Reklama

Kościół

Franciszek spotkał się z przedstawicielami władz i społeczeństwa Luksemburga

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Luksemburg może ukazać wszystkim korzyści płynące z pokoju w przeciwieństwie do okropności wojny”- powiedział papież spotykając się w Cercle Cité z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym Luksemburga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie przemówienia Ojciec Święty zwrócił uwagę na specyficzne położenie w Europie i rolę Luksemburga w budowaniu jedności starego kontynentu. Zaznaczył, że u podstaw znaczącej roli tego małego kraju w Europie tkwi poszanowanie godności osoby ludzkiej i obrona jej podstawowych wolności. Cytując słowa św. Jana Pawła II uwypuklił rolę Luksemburga jako ośrodka intensywnej wymiany i współpracy międzynarodowej. Zaapelował o ustanowienie „relacji solidarności między narodami, aby wszyscy mogli stać się uczestnikami i protagonistami starannego projektu integralnego rozwoju”.

Franciszek wskazał, iż taki integralny rozwój wymaga troski o środowisko naturalne i o braterstwo, to znaczy o migrantów. Wezwał do czujności i pomocy państwom ubogim w wyjściu z ich nędzy. „Jest to jeden ze sposobów na zmniejszenie liczby osób zmuszonych do emigracji” - stwierdził papież, zachęcając władze Luksemburga do przyjmowania i integrowania migrantów i uchodźców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec Święty zwrócił uwagę na ponowne pojawienie się także w Europie wrogości, które grożą powrotem „na ścieżki wojny”. Zaznaczył, iż aby zapobiec tym niebezpieczeństwom trzeba „by codzienne życie narodów i ich przywódców było ożywiane wzniosłymi i głębokimi wartościami duchowymi”. Następnie z mocą stwierdził: „tą wciąż nową siłą odnowy osobistej i społecznej jest Ewangelia. Ewangelia Jezusa Chrystusa, która jako jedyna jest w stanie dogłębnie przemienić ludzką duszę, czyniąc ją zdolną do czynienia dobra nawet w najtrudniejszych sytuacjach, do gaszenia nienawiści i godzenia zwaśnionych stron. Niech wszyscy, każdy mężczyzna i każda kobieta, w pełnej wolności poznają Ewangelię Jezusa, który w swojej Osobie pojednał Boga i człowieka, i który, wiedząc, co kryje się w ludzkim sercu, może uleczyć jego rany” - powiedział Franciszek.

Zwracając się do obecnych papież zaznaczył: „Luksemburg może ukazać wszystkim korzyści płynące z pokoju w przeciwieństwie do okropności wojny, z integracji i promowania migrantów w przeciwieństwie do ich segregacji, dobrodziejstwa płynące ze współpracy między narodami w przeciwieństwie do szkodliwych konsekwencji usztywniania stanowisk, oraz egoistycznego i krótkowzrocznego, a nawet brutalnego, dążenia do własnych korzyści”.

Ojciec Święty zachęcił rządzących do podjęcia negocjacji celem załagodzenia sporów. Nawiązując do hasła swej pielgrzymki: „Aby służyć”, Franciszek zaznaczył, iż dla rządzących służenie jest „najwyższym tytułem nobilitującym”. Swe przemówienie papież zakończył przyzywając opieki Matki Bożej, aby czuwała nad Luksemburgiem i całym światem i wyjednała u swego Syna Jezusa pokój i wszelkie dobro.

Podziel się cytatem

Papieskie przemówienie nagrodzono gromkimi brawami po czym orkiestra kameralna odegrała hymny Watykanu i Luksemburga.

Witając Ojca Świętego premier Luksemburga, Luc Frieden przypomniał, że jego ojczyzna przed 40 laty gościła św. Jana Pawła II. Zaznaczył, iż Luksemburg jest jedną z trzech stolic Unii Europejskiej, a na jego tożsamość wielki wpływ wywarły tradycje i wartości judeochrześcijańskie. W tym kontekście nawiązał do postaci żyjącego na przełomie VI i VII wieku św. Wilibrorda, który wybudował klasztor w Echternacht, gdzie został pochowany i gdzie co roku odbywa się tańcząca procesja, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Zauważył, że od czasów św. Wilibrorda Europa i świat bardzo się zmieniły, ale niezmienne jest wspólne dla wszystkich religii orędzie pokoju, miłości bliźniego i ludzkiej godności.

