Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z nowym statutem

Żywy Różaniec to najliczniejsza wspólnota działająca w naszym lokalnym Kościele. Bp Grzegorz Kaszak zatwierdził, z dniem 1 marca, zgodnie z postanowieniem Uchwały Konferencji Episkopatu Polski, Statut Żywego Różańca dla wszystkich grup, które działają na terenie diecezji sosnowieckiej

Statut ma służyć osobom zjednoczonym we wspólnym odmawianiu Różańca, by odkrywając głębię tej modlitwy i sięgając do korzeni tej właśnie formy jej praktykowania, zyskiwali, za zachętą bł. Ojca Świętego Jana Pawła II sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji, formacji ludu Bożego i nowej ewangelizacji” - napisał w uzasadnieniu Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Głównym zadaniem wspólnoty Żywego Różańca jest codzienna modlitwa w wyznaczonej na każdy miesiąc intencji. W każdym objawieniu Matka Boża prosiła: „Odmawiajcie codziennie Różaniec”, a w Fatimie oznajmiła, że jest „Królową Różańca Świętego”.

Wspólnota różańcowa składa się z poszczególnych róż, którą tworzy 20 osób - każda z tych osób odmawia codziennie jedną tajemnicę Różańca. W ciągu dnia jednak odmówiony zostaje, przez wszystkich członków danej róży, cały Różaniec. Obowiązki każdego członka wspólnoty Żywego Różańca to: codzienne odmawianie dziesiątka Różańca, udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych, częste przystępowanie do sakramentów świętych, udział w procesjach maryjnych, rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską, odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór świętych.

Reklama

Ale przynależność do wspólnoty to nie tylko obowiązki. Jej członkowie mają przywilej uzyskania odpustu zupełnego 8 dni w ciągu roku, w święta i uroczystości - Narodzenia Pańskiego, Zmartwychwstania Pańskiego, Ofiarowania Pańskiego, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, we wspomnienie Królowej Różańca Świętego i w dniu przyjęcia danego członka do wspólnoty Żywego Różańca. Odpust ten można zyskać pod zwykłymi warunkami, czyli przystąpić w danym dniu do Komunii św. i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego.

Warto dodać, że wspólnota Żywego Różańca ma strukturę hierarchiczną. Na czele każdej róży różańcowej stoi zelator (zwykle są to panie, ale nie jest to warunek konieczny). Zelatorka lub zelator sprawdza obecność członków wspólnoty Żywego Różańca na nabożeństwie, dostarcza tajemnicę z intencją modlitewną nieobecnym, zachęca członków do gorliwej działalności apostolskiej zwłaszcza wśród chorych i ubogich, zbiera miesięczne składki, odwiedza chorych członków, czuwa, by róża różańcowa posiadała pełny skład. Natomiast nad całą parafialną wspólnotą Żywego Różańca czuwa opiekun, którym zwykle jest ksiądz proboszcz.

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozmodlona armia

Paweł Wysoki

Obecni niemal we wszystkich parafiach archidiecezji. Wytrwałą modlitwą, niczym tarczą, osłaniają swoich najbliższych, wspólnoty, Kościół. Każdego dnia przesuwają w dłoniach różańcowe paciorki, szturmując niebo pokornym „Zdrowaś”. Siła tej niezwykłej armii tkwi w cichej i systematycznej modlitwie.

Więcej ...

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

Więcej ...

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...