Reklama

Niedziela Podlaska

Muzeum Pisanek - warto zwiedzić!

2013-04-11 11:56

Niedziela podlaska 15/2013, str. 2

Karolina Skibniewska

Każda z pisanek jest oddzielnym dziełem sztuki

Pierwsze i jak na razie jedyne w naszym kraju, liczące ponad 2000 eksponatów, Muzeum Pisanek powstało w 2004 r. w obrębie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Niewielkie pomieszczenia muzealne znajdujące się w zabytkowym drewnianym dworze z 1858 r. sprawiają, że mamy okazję znaleźć się magicznym świecie kolorowych pisanek, wyglądających niczym małe dzieła sztuki.

Muzeum Pisanek w Ciechanowcu powstało z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze ciechanowieckiej placówce. Nikt wówczas nie przypuszczał, że muzeum będzie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, nie tylko na Podlasiu. „Obecnie nasza kolekcja to ok. 2000 pisanek, co roku jest ona uzupełniana - mówi dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Dorota Łapiak. - Mamy zarówno pisanki z Polski, jak i z najdalszych zakątków świata, także kolekcja jest naprawdę ciekawa i myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. W tym roku poza stałą ekspozycją w Ciechanowcu część pisanek użyczyliśmy wewnętrznemu muzeum w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, z którą współpracujemy”.

Kolekcja pisanek jest naprawdę imponująca. Zwiedzający mają możliwość porównać i ocenić wzornictwo ludowe z różnych części Polski. „Pisanki, które znajdują się na naszej wystawie, przedstawiają przede wszystkim tradycyjne wzory, motywy roślinne i geometryczne” - opowiada Stanisław Kryński z działu promocji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W muzeum zobaczymy pisanki „pisane” woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Są pisanki z drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, ażurowe - wykonane maszyną dentystyczną. Jak dodaje Kryński, każda z pisanek jest oddzielnym dziełem sztuki i w muzeum nie znajdziemy dwóch identycznych.

Reklama

Same ornamenty pisankowe wykonane różnymi technikami i naturalnymi farbami przeszły już do historii i można je obejrzeć jedynie w muzealnej placówce. Tylko w Ciechanowcu można poznać sztukę zdobienia jaj z całego świata.

Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, m.in. z ziemi huculskiej i nowogródzkiej. Poza tym są także pisanki ukraińskie, rosyjskie, czeskie i morawskie, pochodzące z Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmartwychwstanie Chrystusa i nasze zmartwychwstanie

2019-04-30 13:58

Ks. Janusz Sądel

Homilia podczas Mszy św. rezurekcyjnej w katedrze świdnickiej, Świdnica, 21 kwietnia 2019 r.

Więcej ...

„Życzliwymi bądźmy!” – dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2020-01-18 08:46

Arch.

Pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 a 25 stycznia obchodzony jest na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów chrześcijańskich spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach.

Więcej ...

Dawid Kubacki nie zawiódł w Titisee-Neustadt

2020-01-18 18:09

wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt. Po raz siódmy z rzędu staje na podium konkursu skoków w Pucharze Świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...