Reklama

Niedziela Wrocławska

Przełam rutynę

Magdalena Niebudek

W życiu są momenty, do których trzeba i warto się solidnie przygotować. Jednym z nich jest sakrament małżeństwa. Aby doszło do zawarcia związku między kochającymi się osobami, należy odbyć kursy przedmałżeńskie. To wcale nie oznacza, że na przyszłych małżonków czekają długie i nudne rozmowy. Bynajmniej! Coraz więcej jest miejsc, w których przełamuje się rutynę.

Wychodząc naprzeciw młodym parom wiele parafii na terenie całego kraju organizuje nauki przedmałżeńskie. Nie inaczej jest w archidiecezji wrocławskiej. Polegają one na uczestniczeniu przez przyszłych nowożeńców w spotkaniach, wykładach, rozmowach i ćwiczeniach. Istotą spotkań jest poznanie praw i obowiązków małżeńskich oraz zwrócenie uwagi na Boga - przypomnienie o Jego istnieniu w naszym życiu, o tym, że chce być przy nas podczas budowania związku, a także pragnie obdarzać nas miłością i umacniać w niej. W trakcie spotkań poruszany jest temat rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z problemami. Rozmawia się także o planowaniu rodziny, o poglądach, planach i pomysłach na dalsze wspólne życie.

Niekoniecznie w parafii

Kurs odbywa się na przestrzeni dwóch miesięcy i powinien zawierać w sobie około 10 spotkań. W zależności od parafii czas ich trwania i ilość spotkań mogą być różne. Nie jest koniecznością uczęszczać na kurs w swojej parafii, należy przy tym pamiętać, że w mniejszych parafiach kursy odbywają się rzadziej niż np. przy duszpasterstwach akademickich. Kursy odbywają się także poza granicami naszego kraju. - Nie mogłem wraz z żoną uczęszczać na kursy w Polsce, ponieważ w tym czasie byłem na misji w Afganistanie. Mieliśmy na miejscu kapelana, który zaproponował mi, bym odbył kurs właśnie u niego. Do naszego ślubu pozostało niewiele czasu - więc się zgodziłem - mówi Andrzej Marszałek.

Świadectwa małżonków

Dla osób zabieganych istnieją tzw. kursy weekendowe. Taki kurs proponują Bracia Kapucyni. Nazywają go „Czadowym Kursem Przedmałżeńskim”, który adresowany jest do tych, którzy chcą czegoś więcej, niż poświadczenia o jego ukończeniu. Fajnie, że poruszane są na nim tematy zarówno „przyziemne” jak i „duchowe”, co pozwala z jednej strony zwrócić uwagę na proste sprawy dnia codziennego - jak nauczyć się szacunku do drugiej „połówki”, co robić w sytuacji kłótni i nieporozumień, jak poznawać siebie nawzajem lepiej i jak zakochiwać się w sobie każdego dnia od nowa. Zaproszone małżeństwa w różnym wieku, opowiadając o własnych doświadczeniach wzbogacają te spotkania i podpowiadają, jak rozwijać w miłości małżeństwo - napisała na forum Braci Mniejszych Kapucynów jedna z uczestniczek nauk.

Reklama

Wspólne wyjazdy

W ramach kursu prowadzone są także weekendowe wyjazdy, nazywane „Weekendem dla narzeczonych”. Taką formę nauk proponuje m.in. parafia pw. św. Antoniego we Wrocławiu. Prowadzący podpowiadają, jak rozwiązywać konflikty, jak budować autonomię swojego związku, jak rozpoznawać miejsce wiary w swoim życiu - jak budować trwałe i szczęśliwe małżeństwo, jaki sens ma takie właśnie małżeństwo i jaka jest jego rola w społeczeństwie. To propozycja dla tych, którzy chcą od początku walczyć o trwałość i wzrost miłości w swoim przyszłym małżeństwie - przeczytać można na stronie parafii. Wyjazdy są także nieodłącznym elementem kursów prowadzonych przy wielu duszpasterstwach akademickich.

Sakrament małżeństwa to moment, w którym biorąc Boga i wszystkich zebranych w świątyni na świadków, narzeczeni ślubują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Przy tej okazji warto uzmysłowić sobie czym jest miłość. Dlatego tak ważne są nauki przedmałżeńskie. Warto postarać się, by było to wartościowe i przede wszystkim wspólne doświadczenie.

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kto będzie Rodziną Roku?

astock.adobe.com

Konkurs na Rodzinę Roku skierowany również do rodzin naszej diecezji. W dzień inauguracji pontyfikatu Papieża Rodziny zaczyna się akcja, która za cel stawia sobie promocję rodziny.

Więcej ...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Karol Porwich/Niedziela

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Więcej ...

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35
Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...