Reklama

Marek Zygmunt
Łagiewnickim uroczystościom przewodniczył bp Ignacy Dec

XII Dzień Kresowiaka w Łagiewnikach

2013-03-20 12:50

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 12/2013, str. 3

Tylko na prawdzie można budować dobre, właściwe relacje między ludźmi i narodami

Już po raz dwunasty parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, władze gminy Łagiewniki, tamtejsze placówki kulturalne, oświatowe, organizacje kombatanckie, harcerskie były organizatorami Dnia Kresowiaka. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez dziekana dekanatu Piława Górna ks. prał. Zbigniewa Wolanina, proboszcza łagiewnickiej wspólnoty ks. kan. Grzegorza Staniewskiego pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca. Na początku Eucharystii Ksiądz Proboszcz powitał serdecznie wszystkich przybyłych gości, wśród których oprócz Księdza Biskupa znaleźli się m.in. wójt Łagiewnik Janusz Szpot wraz z gminnymi radnymi, starosta powiatu dzierżoniowskiego Janusz Guzdek, burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, środowisk kresowych itp. Gospodarz parafii poprosił też Pasterza Kościoła świdnickiego o poświęcenie dwóch nowych figur w bocznych ołtarzach: Jezusa Chrystusa i Matki Bożej, które - co szczególnie podkreślił - są dziełem całej wspólnoty parafialnej. Dokonując tego aktu, Ksiądz Biskup w serdecznych słowach podziękował łagiewnickim parafianom i władzom gminy za to piękne dzieło, mówiąc, że Kościół staje się piękniejszy, gdy dochodzą nowe elementy. To jest przejaw waszej wiary, miłości do Pana Boga i Kościoła.

W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup wyraził łagiewniczanom wielkie uznanie za to, że pielęgnują kresową tradycję, będącą wspomnieniem wobec pradziadów, ojców, tamtych ziem i tamtej historii naszej Ojczyzny, która miała miejsce na Kresach Wschodnich. Przypominając słowa Adama Mickiewicza: „Jeżeli zapomnę o nich, to Ty, Panie Boże, na niebie zapomnij o mnie”, podkreślił, że pamiętamy o tamtych dziejach naszego narodu nie po to, by siać nienawiść, ale po to, by przyjąć prawdę historyczną. Bo tylko na prawdzie można budować takie dobre, właściwe relacje między ludźmi i narodami.

Nawiązując do czytań liturgicznych, kaznodzieja wskazał, że jest w nich m.in. wezwanie do nawrócenia. Dwukrotnie Pan Jezus mówi: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie”. Wszyscy jesteśmy wezwani do nawrócenia. Owszem, wielcy wojujący z Bogiem powinni się nawrócić. To jest jasne. Ale przed Europą stoi dzisiaj albo wiara w Boga, albo samobójstwo. I to, co dzisiaj płynie do nas z Zachodu, co próbują uchwalać w naszym Parlamencie, te wszystkie zastępcze dysputy mają na celu zrównanie tego, co jest w Europie Zachodniej z naszymi przekonaniami. A my się nie dajemy i mówimy: „Macie się nawrócić na uczciwość, na miłość. Do polityków, pracowników mediów apelujemy o to, by nawrócili się na drogę prawdy, uczciwości, a nie trwali w szerzeniu nowych utopii na temat małżeństwa, związków partnerskich. - Przeżyliśmy utopię marksistowską, teraz grozi nam druga, niosąca ludziom cierpienie, nieszczęście. Nie wolno Pana Boga poprawiać. On dał nam prawo, Dekalog, na którym kształtowały się pokolenia. Bo - jak mówił Benedykt XVI podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Niemiec - „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” - akcentował Ordynariusz Świdnicki.

Reklama

Po Eucharystii Ksiądz Biskup i jej uczestnicy spotkali się przy znajdującym się obok kościoła Pomniku Kresowian, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę „Anioł Pański”, a przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, organizacji kombatanckich, Związku Harcerstwa Polskiego złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Podobnie uczyniono również przy grobie poprzedniego proboszcza tej wspólnoty ks. kan. Bogdana Czemplika, którego czwarta rocznica śmierci minęła właśnie w przededniu tegorocznych łagiewnickich uroczystości kresowych.

W czasie drugiej części obchodów Dnia Kresowiaka zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury Komenda Hufca ZHP w Łagiewnikach otrzymała przyznany przez Krajową Radę Środowisk Kresowych Krzyż Czynu Zbrojnego. Z kolei zastępca komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP Krzysztof Kołodziejczyk za aktywną współpracę z łagiewnickimi harcerzami wręczył Honorowe Odznaki Chorągwi Dolnośląskiej ZHP szefowi powiatowych organizacji kresowych Edwardowi Bieniowi i wójtowi Łagiewnik Januszowi Szpotowi.

Dzieci z łagiewnickiego przedszkola oraz młodzież z tamtejszego gimnazjum i chór „Canzona” przygotowali nagrodzony gromkimi brawami program artystyczny pt. „Z kresowej szuflady”. Zabierając głos na zakończenie tego występu, Ksiądz Biskup stwierdził, że „ta lekcja historii, którą dzisiaj otrzymaliśmy w Łagiewnikach, może być wzorem wychowania patriotycznego dla całej Polski”. Pasterz Kościoła świdnickiego dodał w tym kontekście, że nie wolno słuchać tych, którzy twierdzą, że przypominanie, mówienie o tych dziejach naszego narodu jest niepotrzebne, że trzeba o tym zapomnieć. Tak jak mówią, że musimy zapomnieć o tragedii smoleńskiej. - Prawdę trzeba znać, nie po to, aby czynić odwet, ale żeby wiedzieć, jakimi drogami kroczył nasz naród, świat i żeby z historii wyciągać wskazówki na przyszłość - akcentował bp Ignacy Dec.

Tagi:
Dzień Kresowiaka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem