Reklama

Międzynarodowa konferencja w KUL

Między nami a mediami

Niedziela lubelska 51/2002

Minęły już bezpowrotnie czasy, gdy postaci ze "szklanego ekranu" rzadko gościły w domach, a rodziny siadały wieczorem przy stole, by, popijając herbatę, pogawędzić o minionym dniu. Środki społecznego przekazu, z telewizją na czele, wtargnęły w życie rodzinne, niejednokrotnie całkowicie je sobie podporządkowując. Nawet Święta Bożego Narodzenia zostały w wielu domach zdominowane przez wszechwładne media do tego stopnia, że rodzice i dzieci, zamiast radośnie spędzać czas na wspólnym świętowaniu, siadają na długie godziny przed "panem telewizorem" lub komputerem... Z pewnością od mass mediów uciec się nie da, dlatego trzeba nauczyć się z nimi żyć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takie założenie towarzyszyło uczestnikom Międzynarodowej Konferencji "Rodzina - Dziecko - Media", zorganizowanej przez Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która odbyła się w dniach 28-29 listopada. Temat został wybrany ze względu na silny związek mediów ze współczesną rodziną, wyrażający się z jednej strony w kształtowaniu przez media stylu życia rodziny, a z drugiej strony w prezentowaniu w mediach wizerunku całej rodziny, jak i poszczególnych jej członków.
Zdaniem dyrektora Studium, o. prof. dr. hab. Leona Dyczewskiego, zbyt często mówi się tylko o negatywnym oddziaływaniu mediów, tymczasem umiejętnie wykorzystane mogą one przyczyniać się do rozwoju osobistego, rozwoju życia rodzinnego i społecznego. Celem Konferencji miało być pełniejsze uświadomienie sobie faktu, że do korzystania z mediów trzeba należycie się przygotować. Konieczna jest do tego wiedza o mechanizmach funkcjonowania mediów i o rodzaju ich oddziaływania na człowieka.
Rodzina i dziecko są przedmiotem zainteresowania wielu nauk, stąd też relacje: rodzina - dziecko - media rozpatrywane były z punktu widzenia psychologii, socjologii, pedagogiki a także prawa. Referaty i dyskusje koncentrowały się wokół podstawowych bloków tematycznych, takich jak: funkcjonowanie mediów w rodzinie, ich znaczenie jako swoistego środowiska wychowawczego oraz wpływ na psychikę dziecka, obraz rodziny i dziecka w prasie, w programach telewizyjnych i w reklamie, wzory osobowe matki i ojca promowane w mediach, korzystanie z mediów w rodzinie, edukacja medialna, ochrona prawna rodziny i dziecka i związane z nią dobro rodziny i dziecka jako kryterium oceny programów w mediach publicznych.
To ostatnie zagadnienie wywołuje zwykle napięcia między nadawcami a odbiorcami, gdyż, jak stwierdził jeden z prelegentów, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun, "wolność wypowiedzi nadawcy wygrywa w praktyce z obowiązkiem ochrony rodziny". Na pytanie, kto ma zająć się ochroną dziecka: państwo czy rodzice, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale uczestnicy konferencji nakreślili wizję wszechstronnej opieki nad rodziną i dzieckiem oraz czuwania nad prawidłowym funkcjonowaniem mediów w rodzinie. Muszą w tym względzie istnieć zarówno odpowiednie uregulowania prawne, odpowiedzialność nadawców za przekazywane treści, jak i odpowiedzialne korzystanie z mediów przez odbiorców, posiadających ukształtowaną świadomość wagi tego problemu.
Niewątpliwie konferencja, która zgromadziła licznych przedstawicieli mediów oraz wyższych uczelni w kraju i za granicą, ukazała aktualność tej tematyki w dobie poszerzania się pola oddziaływania mediów m. in. poprzez internet. Zaproponowała także kierunki działań, mających na celu dobro rodziny i dziecka, żyjących w świecie zawładniętym przez media.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?