Reklama

Niedziela Kielecka

Rycerze Kolumba czuwają i pomagają

Rycerze Kolumba w historycznej chwili – erygowania Rady w Chmielniku

T. D.

Rycerze Kolumba w historycznej chwili – erygowania Rady w Chmielniku

Działają w jedynej w diecezji Radzie, powstałej przy parafii w Chmielniku, i to działają faktycznie - zgodnie z misją i charyzmatem. Swoją aktywną obecnością w środowisku parafii zachęcają innych - wciąż poszerzają się szeregi Rycerzy w Chmielniku.

Ich działalność przebiega kilkutorowo - jest to aspekt religijny, duchowy, akcje pomocy i dzieła miłosierdzia oraz troska o parafię - nasze wspólne dobro - zauważa ks. Franciszek Siarek, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Z racji Roku Wiary Rycerze Kolumba rozprowadzali w parafii książkę „Wierzę”, wydaną w 2012 r. przez Wydawnictwo „Jedność”. Ich zasługą jest przeprowadzenie szeregu prac przy jednym z najcenniejszych zabytków Chmielnika, czyli przy XVI-wiecznym, używanym w wyjątkowych uroczystościach, kościele Trójcy Świętej. Rycerze naprawili mur otaczający obiekt, znajdujący się na starym cmentarzu, przeprowadzili odwodnienie, uporządkowali teren. Ta inicjatywa skutkowała obszerną pracą konkursową, którą Rycerze z Chmielnika napisali i wysłali do Stanów Zjednoczonych.

Rycerze spotykają się cyklicznie w specjalnie przystosowanej do tego celu Sali Rycerskiej. Z jednej strony te spotkania mają charakter duchowy, formacyjny z katechezami i prelekcjami prowadzonymi przez księdza proboszcza (zarazem kapelana Rycerzy), a z drugiej - integracyjny, sportowy, towarzyski, przy szachach, podczas rozgrywek w ping-ponga itd.

Wśród rodzin Rycerzy trwa od stycznia 2013 r. peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadelupe. Kopię tę, specjalnie dla parafii, wykonała jedna z jej mieszkanek - Magdalena Makowska. Jest to owoc nawiedzenia chmielnickiej parafii w październiku 2012 r. przez obraz peregrynujący po Polsce za zgodą Wielkiego Rycerza Carla Andersona.

W Wielkim Poście Rycerze realizowali akcje pomocowe w duchu miłosierdzia wobec potrzebujących. I tak kontener zebranej w połowie marca makulatury i składka osobista Rycerzy zostały przeznaczone na wsparcie skomplikowanej operacji dziecka, która musi być przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych. Z kolei zbiórka na protezę dla chorej osoby to dar na niedzielę Miłosierdzia Bożego. Zorganizowali także zbiórkę makulatury na budowę studni w Sudanie Południowym.

Reklama

Ok. 200 kg żywności, zebranej w marketach przez wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku, w okresie przedświątecznym trafiło za pośrednictwem Rycerzy do blisko 40 rodzin i pozwoliło na lepsze, zasobniejsze przeżycie świąt.

Pierwsza inwestytura Rycerzy Kolumba w Chmielniku odbyła się w czerwcu 2011 r., a 18 marca 2012 bp Kazimierz Ryczan erygował w Chmielniku Radę Rycerzy Kolumba. Obecnie jest ich 40.

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w Stanach Zjednoczonych w 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują różne dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 12 tys. rad i ok. 2 mln członków.

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: zwierzchnik Rycerzy Kolumba apeluje do rodzin o chrześcijańskie świadectwo

Najwyższy Rycerz Carl Anderson

Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Carl Anderson

Autentyczne świadectwo chrześcijańskich rodzin jest niezbędne wobec sekularyzacji świata – powiedział w Warszawie Carl Anderson, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13
O Adam Żak

BP KEP

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Więcej ...

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39
Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...