Reklama

Niedziela Małopolska

Dobiegły końca Plenerowe Warsztaty Historyczne

. Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zakończyło realizację projektu Plenerowe Warsztaty Historyczne „80. rocznica Akcji >>Burza<< w Małopolsce”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 27 sierpnia do 26 września br. placówka zorganizowała sześć rajdów terenowych połączonych z praktycznymi zajęciami. Wzięło w nich udział ponad 200 osób.

Pomysł skierowany był do młodzieży z terenu Małopolski, szczególnie tej, która mieszka w mniejszych ośrodkach. Muzeum zaprosiło do udziału uczniów szkół podstawowych i średnich z Liszek, Morawicy, Lipnika, Czermnej, Słopnic, Paleśnicy, Zakliczyna oraz Krakowa. Udział wzięli także harcerze i członkowie Związku Strzeleckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt przewidywał organizację sześciu rajdów terenowych po Małopolsce śladami oddziałów Armii Krajowej z okresu Akcji „Burza”, czyli lata i jesieni 1944 r. Rajdy połączone miały być z poznawaniem historii lokalnych oddziałów partyzanckich (i lokalnej historii w ogóle) oraz z praktycznymi zajęciami przygotowanymi przez pracowników Muzeum AK, regionalistów, rekonstruktorów oraz żołnierzy WP.

I tak młodzi uczestnicy wędrowali śladami szlakami m.in. oddziałów Zgrupowania „Żelbet”, Zgrupowania Partyzanckiego „Łysina”-„Kamiennik” z myślenickiego Obwodu AK „Murawa”, 1. i 5. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, Oddziału Partyzanckiego „Wilk” i I batalionu 16. Pułku Piechoty AK. Rajdy odbyły się w różnych miejscach Małopolski – od jej zachodniej części (Myślenice) po krańce wschodnie (Czermna), z zahaczeniem o województwo podkarpackie (szczyt Liwocz).

Reklama

Młodzież poznawała historię bitew, starć i potyczek stoczonych przez akowców podczas Akcji „Burza”, historię lokalnej konspiracji i związanych z nią postaci, a także – jakże częstych – niemieckich odwetowych akcji pacyfikacyjnych przeprowadzanych w okolicznych miejscowościach. Prelekcje wygłaszali dla niej znawcy lokalnej historii oraz pracownicy Muzeum Armii Krajowej. W ten sposób organizatorzy propagowali lokalną historię oraz podtrzymywali pamięć o lokalnych wydarzeniach i postaciach.

Zgodnie z założeniami projektu młodzi uczestnicy nabywali też umiejętności praktycznych, m.in. posługiwania się mapą i kompasem, udzielania pierwszej pomocy (warsztaty prowadzone przez żołnierzy WP), konspiracyjnego szyfrowania (warsztaty prowadzone przez pracowników Muzeum AK).

Warsztaty stały się też okazją do poznania partyzanckiego życia, uzbrojenia i wyposażenia prezentowanego przez rekonstruktorów oraz sprzętu ratowniczego demonstrowanego przez strażaków. Były wreszcie okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc w rodzinnej okolicy.

Pomocy przy organizacji projektu udzieli miejscowi regionaliści, Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy z OSP, żołnierze z 11. Małopolskiej Brygady WOT i Jednostki Wojskowej NIL, grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające lokalne jednostki AK, dyrekcje miejscowych szkół oraz władze samorządowe.

Łącznie w sześciu warsztatach uczestniczyło ponad 200 osób – uczniów, opiekunów i organizatorów. Według zgodnego zdania uczestników, było to dla nich wyjątkowe przeżycie i chętnie wzięliby w nim udział po raz kolejny.

Projekt Plenerowe Warsztaty Historyczne „80. rocznica Akcji >>Burza<< w Małopolsce” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Znalazł się on wśród zaledwie 10 proc. zgłoszonych do NCK wniosków, które otrzymały dofinansowanie.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-10-02 13:18

Wybrane dla Ciebie

Jordania/ Prezydent Duda: liczymy na to, że sytuacja w Libanie będzie się stabilizowała

2024-11-19 17:55

PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wyraził nadzieję, że sytuacja w Libanie będzie się w najbliższym czasie stopniowo stabilizowała. Przekazał, że żaden z polskich żołnierzy stacjonujących w ramach kontyngentu w tym kraju nie został ranny w wyniku ostrzałów.

Więcej ...

Watykan: 7 grudnia inauguracja szopki i choinki na Placu św. Piotra

2024-11-19 20:24

Vatican News

7 grudnia o godz. 18.30 na Placu św. Piotra zostanie odsłonięta szopka i zapalone światełka na bożonarodzeniowej choince. Tego samego dnia w Auli Pawła VI zostanie otwarta wystawa szopek, przygotowanych przez lokalnych rzemieślników z Ziemi Świętej.

Więcej ...

Prymas: skrzywdzeni wnoszą wielki wkład w pracę na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele

2024-11-19 21:24

flickr.com/ Episkopat News

Osoby skrzywdzone wnoszą wielki wkład w pracę na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, tak by Kościół był dla nich miejscem bezpiecznym - powiedział delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak po spotkaniu biskupów z osobami wykorzystanymi seksualnie w Kościele.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Być księżniczką

Niedziela Małopolska

Być księżniczką

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Wiara

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?