Reklama

Finał XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty

Najlepsi z najlepszych

Finał XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej „Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele” rozstrzygnięty. Najlepszym młodym teologiem w Polsce okazał się Tomasz Gałosz z diecezji bielsko-żywieckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi z gimnazjum i ze szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w zmaganiach konkursowych finału olimpiady teologicznej, jaki w piątek 5 kwietnia odbył się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Wzięło w nim udział 120 uczestników z 40 diecezji naszego kraju. Olimpiada przebiegała w podobnej formie jak egzamin maturalny. W specjalnie przygotowanej sali, po wylosowaniu kartki z numerem stolika i numerem koperty, w ciągu 60 minut uczestnicy musieli odpowiedzieć na 33 pytania związane z życiem, działalnością i dziełami świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W kolejnym dniu olimpiady w kościele Matki Bożej Królowej Polski zawodnicy uczestniczyli w porannej Mszy św., którą w ich intencji odprawił bp Marek Mendyk. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża, którzy przyjechali do Legnicy jako opiekunowie młodych teologów oraz księża organizatorzy olimpiady ks. Sławomir Stasiak i ks. Piotr Tomasik. Ksiądz Biskup w homilii mówił m.in. o Słowie Bożym, które dla człowieka wierzącego jest duchowym GPS-em. Następnie olimpijczycy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II wzięli udział w części ustnej olimpiady. Do tego etapu zakwalifikowało się 10 osób, które poprzedniego dnia w części pisemnej, uzyskały największą liczbę punktów. Pytania okazały się trudne, bo jak pokazały wyniki testu, nikomu nie udało się osiągnąć maksymalnej ilości punktów, która wynosiła 65. Każdy z 10 laureatów musiał stanąć przed 7-osobową komisją i odpowiedzieć na dwa wylosowane pytania. Jedno było definicyjne, a drugie opisowe. Mimo iż w pomieszczeniu, w którym przepytywano finalistów nie było osób trzecich, to zmagania odpowiadającego można było śledzić w dużej sali na specjalnie przygotowanych ekranach. Tam opiekunowie, katecheci i zaproszeni goście uważnie przysłuchiwali się odpowiadającym, a niektóre odpowiedzi nagradzali gromkimi brawami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po odpowiedziach wszystkich laureatów komisja wyłoniła trójkę najlepszych. I tak: I miejsce zajął Tomasz Gałosz z diecezji bielsko-żywieckiej, II miejsce - Patryk Czech z diecezji rzeszowskiej, natomiast III miejsce - Adrianna Bauer z diecezji przemyskiej. Nagrody laureatom wręczyli księża biskupi: bp Stefan Cichy i bp Marek Mendyk oraz przedstawicielka kuratorium oświaty. - Przygotowanie młodych do olimpiady jest naprawdę nieprzeciętne - mówił bp Mendyk. Oni nie tylko zdobywają nowe treści teologiczne, ale uczą się nowego języka, którym na co dzień się nie posługują. Wcale nie muszą tego robić. Odkrywają na pewnym etapie swojego życia jakąś pasję. Do etapu szkolnego przystąpiło kilkanaście tysięcy młodych. To pokazuje, że w młodych ludziach jest potencjał. To jest naprawdę piękna grupa do dalszego prowadzenia i pogłębiania teologii w ich życiu - dodał Ksiądz Biskup.

Reklama

Nagrodą główną olimpiady była pielgrzymka do Grecji, pielgrzymka do Włoch, tablet, aparat fotograficzny oraz indeksy na wyższe uczelnie, m.in. na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestnicy olimpiady otrzymali również nagrody książkowe ufundowane przez nasz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Podsumowania XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej w Legnicy, która odbyła się w dniach 4-6 kwietnia dokonał ks. Piotr Tomasik, przewodniczący komitetu głównego. Podziękował on również organizatorom przedsięwzięcia, m.in. ks. Sławomirowi Stasiakowi, pełnomocnikowi Komitetu Głównego Olimpiady i Wydziałowi Katechetycznemu Legnickiej Kurii Biskupiej oraz wszystkim katechetom zaangażowanym w przygotowanie uczestników. Ks. Tomasik w rozmowie z naszą redakcją zwrócił uwagę na wielkie zainteresowanie wśród młodzieży tym rodzajem olimpiady. - W tym roku ponad 16 tys. młodzieży uczestniczyło w etapie szkolnym olimpiady. To jest duża liczba i myślę, że jest to bardzo dobry argument we wszystkich dyskusjach - czy potrzebna czy niepotrzebna jest lekcja religii i czy sensowny jest postulat kościoła od wielu lat powtarzany i, niestety, blokowany, żeby religia mogła być wybierana jako przedmiot maturalny - mówił ks. Tomasik.

Reklama

Warto dodać, że wizyta młodych teologów w diecezji legnickiej wiązała się nie tylko ze zmaganiami intelektualnymi, ale również z poznaniem regionu. W pierwszym dniu zwiedzili Legnicę, poznając jej zabytki, a wieczorem w legnickiej katedrze wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Olimpijczycy odwiedzili również Park Miniatur w Kowarach oraz sanktuarium maryjne Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Zwycięzcom gratulujemy! A kolejna XXIV Olimpiada Teologii Katolickiej już za rok w Bydgoszczy.

Więcej na stronie www.diecezja.legnica.pl

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-04-11 11:56

Wybrane dla Ciebie

O synodzie na Dworcu Głównym PKP

2024-04-17 18:30
Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Więcej ...

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...