Reklama

Niedziela Podlaska

„Nie bój się, wierz tylko!”

Wiara to usłyszenie, kim jest Bóg, co do mnie mówi, czego ode mnie oczekuje

Marian Sztajner/Niedziela

Wiara to usłyszenie, kim jest Bóg, co do mnie mówi, czego ode mnie oczekuje

W czwartek 4 kwietnia maturzyści z naszej diecezji stanęli przed obliczem Pani Jasnogórskiej, by wzorem swoich poprzedników prosić o opiekę na czas zdawania egzaminów i nie tylko. Z młodymi, tak jak robi to każdego roku, spotkał się bp Antoni Dydycz, który o północy w Kaplicy Cudownego Obrazu celebrował dla nich Eucharystię i wygłosił homilię

Myśl przewodnia tegorocznego pielgrzymowania, zaczerpnięta z Ewangelii według św. Marka: „Nie bój się, wierz tylko!” (5, 36), nadała kierunek całemu spotkaniu i umocniła tych, którzy podjęli trud i wyruszyli w drogę do Częstochowy. A intencje towarzyszące młodym niezmienne od lat: powierzenie Najlepszej z Matek wyboru drogi życiowej, pomyślne zdanie matury i dostanie się na wymarzone studia. Choć - jak mówi Ania z Drohiczyna - „to nie jest tak, że przez 3 lata się nie uczyłam, a teraz liczę, że jak się pomodlę, to zdam. Nie o to chodzi. Wierzę, że Pan Bóg pomoże mi dobrze wykorzystać zdobytą wiedzę i sprawi, że nie będę się tak bardzo stresować. Choć nie da się ukryć, że dla wielu spośród nas, młodych, pielgrzymka to swego rodzaju polisa, mająca zagwarantować pomyślnie zdaną maturę” - dodaje z przekorą.

Wierzyć Bogu, nie w Boga

Do elementów integralnych pielgrzymki należy modlitwa, nie może zabraknąć czasu zatrzymania, wyciszenia, stanięcia w prawdzie z samym sobą (jak i czy jestem przygotowany do najważniejszego jak do tej pory egzaminu w moim życiu) i Bogiem (czy aby nie traktuję Go jako gwaranta pomyślności, na zasadzie: jeśli zapewnisz mi, Panie Boże, pomyślność, to ja Ci obiecuję to i tamto). O tym zapewne myśleli organizatorzy spotkania - Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Biskupiej, opierając w dużej mierze czuwanie maturzystów na ewangelizacji, a więc świadectwie, które najlepiej dociera nie tylko do młodych. Spotkanie otwierał o godz. 17 w Sali o. Augustyna Kordeckiego, prowadzony przez ks. Krzysztofa Kralkę SAC z zespołem „Razem za Jezusem” z Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji z Lublina, program ewangelizacyjny pn. „Nie bój się, wierz tylko!”. Ks. Krzysztof podzielił się swoim doświadczeniem Boga, które ostatecznie doprowadziło go do Chrystusowego kapłaństwa. W poruszającym świadectwie uświadamiał młodych, że Bóg nikogo nie potępia, nie przekreśla, niezależnie od życiowych zakrętów, bagna grzechu, przeciwnie - kocha za darmo. Pokazał, że wybiera na swojego orędownika nawet zagorzałego ateistę, jakim on był w pewnym okresie swojego życia. Mówił, że nie ma wiary bez osobistego doświadczenia Boga. Inaczej nasza pobożność może nic nie znaczyć. „Wiara to usłyszenie, kim jest Bóg, co do mnie mówi, czego ode mnie oczekuje. Trzeba wierzyć Bogu, nie w Boga” - podkreślił.

Reklama

Następnie w programie pielgrzymki znalazło się o godz. 19 nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. W jego przebieg i organizację czynnie włączyli się młodzi - rozważania prowadzili bowiem maturzyści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu pod kierunkiem ks. Janusza Szymańskiego.

