiecezji Wrocławskiej, spotkała się w ośrodku wspólnoty w Albertowie. Blisko 150 osób wspólnie się modliło, integrowało i bawiło się przeżywając wyjątkowe dni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Wiara

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...