Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„Oczko” diecezji

Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu

Piotr Lorenc

Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu

Diecezja sosnowiecka przeżywać będzie w niedzielę 25 marca jubileusz 21. rocznicy istnienia. Rok temu z racji 20-lecia obchodzono go uroczyście w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Wtedy też zapoczątkowana została peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II, która trwała aż do listopada 2012 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 r. ustalił nowy podział diecezji i prowincji kościelnych w Polsce. Wśród nowo powołanych znalazła się diecezja sosnowiecka. Minione 21-lecie to czas budowania i jednoczenia diecezji. Każda rocznica, mniejsza czy większa, skłania do wejrzenia w miniony czas. „Oczko” diecezji, czyli 21 lat jej istnienia, przypomina o powstałych nowych parafiach, sanktuariach, szkołach katolickich, wybudowanych świątyniach.

Diecezja sosnowiecka, wydzielona terytorialnie z diecezji częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej, została przydzielona do metropolii częstochowskiej. Na stolicę diecezji wybrano Sosnowiec, a kościołem katedralnym stała się świątynia parafialna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Patronami diecezji zostali św. Albert Chmielowski oraz św. Rafał Kalinowski. Ojciec Święty na pierwszego biskupa sosnowieckiego mianował ks. Adama Śmigielskiego SDB, inspektora Prowincji Wrocławskiej Salezjanów w Polsce. Po śmierci bp. Adama Śmigielskiego, nowym Pasterzem diecezji sosnowieckiej został ks. prał. Grzegorz Kaszak. Nominacja została ogłoszona 4 lutego 2009 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do ważniejszych wydarzeń w historii naszej diecezji należą prace I Synodu Diecezji Sosnowieckiej, który rozpoczął się 24 marca 2001 r. i trwał do 11 grudnia 2004 r. Do najważniejszych dat należy zaliczyć również wizytę bł. Ojca Świętego Jana Pawła II - 14 czerwca 1999 r. w Sosnowcu, podczas 7. pielgrzymki do ojczyzny. W historię diecezji sosnowieckiej od 1995 r. wpisuje się Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. prał. Kazimierza Szwarlika, obecnie posiadający rangę festiwalu międzynarodowego. Wśród działań mających na celu pracę z młodzieżą naszej diecezji, na uwagę zasługują organizowane od 2009 r. Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, będące kontynuacją odbywających się od 1993 r. tzw. Forów Młodzieży, które gromadziły w wybranych częściach diecezji tysiące młodych ludzi.

Reklama

Wydaje się, że podstawowym problemem, przed jakim stoi Kościół sosnowiecki, zaś szczególnie jego prezbiterium, jest dotarcie z wiarą do mieszkańców diecezji, którzy nierzadko tylko z metryki noszą nazwę katolików. Istnieje wielka potrzeba nowej ewangelizacji, i to zarówno w środowiskach miejskich, jak i wiejskich. Wielkim i zarazem bardzo trudnym zadaniem jest również wypracowanie dróg dotarcia do wiernych, którzy stoją z daleka od Kościoła. O potrzebie takiej nowej ewangelizacji świadczą przede wszystkim statystyki dominicantes i comunicantes. W 2010 r. na niedzielną Mszę św. uczęszczało w diecezji sosnowieckiej 28% wiernych, z czego 37% przystępowało do Komunii św. W niektórych dekanatach miejskich liczba dominicantes spadła poniżej 20%; w dekanatach wiejskich osiągała ona poziom 48%.

Kolejnym wielkim wyzwaniem dla naszej diecezji jest nieustannie formacja nowych kapłanów oraz stała formacja duchowieństwa. W obecnej sytuacji społeczno-politycznej świadectwo życia kapłanów staje się coraz żywszym świadectwem życia Kościoła. Przypomnijmy, że duchowieństwo diecezji sosnowieckiej tworzą kapłani wyrośli z trzech tradycji diecezjalnych: częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej. Ideałem byłoby, aby każda z owych tradycji wniosła do życia kapłańskiego, a szerzej, tradycji Kościoła sosnowieckiego to, co najlepsze.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-20 12:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prał. Zbigniew Kobus: Gorzowska katedra jest prawie gotowa na przyjęcie uczestników Liturgii

- Ze względu na czas pandemii i wzrost liczby zachorowań musieliśmy przełożyć termin jej otwarcia, jednak myślę, że w najbliższym czasie uda się nam to zrobić - mówi ks. prał Zbigniew Kobus

Karolina Krasowska

- Ze względu na czas pandemii i wzrost liczby zachorowań musieliśmy przełożyć termin jej otwarcia, jednak myślę, że w najbliższym czasie uda się nam to zrobić - mówi ks. prał Zbigniew Kobus

Kilka dni temu miało się odbyć oficjalne otwarcie gorzowskiej Katedry. Ze względu na stan pandemii i wzrost liczby zachorowań ten termin został przełożony. Jednak postanowiliśmy sprawdzić jak postępują prace i co zmieniło się w światyni, która jest matką wszystkich kościołów diecezji.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous