Trwają intensywne prace przy dawnych famułach zakładów Izraela Poznańskiego. Powstaje w nich wielofunkcyjny obiekt mieszkaniowo-usługowo-biurowy. Familoki, nazywane także famułami, to dawne domy dla robotników, którzy pracowali w zakładach włókienniczych łódzkiego „króla bawełny”.
Ideą i marzeniem Izraela Poznańskiego było wybudowanie wokół fabryki „miasta w mieście”, składającego się z domów robotników, kościoła, szkoły, przedszkola i sklepów, tak by jego pracownicy nie musieli po nic udawać się do miasta, a jak najwięcej wolnego czasu poświęcali na pracę w jego fabryce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Prace w famule przy Ogrodowej 24, naprzeciwko Andel’s hotel, rozpoczęły się rok temu i są na półmetku wykonania. Zrewitalizowany i odnowiony budynek będzie łączyć trzy funkcje: mieszkalną (mieszkania oraz hostel), usługową i biurową. - Odnowiono już elewację budynku, której wykończeniem będzie stolarka okienna uzgodniona ze służbami konserwatorskimi, a także stropy i fundamenty. Powstały nowe biegi schodów oraz szyby pod przyszłe windy. Na ukończeniu jest budynek techniczno-gospodarczy, w którym będą m.in. parking dla 88 rowerów i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W trakcie nadbudowy jest czwarta kondygnacja budynku. Wkrótce rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem okazałego podwórza. W części odtworzone będą „kocie łby”. Wiosną istniejącą zieleń wzbogacą nowe nasadzenia – tłumaczą robotnicy.
Odnowione famuły będą najbardziej ekologicznym zabytkiem w Łodzi. W obiekcie zaplanowano ogrody deszczowe, które pozwolą zagospodarować nadmiar wody, zwiększą jej retencję i wspomogą oczyszczanie. Zaprojektowane zielone dachy i ogrody wertykalne (zielone ściany) nie tylko ozdobią nieruchomość, ale będą też oczyszczać powietrze i tłumić hałas.
Ogrodowa 24 zostanie wyposażona w instalację fotowoltaiczną oraz instalację odzysku wody szarej, która po oczyszczeniu będzie wykorzystywana np. do spłukiwania toalet, co pozwoli ograniczyć zużycie bieżącej wody.
Osiedle domów, wybudowane w sąsiedztwie jednej z największych łódzkich fabryk przy ul. Ogrodowej, zaczęło powstawać w 1870 roku. Jako pierwszy wybudowano dom przy ul. Ogrodowej 24. Pierwotnie w kamienicy znajdowało się ponad 180 mieszkań o niskim standardzie. Wszystkie budynki zbudowane były z cegły i ich cecha charakterystyczna to dwie lub trzy kondygnacje. Ponadto budynki miały wspólne klatki schodowe i toalety. Przeciętne mieszkanie było wielkości około 35 m² powierzchni i składało się z pokoju, kuchni i spiżarni. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i jego potrzeby związane z zatrudnieniem coraz większej liczby pracowników poskutkowały powstaniem kolejnych dwóch famuł przy adresach Ogrodowa 26 i Ogrodowa 28.
Dziś wszystkie famuły wpisane są na listę
konserwatorską i są ważnym elementem pofabrykanckiego dziedzictwa Łodzi.