Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluńskie spotkanie

Spotkanie z Marią Marzeną Grochowską (pierwsza z lewej), która jest autorką biografii Krystyny Krahelskiej – pierwowzoru Syrenki Warszawskiej

Zofia Białas

Spotkanie z Marią Marzeną Grochowską (pierwsza z lewej), która jest autorką biografii Krystyny Krahelskiej – pierwowzoru Syrenki Warszawskiej

14 marca w czytelni biblioteki w Wieluniu odbyło się spotkanie z Marią Marzeną Grochowską, autorką biografii Krystyny Krahelskiej „Warszawskiej Syrenki”. Przybyli na nie ci, którym znany jest los młodych poetów Powstania Warszawskiego, którzy w obronie wolnej ojczyzny oddali życie.

Bohaterka wieluńskiego spotkania, pięknej lekcji historii i polskiej literatury, zorganizowanego z inspiracji Marka Bergera, syna Ludwika Bergera - „Goliata” harcmistrza i współorganizatora oddziału „Baszta”, zastrzelonego 23 listopada 1943 r. przy ul. Śmiałej 5 w Warszawie (dziś jest tu tablica upamiętniająca), to współautorka książki pt.: „Krystyna Krahelska - Obudźmy jej zamilkły śpiew”, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, popularyzatorka wiedzy o Warszawie, szczególnie o warszawskich syrenkach, których sfotografowała ok. 300, co zaowocowało albumem o Warszawie z ukrytym na grzbiecie tytułem: „Syrenka - odwieczny symbol Warszawy”. Maria Marzena Grochowska na wieluńskie spotkanie przybyła z Beatą Tomicką, przyjaciółką i asystentką zarazem, autorką wystawy poświęconej Krystynie Krahelskiej.

Z opowieści pani Marii - udokumentowanej widokami krajobrazów Polesia i starymi fotografiami, których zebrała ponad 200, a na nich rodzice, dziadkowie, nauczyciele, wykładowcy, przyjaciele z białoruskiej wsi Mazurki, gdzie Krystyna Krahelska przyszła na świat - zrodził się portret skromnej, wrażliwej i pięknej młodej kobiety, harcerki, studentki etnografii Uniwersytetu Warszawskiego, pierwowzoru najpiękniejszej Warszawskiej Syrenki, dłuta prof. Ludwiki Nitschowej, z mieczem i tarczą w dłoniach, odsłoniętej tuż przed II wojną światową, przez prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, w obecności autorki i modelki - Krystyny Krahelskiej, pięknej Polesianki, o której Renata Zawadzka napisała: „Syrenie oddała swe ciało, a Warszawie życie”.

Krystyna Krahelska była sanitariuszką i miała pseudonim „Danuta”. Zginęła od niemieckiej kuli na ul. Polnej 36 w pierwszej godzinie Powstania Warszawskiego, mając zaledwie 30 lat. Informację o jej śmierci podano 13 sierpnia 1944 r. Padły wtedy słowa: „Poległym cześć i niech wam Dzieci Warszawy Ta Ziemia, o której wolność walczyliście, lekka będzie”. Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK. Po ekshumacji 9 kwietnia 1945 r. spoczęła na Cmentarzu Służewieckim.

Reklama

Pozostały po niej listy, wiersze i piosenki, które pisała od 1928 r. Wśród piosenek najpopularniejsza z nich to napisany w roku 1942 utwór: „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Pełne wrażliwości wiersze i piosenki Krystyny Krahelskiej, wiersze o miłości, pięknie polskich krajobrazów, zaprezentowali uczestnikom wieluńskiego spotkania członkowie Koła Miłośników Poezji. Wśród wybranych wierszy były: „Dwór”, „O prababcinych pantoflach”, „Jakże ci powiem, najdroższy”, „Niebo jest nad nami”, „O wojence”, w której młodzi chłopcy założywszy szary mundur „Polskę niosą w sercach i ramionach”, „Wiersz o Tobruku” (piosenka), „ Kujawiak” (piosenka), „ Smutna rzeka” (kołysanka o zakopanej broni), „Dzieciństwo, dalekie dzieciństwo” (poświęcony szczęśliwemu dzieciństwu w Mazurkach), „Modlitwa” z przepięknymi słowami „…Chryste Panie z przydrożnych połamanych krzyży…/ …daj nam, Chryste przydrożny, silną wolę życia!/ I daj nam śmierć żołnierską, jeśli umrzeć trzeba,/Poprzez ciemność i burze daj nam iść najprościej/ Drogą do nowej Polski, drogą do wolności…”, „ Ostra Brama”, „Polska”, „Sen o bagnecie”, „Wiersz o nas i chłopcach” oraz wiersz „Wiosna zawiedzionych”, w której „skowrończa piosenka nie dźwięczała jak sama radość”.

Pamięć o Krystynie Krahelskiej żyje. Stała się patronką medalu nadawanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy ludziom ocalającym pamięć ludności cywilnej i bohaterskich żołnierzy Powstania Warszawskiego. Jej imię nosi wiele drużyn harcerskich, Szkoła Podstawowa nr 212 w Warszawie, Gminna Biblioteka Publiczna w Sosnowicy pow. Parczew, woj. lubelskie.

Zapamiętają historię jej życia wielunianie i uczniowie wieluńskich szkół, szczególnie II LO im. Janusza Korczaka i Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza, gdzie o Krystynie Krahelskiej opowiadały panie Maria Marzena Grochowska i Beata Tomicka.

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie podsumowujące ŚDM

Monika Łukaszów

W Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie podsumowujące Światowe Dni Młodzieży. W ramach tego wydarzenia podczas tzw. Dni w diecezjach w Legnicy gościło ponad 600 pielgrzymów z całego świata m.in. Ameryki, Francji, Rosji, Niemiec i Peru.

Więcej ...

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Więcej ...

Łódź: Koncert mikołajkowy dla dzieci

2022-12-06 12:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...