Spotkanie, które przebiegało pod hasłem "Miłość Chrystusa przynagla nas" (2 Kor 5, 14), rozpoczęło się modlitwą pod przewodnictwem Teodora II w cerkwi klasztornej Przemienienia Pańskiego. Potem, witając przybyłych wezwał Kościoły, uczestniczące w wydarzeniu, do "budowania stosunków miłości w Chrystusie, pogłębiania wzajemnego zrozumienia, kontynuowania dialogu i nieustannej modlitwy". Wspomniał także o konieczności wyrażania "jednym głosem prawosławnym naszego wspólnego poglądu na globalne problemy społeczne, budzące zatroskanie naszych Kościołów".
Z kolei prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej w nadesłanych pozdrowieniach do zgromadzonych w klasztorze członków obu nurtów chrześcijaństwa wschodniego podkreślił ważność jedności chrześcijańskiej i współpracy wzajemnej, aby nie «stwarzać przeszkód Ewangelii Chrystusowej»".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnie referaty przedstawili dwaj współprzewodniczący Wspólnej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołami Prawosławnymi a Starożytnymi Kościołami Wschodnimi - metropolita chalcedoński Emanuel (Patriarchat Konstantynopolski) i koptyjski metropolita El Quosia - Tomasz. Obrady toczyły się zarówno w formacie okrągłego stołu, łączącego wszystkich uczestników, jak i w oddzielnych dyskusjach - według obu "rodzin kościelnych": prawosławnej i wschodniochrześcijańskiej. Wszyscy delegaci wyrazili zaniepokojenie "z powodu kryzysu w sprawach rodziny i wyzwań antropologicznych w dzisiejszym zeświecczonym społeczeństwie". Podkreślili też swą wierność tradycyjnemu, chrześcijańskiemu rozumieniu małżeństwa jako "nierozerwalnego i opartego na miłości związku mężczyzny i kobiety" oraz potępili usprawiedliwianie "małżeństw" jednopłciowych odwoływaniem się do "absolutnej wolności ludzkiej".
Mówiąc o dążeniu do pełnej jedności uczestnicy obrad przypomnieli "owocne wyniki dialogu", który wypracował konkretne kroki potrzebne do przywrócenia jej, przywołując w tym kontekście "mapę drogową", uzgodnioną na spotkaniu wspólnej grupy roboczej w Atenach w dniach 24-25 listopada 2014 r. Wokół tego zagadnienia toczyła się ożywiona owocna dyskusja - podkreślono w oświadczeniu oficjalnym, ogłoszonym po spotkaniu.
Postanowiono również przedłużyć pracę dwóch podkomitetów Wspólnej Komisji - liturgicznego i duszpasterskiego, jak również powierzyć obu współprzewodniczącym spotkanie się ze zwierzchnikami Kościołów obu rodzin wyznaniowych w celu omówienia z nimi wyników działalności Komisji. Zobowiązano obie rodziny kościelne na wszystkich szczeblach: duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich do włączenia się do dialogu. Ponadto postanowiono utworzyć stronę internetową, na której znajdą się wszystkie dokumenty dotyczące tego dialogu.
Ponadto w związku z przypadającą w przyszłym roku 1700. rocznicą zwołania I Soboru Powszechnego (Nicea w 325) oraz z faktem, iż chrześcijanie wschodni i zachodni będą wtedy obchodzić Wielkanoc w tym samym czasie, uczestnicy spotkania "wyrazili życzenie, aby cały świat świętował Paschę zgodnie z tradycją Soboru Nicejskiego i paschalią [metodą obliczania kolejnych Wielkanocy - KAI] prawosławną".
W obradach w Wadi an-Natrun każdy Kościół był reprezentowany przez dwóch wysłanników, którzy przybyli z Albanii, Armenii, Bułgarii, Cypru, Egiptu, Erytrei, Grecji, Jerozolimy, Libanu, Polski, Rosji, Rumunii, Syrii i Turcji. Spotkanie to było pierwszym tego rodzaju wydarzeniem od 1990, gdy na czele Kościoła koptyjskiego stał patriarcha Szenuda III.