Reklama

Premier Luksemburga podziękował przy tej okazji wszystkim osobom angażującym się w pomoc dla najbardziej bezbronnych i pokrzywdzonych. „To, co charakteryzuje naszą demokrację i nasze społeczeństwo, to wolność sumienia, wolność do manifestowania - lub nie - swoich przekonań filozoficznych lub religijnych, ale także wolność do nienarzucania nam religii” - zaznaczył. Jednocześnie podkreślił znaczenie wkładu religii w debaty na tematy etyczne, społeczne i środowiskowe. „Społeczeństwo nie może przetrwać bez wartości i zasad. Dotyczy to zarówno Luksemburga, jak i Europy. Europa jest projektem pokoju i wspólnych wartości, których należy bronić każdego dnia” - stwierdził Frieden.

Szef rządu zwrócił uwagę na konieczność zaangażowania polityków na rzecz pokoju, demokracji, praw człowieka i poszanowania prawa międzynarodowego. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy przyjąć Waszą Świątobliwość i wysłuchać w Luksemburgu, w tej samej sali, w której 70 lat temu odbyły się pierwsze posiedzenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnoty Węgla i Stali - prekursora współczesnej Unii Europejskiej i punktu wyjścia projektu pokojowego bez precedensu w historii świata. Dziękuję, Ojcze Święty, za zaszczyt, jaki uczyniłeś Luksemburgowi, przybywając, aby podzielić się z nami swoim przesłaniem” - powiedział witając papieża premier Frieden.

Papież został powitany przed Cercle Cité przez premiera Luksemburga i burmistrza. Następnie udał się do Wielkiej Sali, gdzie zgromadziło się 300 osób, władze polityczne i zwierzchnicy religijni, korpus dyplomatyczny, biznesmeni, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i kultury.

Podziel się cytatem

Przed opuszczeniem Cercle Cité wpisał się do Księgi Honorowej. „Miasto Luksemburg było w stanie budować mosty zamiast murów. Z Bożą pomocą niech zawsze podąża za swoim powołaniem do pokoju i wolności” - napisał Franciszek.

Papież wraz z arcybiskupem Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerichem wsiedli do papamobile. Franciszka entuzjastycznie witały na ulicach rzesze Luksemburczyków.

Po południu papież spotka się ze wspólnotą katolicką w katedrze Notre-Dame. Po spotkaniu odleci do Belgii, gdzie będzie przebywał do 29 września.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-09-26 14:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek spotkał się z królem Belgów Filipem

PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Franciszek spotkał się z królem Belgów Filipem na Zamku Królewskim Laeken.

Więcej ...

Biblioteka Watykańska podpisze memorandum z Bahrajnem

2024-11-14 16:13
Biblioteka Watykańska

Vatican Media

Biblioteka Watykańska

Biblioteka Watykańska podpisze memorandum z Bahrajnem. Porozumienie przewiduje współpracę w zakresie m.in. katalogowania i konserwacji dziedzictwa kulturowego języka arabskiego i pochodzenia arabskiego przechowywanego w Apostolskiej Bibliotece Watykańskiej oraz organizacji projektów mających na celu promocję i rozpowszechnianie kultury i nauki. Umowę podpiszą w piątek 15 listopada minister spraw publicznych Bahrajnu Majed bin Ali Alnoaimi i Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp Angelo Vincenzo Zani.

Więcej ...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

2024-11-15 12:39

episkopat.pl

Komunikat dla wiernych świeckich, osób życia konsekrowanego oraz duchowieństwa diecezji elbląskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Ojca Pio nauka o pokorze

Wiara

Ojca Pio nauka o pokorze

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Wiara

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...