Reklama

Finał XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty

Najlepsi z najlepszych

Finał XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej „Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele” rozstrzygnięty. Najlepszym młodym teologiem w Polsce okazał się Tomasz Gałosz z diecezji bielsko-żywieckiej

Młodzi z gimnazjum i ze szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w zmaganiach konkursowych finału olimpiady teologicznej, jaki w piątek 5 kwietnia odbył się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Wzięło w nim udział 120 uczestników z 40 diecezji naszego kraju. Olimpiada przebiegała w podobnej formie jak egzamin maturalny. W specjalnie przygotowanej sali, po wylosowaniu kartki z numerem stolika i numerem koperty, w ciągu 60 minut uczestnicy musieli odpowiedzieć na 33 pytania związane z życiem, działalnością i dziełami świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W kolejnym dniu olimpiady w kościele Matki Bożej Królowej Polski zawodnicy uczestniczyli w porannej Mszy św., którą w ich intencji odprawił bp Marek Mendyk. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża, którzy przyjechali do Legnicy jako opiekunowie młodych teologów oraz księża organizatorzy olimpiady ks. Sławomir Stasiak i ks. Piotr Tomasik. Ksiądz Biskup w homilii mówił m.in. o Słowie Bożym, które dla człowieka wierzącego jest duchowym GPS-em. Następnie olimpijczycy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II wzięli udział w części ustnej olimpiady. Do tego etapu zakwalifikowało się 10 osób, które poprzedniego dnia w części pisemnej, uzyskały największą liczbę punktów. Pytania okazały się trudne, bo jak pokazały wyniki testu, nikomu nie udało się osiągnąć maksymalnej ilości punktów, która wynosiła 65. Każdy z 10 laureatów musiał stanąć przed 7-osobową komisją i odpowiedzieć na dwa wylosowane pytania. Jedno było definicyjne, a drugie opisowe. Mimo iż w pomieszczeniu, w którym przepytywano finalistów nie było osób trzecich, to zmagania odpowiadającego można było śledzić w dużej sali na specjalnie przygotowanych ekranach. Tam opiekunowie, katecheci i zaproszeni goście uważnie przysłuchiwali się odpowiadającym, a niektóre odpowiedzi nagradzali gromkimi brawami.

Po odpowiedziach wszystkich laureatów komisja wyłoniła trójkę najlepszych. I tak: I miejsce zajął Tomasz Gałosz z diecezji bielsko-żywieckiej, II miejsce - Patryk Czech z diecezji rzeszowskiej, natomiast III miejsce - Adrianna Bauer z diecezji przemyskiej. Nagrody laureatom wręczyli księża biskupi: bp Stefan Cichy i bp Marek Mendyk oraz przedstawicielka kuratorium oświaty. - Przygotowanie młodych do olimpiady jest naprawdę nieprzeciętne - mówił bp Mendyk. Oni nie tylko zdobywają nowe treści teologiczne, ale uczą się nowego języka, którym na co dzień się nie posługują. Wcale nie muszą tego robić. Odkrywają na pewnym etapie swojego życia jakąś pasję. Do etapu szkolnego przystąpiło kilkanaście tysięcy młodych. To pokazuje, że w młodych ludziach jest potencjał. To jest naprawdę piękna grupa do dalszego prowadzenia i pogłębiania teologii w ich życiu - dodał Ksiądz Biskup.

Reklama

Nagrodą główną olimpiady była pielgrzymka do Grecji, pielgrzymka do Włoch, tablet, aparat fotograficzny oraz indeksy na wyższe uczelnie, m.in. na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestnicy olimpiady otrzymali również nagrody książkowe ufundowane przez nasz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Podsumowania XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej w Legnicy, która odbyła się w dniach 4-6 kwietnia dokonał ks. Piotr Tomasik, przewodniczący komitetu głównego. Podziękował on również organizatorom przedsięwzięcia, m.in. ks. Sławomirowi Stasiakowi, pełnomocnikowi Komitetu Głównego Olimpiady i Wydziałowi Katechetycznemu Legnickiej Kurii Biskupiej oraz wszystkim katechetom zaangażowanym w przygotowanie uczestników. Ks. Tomasik w rozmowie z naszą redakcją zwrócił uwagę na wielkie zainteresowanie wśród młodzieży tym rodzajem olimpiady. - W tym roku ponad 16 tys. młodzieży uczestniczyło w etapie szkolnym olimpiady. To jest duża liczba i myślę, że jest to bardzo dobry argument we wszystkich dyskusjach - czy potrzebna czy niepotrzebna jest lekcja religii i czy sensowny jest postulat kościoła od wielu lat powtarzany i, niestety, blokowany, żeby religia mogła być wybierana jako przedmiot maturalny - mówił ks. Tomasik.

Reklama

Warto dodać, że wizyta młodych teologów w diecezji legnickiej wiązała się nie tylko ze zmaganiami intelektualnymi, ale również z poznaniem regionu. W pierwszym dniu zwiedzili Legnicę, poznając jej zabytki, a wieczorem w legnickiej katedrze wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Olimpijczycy odwiedzili również Park Miniatur w Kowarach oraz sanktuarium maryjne Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Zwycięzcom gratulujemy! A kolejna XXIV Olimpiada Teologii Katolickiej już za rok w Bydgoszczy.

Więcej na stronie www.diecezja.legnica.pl

2013-04-11 11:56

Wybrane dla Ciebie

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Niepokalana – nasz ideał

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.

Więcej ...

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupia nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...