Reklama

Droga krzyżowa w „sercu miasta”

Niedziela legnicka 15/2013, str. 4-5

W Wielki Piątek niemal półtora tysiąca osób przeszło przez legnicki rynek w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która wyruszyła z kościoła św. Jana do legnickiej katedry. Już 21. raz duchowni, siostry zakonne, harcerze oraz młodzi i starsi mieszkańcy miasta pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego uczestniczyli w nabożeństwie pasyjnym. W tym roku rozważania poszczególnych stacji przygotowali przełożeni i alumni legnickiego seminarium duchownego. Z modlitwą i śpiewem na ustach wierni dali świadectwo swojej wiary

W tym roku trasa nabożeństwa została nieco zmieniona. Do tej pory wiodła ona ulicami wokół rynku. - Tym razem chcieliśmy, aby wspólna modlitwa w drodze odbyła się w sercu miasta, czyli w rynku - powiedział ks. Robert Kristman, proboszcz katedry. Witając wszystkich, którzy przybyli do kościoła św. Jana Chrzciciela, ks. Kristman zachęcił, by w Roku Wiary dać świadectwo wiary, zwłaszcza tym, którzy są jeszcze niezdecydowani, pełni obaw czy stoją poza Kościołem. - Niech to będzie nasz wkład w dzieło nowej ewangelizacji - dodał Ksiądz Proboszcz. Do przeżywania nabożeństwa wprowadził biskup legnicki Stefan Cichy. Prosił, aby modlitwę ofiarować w intencjach Kościoła, naszej diecezji i swoich własnych. - Na wielką miłość naszego Zbawiciela wyrażoną w krzyżu chcemy odpowiedzieć naszą miłością. W ten sposób zrealizujemy też wezwanie papieża Franciszka, by iść za Chrystusem Ukrzyżowanym, by budować Kościół, który oparty jest na krzyżu i by wyznawać ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. W tym duchu idźmy za krzyżem Chrystusa - powiedział bp Cichy, rozpoczynając Drogę Krzyżową. W tym roku rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej przygotowali i prowadzili alumni legnickiego seminarium duchownego, które obchodzi jubileusz 20-lecia powstania. Natomiast krzyż nieśli przedstawiciele wszystkich legnickich parafii, a także harcerze, Bractwo św. Józefa, kolejarze. W tym szczególnym nabożeństwie uczestniczyło wielu młodych, dla których taka forma modlitwy jest okazją do dawania świadectwa wiary. Jakub Stawik, lektor z parafii pw. Świętej Trójcy powiedział, że taka Droga Krzyżowa to pokazanie, iż nie wstydzimy się naszej wiary. Ważne jest, by dawać świadectwo wiary. Jak raz się zacznie, jak pokona się wszystkie opory, to nie jest to trudne zadanie. Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” wyznał, że należy korzystać z takiej formy modlitwy, chwalenia Boga na ulicach miasta. - Biorę udział w tym nabożeństwie z wielką radością. W tym roku, Roku Wiary musimy pokazywać naszą wiarę, to dotyczy wszystkich chrześcijan, bez względu na zajmowane stanowisko. O. Jan Janus, gwardian klasztoru franciszkanów powiedział, że idąc za krzyżem, chcemy ulżyć Panu Jezusowi w Jego cierpieniu, ale musimy zdać sobie również sprawę z tego, jak bardzo Jezus współczuje nam. On idzie do każdej naszej gehenny. Jest przy nas w każdej chwili, by nam współczuć i by nam pomóc. XIII stacja zatrzymała się przy pomniku Jana Pawła II, znajdującym się już przy legnickiej katedrze, natomiast ostatnia XIV, miała miejsce wewnątrz katedry. Tam biskup legnicki Stefan Cichy na zakończenie podziękował za udział w nabożeństwie i złożone świadectwo wiary. Zaprosił też do udziału w Drodze Krzyżowej w przyszłym roku.

Warto dodać, że nabożeństwa Drogi Krzyżowej w takiej formie odbywały się w wielu miejscach naszej diecezji, m.in.: w Krzeszowie, Jeleniej Górze czy Lubinie.

2013-04-11 11:56

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55
Obłóczeni klerycy z przełożonymi

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...