W niedzielny wieczór, 31 sierpnia br., zmarł Eugeniusz Korczarowski, łódzki aktor, który przez dziesięciolecia wzbogacał polską kulturę niezapomnianymi rolami.
Msza św. pogrzebowa celebrowana była 11 września w kościele garnizonowym św. Jerzego w Łodzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Każda śmierć człowieka to katecheza dla nas. Czegoś nas uczy, coś nam uświadamia, coś w nas budzi. W obliczu śmierci przyglądamy się zakończonemu życiu – odwracamy jego karty i wracamy do początków życia, które śmierć zamyka w jego doczesnym wymiarze, wracamy do miejsc urodzenia zmarłego, środowiska, które go uformowało, w którym stał się w pełni człowiekiem, chrześcijaninem, Polakiem. Pogrążeni w zadumie odtwarzamy dziś w pamięci wszystko to, co związane jest z jego osobą. Przewija się przed naszymi oczami jak barwny film, historia jego życia, które można określić słowami: „Służba Ojczyźnie”. Mimo wielkich sukcesów zawodowych, jak choćby to, że grał samego Tadeusza Soplicę w „Panu Tadeuszu”, należy nam pamiętać, że były to jednak czasy głębokiego PRL-u i towarzysze partyjni, którzy na wskroś penetrowali i trzęśli wówczas każdym teatrem w Łodzi, wymuszali na nim zapisanie się do PZPR-u – wspominał w homilii ks. ppłk Tomasz Krawczyk, proboszcz parafii wojskowej w Łodzi.
Reklama
- Eugeniusz Korczarowski, aby nie stracić swej twarzy, miłości do Ojczyzny, przekonań i nazwiska, konsekwentnie im odmawiał. Wolał żyć skromnie, niż opływać w luksusy i dlatego z czasem w każdym teatrze w Łodzi tracił role i najlepsze angaże, aż w końcu usuwano go z obsady. Bez trudu jednak znajdował zatrudnienie w innym teatrze. Przez cały okres kariery na deskach teatrów grał też w filmach. Głownie dzięki bliskości Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, przez którą przeszły największe tytuły w historii polskiej kinematografii. Jego filmografia to blisko sto ról, które byty świadectwem wszechstronności i zaangażowania w sztukę aktorską. Wszyscy pamiętamy go z takich produkcji, jak: „Rodzina Połanieckich”, „Lalka”, „Znachor”, „Vabank”, „Stawka większa niż życie", „Głos ma prokurator", „Kroll”, „Ucieczka z kina Wolność” czy „Alternatywy 4". Był obecny zarówno w klasykach kina, jak i w popularnych serialach, zdobywając uznanie w oczach wielu pokoleń widzów – powiedział ks. Krawczyk.
Artysta odszedł w wieku 87 lat, pozostawiając po sobie bogaty artystyczny dorobek i zapisując się w pamięci widzów.
Śp. Eugeniusz Korczarowski urodził się 7 maja 1937 roku we Lwowie. Po zajęciu ziem wschodnich przez Armię Czerwoną jego rodzina zdecydowała się przeprowadzić do Warszawy. Zamieszkali u emerytowanej nauczycielki języka polskiego, która uczyła małego Eugeniusza polskiej literatury. To wtedy po raz pierwszy usłyszał wiersze Mickiewicza i Norwida. Po wojnie wraz z mamą i babcią zamieszkał w Łodzi. Jego ojciec zaginął. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był aktorem łódzkich teatrów: S. Jaracza (1964-70), Nowego (1967-75), Ziemi Łódzkiej (1977-80), Studyjnego (1980-84). Zagrał wiele ról w filmach i serialach fabularnych.