W Jej ramionach znajdziesz spokój

No i najważniejsza część spotkania - czuwanie przed obliczem Tej, dla której tu przybyli - Czarnej Madonny. O godz. 21 maturzyści spotkali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim. A potem już trwanie w oczekiwaniu na uroczystą Eucharystię do godz. 24 przy Tej, w której „ramionach znajdziesz spokój/I uchronisz się od zła,/ Bo dla wszystkich swoich dzieci/ Ona serce czułe ma./ I opieką cię otoczy, / Gdy Jej serce oddasz swe” - jak mówi tekst znanej jak Polska długa i szeroka pieśni religijnej. Był to dobry czas, by zamknąć jakiś etap w swoim życiu, a takim niewątpliwie jest koniec szkoły średniej, i podziękować za to wszystko, co stało się udziałem młodych do tego czasu. Aby to trwanie było pełniejsze, czuwanie prowadzili maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Drohiczynie pod kierunkiem ks. Piotra Jarosiewcza.

Spotkanie zwieńczyła uroczysta Eucharystia o godz. 24 pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza i w koncelebrze duszpasterzy młodzieży. Za jej oprawę liturgiczną odpowiedzialny był ks. Tomasz Szmurło wraz z młodzieżą z Sokołowa Podlaskiego. W homilii Pasterz diecezji zwrócił się do młodych słowami: „Patrząc na Was, widzę Wasze skupione spojrzenia skierowane na obraz Matki Najświętszej. (…). Wasze skupienie świadczy, jak bliska jest każdej i każdemu z Was Królowa Polski”. Dalej, nawiązując do dopiero co obchodzonych Świąt Paschalnych, za wzór postawił młodzieży Chrystusa, mówiąc: „Nie lękajcie się stanąć po stronie tego, co wartościowe, bo Chrystus zabiega o to, aby nasza codzienność, cała nasza zwyczajność, całe nasze życie były przepełnione jakimiś treściami i wartościami”. Zakończył zaś słowami: „Weźcie ze sobą to zaproszenie Chrystusa. Pamiętajcie, żeby posilać się Słowem Bożym, posilać się kulturą chrześcijańską, a także, a może przede wszystkim Eucharystią. A Matka Najświętsza jak każda matka będzie Wam towarzyszyła, aby tego posiłku nie brakowało. Życzę, żeby ta Wasza dojrzałość była autentyczną, piękną dojrzałością, która zachwyca nas, która będzie zachwycała otoczenie i przynosiła najbardziej potrzebne owoce w naszych czasach, także dla naszego społeczeństwa i Ojczyzny”.

W sumie z dyrektorami szkół, nauczycielami, katechetami, przedstawicielami rodziców i duszpasterzami na Jasną Górę przybyło blisko 1200 maturzystów. Jak podkreśla ks. dr Andrzej Lubowicki, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Biskupiej i asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej: „W naturalny sposób przychodzi taki moment, że młody człowiek powinien zadać sobie elementarne pytania. Co z moim życiem? W jakim kierunku mam pójść? Co zrobić, żeby moje życie było sensowne? Te pytania są bardzo uzasadnione w takich przełomowych chwilach, a takie przeżywają właśnie tegoroczni maturzyści. Pielgrzymka to doskonały czas, by je sobie postawić po to, by być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem”.

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć właściwą drogę

Młodzi zawierzali Bogu i Matce Bożej czas zdawania egzaminów oraz całą swoją przyszłość

Marian Sztajner

Młodzi zawierzali Bogu i Matce Bożej czas zdawania egzaminów oraz całą swoją przyszłość

– Odkryjcie swoje cudowne powołanie – mówił bp Józef Szamocki do maturzystów diecezji toruńskiej 7 marca na Jasnej Górze.

Więcej ...

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Więcej ...

Łódź: Wystawa „Dzieci z Przemysłowej”

2022-12-06 10:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...