Reklama

Głos z Torunia

Pieśń życia

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniach 14-19 kwietnia trwa 5. Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym” (J 11, 27) pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Tegoroczny tydzień nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego i zwraca uwagę na osobowy charakter wiary

W tym tygodniu wybierzemy się w drogę. Będziemy wędrować wraz ze smutnymi uczniami z Jerozolimy do Emaus. W drodze ci dwaj uczniowie rozmawiali o tym wszystkim, co się wydarzyło. I wtedy Jezus przybliżył się i szedł z nimi. A myśmy się spodziewali... - mówili. On wyjaśniał im Pisma. Tak przybliżyli się do wsi, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Przymusili Go, mówiąc: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi (por. Łk 24, 13-35). Bywamy tak podobni do tych uczniów. Jest w nas głębokie pragnienie, by Jezus został z nami, rozmawiał i Pisma wyjaśniał.

Na naszym szlaku biblijnym nie zobaczymy Chrystusa oczami ciała, możemy jednak wsłuchiwać się w Jego głos. Dziś brzmi on z taką samą mocą na kartach Biblii. Ten głos przemawia, wyjaśnia, rozpala serca. Nadaje sens życiu, każdemu działaniu, każdemu cierpieniu, każdej radości. Budzi wiarę, nadzieję i miłość. Jest głosem samego Boga. Wskazuje niezawodną drogę prowadzącą do domu Ojca. Objawia prawdę, jak żyć. Jezus bowiem jest drogą, prawdą i życiem, pieśnią życia, światłością oświetlającą tych, którzy szukają prawdy. Dlatego tak ważna jest zgoda, by zmartwychwstały Chrystus wszedł w nasze życie. O tym przypomina papież Franciszek, zachęcając: „Przyjmij Go jak przyjaciela, z ufnością. On jest życiem! Bądź pewien, że On jest blisko ciebie, jest z tobą i obdarzy cię pokojem, którego szukasz, i siłą, by żyć tak, jak On chce”. On jest ukryty w swoim słowie, przemienia, wtedy gdy pozwolimy Mu.

O tym przypomina 5. Ogólnopolski Tydzień Biblijny trwający w dniach 14-19 kwietnia pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II pod hasłem: „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym” (J 11, 27). Nad zorganizowaniem Niedzieli Biblijnej i całego tygodnia czuwają moderatorzy diecezjalni Dzieła Biblijnego (uruchomiono zakładkę internetową diecezji toruńskiej na stronie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II: www.torun.biblista.pl). Statut Dzieła podaje, że „celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych”.

Reklama

Rok Wiary pozwala lepiej poznać Boga, ukochać Go, zaufać i zawierzyć. Codzienna praktyka czytania Biblii, a także katechizmu i dokumentów soborowych prowadzi do tego celu. Wiara rodzi się ze słuchania. Dlatego na uwagę zasługuje inicjatywa benedyktynów z Tyńca udostępniających Pismo Święte w wersji MP3, Stary i Nowy Testament. To dzieło ma przekonać, że Pismo Święte jest wciąż aktualne i zachęcić współczesnego człowieka do lektury. Więcej informacji na stronie: www.tyniec.benedyktyni.pl.

Dziś, w XXI wieku, możemy spotkać Chrystusa zawsze wtedy, gdy otwieramy Pismo Święte. Wtedy czasem doświadczamy zdumienia i powtarzamy za uczniami: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?”. To zadziwienie daje pocieszenie, radość i pokój, pozwala wypłynąć na głębię, bo jest darem Boga.

W Księdze Życia szukajmy więc prawdy o sobie, ponieważ ta księga opowiada także o każdym z nas, a przede wszystkim szukajmy miłosiernego, dobrego Boga, by w Nim jak w lustrze zobaczyć własną twarz.

Uwierzmy w Miłość...

Więcej na temat Tygodnia Biblijnego na stronach 24-25 „Niedzieli” ogólnopolskiej

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy słowo Boże może wychowywać?

Adobe Stock

Odpowiedź wydaje się oczywista. Z jednym zastrzeżeniem: że nie jest to byle jakie wychowanie i nie do byle czego.

Więcej ...

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Więcej ...

Papież modlił się o jedność Kościoła i pokój na Ukrainie

2022-11-30 10:32

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zapewnił o swej miłości i modlitwie Kościół prawosławny Konstantynopola, a zwłaszcza patriarchę Bartłomieja. Zapewnił też o swej modlitwie udręczony naród ukraiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu