W wolnej chwili

Żużlowa GP - Zmarzlik po raz piąty mistrzem świata

2024-09-14 22:10

PAP/Marian Zubrzycki

Bartosz Zmarzlik po raz piąty został indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Tytuł zapewnił sobie zajmując drugie miejsce w przedostatnim turnieju Grand Prix w duńskim Vojens. Przed ostatnimi zawodami w Toruniu ma wystarczającą przewagę nad rywalami, by być pewnym złotego medalu.

Wcześniej Zmarzlik był najlepszy w latach 2019-20 oraz 2022-23 i brakuje mu już tylko jednego tytułu, by dorównać rekordzistom pod tym względem - Nowozelandczykowi Ivanowi Maugerowi i Szwedowi Tony'emu Rickardssonowi. Polak jest za to najlepszy po raz trzeci z rzędu, a wcześniej taka sztuka udała się tylko Maugerowi.

29-letni Zmarzlik w sobotę zdobył 28. medal indywidualnych mistrzostw świata w historii polskiego żużla. Oprócz niego na najwyższym stopniu podium stanęli Jerzy Szczakiel w 1973 roku i Tomasz Gollob w 2010.

Turniej w Vojens wygrał Brytyjczyk Robert Lambert, przed Zmarzlikiem, Maciejem Janowskim i Łotyszem Andrzejem Lebiediewem. Dominik Kubera odpadł w półfinale, a Szymon Woźniak zajął ostatnie, 16. miejsce.

Ostatni turniej GP w Toruniu odbędzie się 28 września.(PAP)

krys/ pp/

+6 0

Żużlowa GP - zawody we Wrocławiu odwołane

pixabay

Żużlowa Grand Prix Polski we Wrocławiu, która 1 sierpnia miała zainaugurować rywalizację o mistrzostwo świata, została odwołana z powodu pandemii koronawirusa - poinformowali organizatorzy. W tegorocznym cyklu pozostały tylko trzy turnieje.