Reklama

Niedziela Przemyska

Idźcie i bądźcie solą ziemi

Ksiądz Arcybiskup wręcza dyplomy nagrodzonym uczestnikom konkursu „Moja wiara w sieci”

Rafał Czepiński, Paweł Tworek

Ksiądz Arcybiskup wręcza dyplomy nagrodzonym uczestnikom konkursu „Moja wiara w sieci”

To już kolejny raz młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się na diecezjalnym Spotkaniu Młodych, tym razem w Przeworsku, by wspólnie modlić się i cieszyć swoją wiarą, a także dzielić się nią ze swoimi rówieśnikami. Spotkania Młodych całej diecezji odbywają się od 1994 r., kiedy to po raz pierwszy cała młodzież zjechała do stolicy metropolii, aby pod przewodnictwem swojego Pasterza modlić się i dzielić się swoją wiarą z innymi. Od tego czasu SMAP stał się synonimem Niedzieli Palmowej w kalendarzu młodych, a także czasem, w którym wszyscy młodzi razem spotykają się w jednym z miast naszej archidiecezji.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Idźcie i bądźcie solą ziemi”. To wezwanie miało uzmysłowić potrzebę zachowania swojej tożsamości przez katolików w świecie. Koresponduje ono bardzo mocno z trwającym w Kościele Rokiem Wiary, co uwydatniło pierwsze nabożeństwo „Twierdza wiary”, odbywające się w piątkowy wieczór w kościołach stacyjnych. Pokazało ono konieczność walki duchowej w życiu wierzących oraz uwrażliwiło na konieczność obrony wartości, którymi żyjemy. W każdym kościele stacyjnym stanęła twierdza, której bronili rycerze z tarczami i mieczami. Po pierwszym czytaniu mówiącym o pojedynku Dawida i Goliata, rycerze ustawili się w szeregu, ukazując swoje tarcze, na których było napisane: „wiara”. Natomiast po drugim czytaniu, które opisywało zbroję Bożą, do prezbiterium weszła procesja z Ewangeliarzem, poprzedzona orszakiem rycerzy z wyciągniętymi w górę mieczami. Po Ewangelii kolejny rycerz wniósł sztandar z krzyżem i umieścił go pośrodku „Twierdzy wiary”. Kolejnym elementem dynamiki tego nabożeństwa był „orszak cnót”. Siedem dziewcząt ubranych na biało i przepasanych szarfami, na których wypisano kolejne cnoty, wniosły obraz Matki Bożej Częstochowskiej, na tle śpiewanego przez Diakonię Muzyczną akatystu. Po homilii Ksiądz Biskup razem z młodymi odmówił modlitwę do św. Michała Archanioła, prosząc tego, który jest wodzem zastępów anielskich, żeby pomagał im bronić wiary. Ostatnim elementem nabożeństwa było poświęcenie medalików Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i rozdanie ich wszystkim uczestnikom spotkania.

Reklama

Kolejny dzień zgromadził uczestników SMAP-u na porannej Mszy św. Tam uczyli się przeżywać Mszę i na nowo patrzeć na modlitwę: „Jeżeli Msza św. jest dla ciebie nudna, to zrób tak, żeby nie była nudna” - mówił jeden z kaznodziejów. W tych małych wspólnotach młodzież uczyła się być Kościołem dojrzałym, odpowiedzialnym za swoją wiarę. Zaraz po Mszy św. rozpoczęły się spotkania w grupach: „Człowiek sumienia solą ziemi”. Blok popołudniowy „Dumni z Ewangelii” oferował młodym koncert zespołu „Malchus” lub, dla nieco bardziej wrażliwych, koncert Beaty Bednarz i Diakonii Muzycznej. Alternatywą dla tych koncertów było spotkanie z aktorem Dariuszem Kowalskim. Największą popularnością cieszyła się jednak inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich „Wy dajcie im jeść”. Tam, na bardzo mroźnym powietrzu, każdy mógł pokrzepić się chłopskim jadłem i ogrzać gorącą herbatą.

Centralnym punktem sobotniego popołudnia była adoracja krzyża, podczas której młodzi uczyli się oddawać Jezusowi Ukrzyżowanemu całe swoje życiowe cierpienie i trudności. W tym jednym akcie adoracji, ułożenia głowy na krzyżu niczym umiłowany uczeń, było wszystko - zawierzenie, uwielbienie i prośba, by On prowadził, by dawał siłę. Tam uczyli się krzyża: Krzyż jest tym fundamentem, na którym dom nigdy się nie zachwieje. Jeśli postawimy Chrystusa i Jego Krzyż na pierwszym miejscu, to wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Ale - mówił abp Józef Michalik - muszę być przekonany, że Bóg jest moim Ojcem, że jestem Jego dzieckiem. Muszę mieć z nim osobowy, bezpośredni kontakt.

Reklama

Niedziela Palmowa tego roku zaprowadziła uczestników SMAP do kościołów stacyjnych, ponieważ z uwagi na zimno zrezygnowano ze Mszy Św. na rynku miasta. W homilii abp Józef Michalik zwrócił uwagę na entuzjazm i zaangażowanie młodych: „Także i te trzy dni naszego spotkania nie byłyby możliwe bez entuzjazmu, bezinteresownego zaangażowania wielu ludzi. Wiele inicjatyw kościelnych, wiele inicjatyw społecznych byłoby niemożliwych do zrealizowania, gdyby nie wolontariat - mówił. - To jest właśnie ta bezinteresowność wspólnoty ludzi młodych, którzy potrafili, potrafią i ciągle będą podejmować trudy i wysiłki, wnosząc i radość, i entuzjazm, i motywację do pracy i życia”. Wszyscy uczestnicy SMAP-u otrzymali znak posłania, płytę DVD z hymnem spotkania, przesłaniem abp. Józefa Michalika oraz trzecim rozdziałem katechizmu dla młodych „Youcat” pt. „W jaki sposób mamy życie w Chrystusie”.

SMAP to nie tylko wymienione punkty programu, ale także niezapomniana atmosfera życzliwości i przyjaźni. To poczucie wspólnoty, klimat wiary i nauka odwagi rozmawiania o wierze z rówieśnikami. To bardzo potrzebne spotkanie, ponieważ utwierdza nas w przekonaniu, że kto wierzy, nigdy nie jest sam, zawsze ma wsparcie wspólnoty. Takie spotkanie daje pewność i odwagę w wyznawaniu wiary i stawaniu się solą ziemi.

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania do ŚDM nabierają tempa

Piotr Grzybowski

Liderzy zostali już wyłonieni, i to zarówno świeccy, jak i duchowni. W diecezji sosnowieckiej przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016 rozpoczęły się na dobre.

Więcej ...

Chciał być bratem wszystkich

commons.wikimedia.org

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Więcej ...

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23
Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...