Reklama

Kościół

Pochwalony bądź Panie mój

bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

W dniu wspomnienia św. Franciszka zakończyliśmy Czas dla Stworzenia, który rozpoczął się 1 września w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Zbigniew Kucharski: Dlaczego patronem ekologów jest święty Franciszek?

Bp Tadeusz Lityński: Na osobę świętego Franciszka należy spojrzeć wieloaspektowo. Postać bardzo dynamiczna. Marzył o karierze rycerskiej. Brał udział w wojnach, a więc i w bitwach, był w niewoli. Jego życie udowodniło, że nie kierował się lękami, w konsekwencji nie chciał być tym, który zawiódłby Boga. Miał twardy charakter, wiedział czego chce. Słynna scena, kiedy jego rodzony ojciec postawił go przed sądem, a on zdjął szaty, stanął nago i powiedział, że od tej pory nie ma już ludzkiego ojca, a jego jedynym ojcem jest Bóg Ojciec. Można mniemać, że w tym tkwi właśnie inspiracja św. Franciszka do poczucia się zjednoczonym z całym stworzeniem w obliczu Boga Ojca Stworzyciela.

Ks. Zbigniew: Przyczynił się on do nawrócenia się wielu ludzi.

Bp Tadeusz: Od czasów apostolskich w życiu żadnego świętego nie towarzyszyło tak wiele cudów. Był pierwszy stygmatykiem. Pamiętajmy jednak, że święty Franciszek nie prowadził misji zachęcając do nawrócenia przyrodę czy zwierzęta, tylko ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Zbigniew: Jest on autorem Pieśni Słonecznej.

Bp Tadeusz: Miał niewątpliwie jakąś poetycką wrażliwość. Z pewnością mogło to wpływać na kształtowanie się jego wrażliwości na piękno, a tym samym na przyrodę, cały stworzony świat. I w tym aspekcie, artystycznej duszy należy upatrywać jego „kazania” jakoby kierowane do świata przyrody.

Ks. Zbigniew: Zakończyliśmy Czas dla Stworzenia. Co w tym okresie się działo?

Reklama

Bp Tadeusz: Wyraźnie widać, że temat podjęty przez Papieża, rzeczywiście się rozwija. Zaczynają się praktyczne działania w przestrzeni duchowej, liturgicznej, także w aktywności duszpasterskiej. Dzieje się co raz więcej w wielu diecezjach. Dla przykładu. W archidiecezji warszawskiej w tym okresie odbyła się inauguracja rozpoczęcia działania diecezjalnego Duszpasterstwa Środowisk Laudato Si, na spotkaniu formacyjnym katechetów podjęto temat potrzeby angażowania się katolików także w przestrzeni ekologii – jest to konsekwencja prawidłowo rozumianej teologii stworzenia. Ciekawym wydarzeniem było w dniu 1 września w Kaliszu otwarcie studia telewizyjnego w Domu Józefa połączone z emisją filmu Gratias Domine i publiczną debatą telewizyjną o Kościele i ekologii z udziałem licznej publiczności.

Ks. Zbigniew: Duszpasterstwo to raczej domena osób duchownych.

Bp Tadeusz Lityński: Rzeczywiście tak, ale jednak z udziałem świeckich do których to działanie jest kierowane. Również we wrześniu odbyło się dwudniowe ogólnopolskie spotkanie diecezjalnych duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Taka aktywność duszpasterska rozwija się w wielu diecezjach i jest już w ponad 30 takich duszpasterzy, powołanych przez biskupów w diecezjach. Bardzo za to dziękuję. Ostatnie spotkanie było bardzo twórcze i myślę, że z nadzieją na dobre owoce możemy patrzeć w przyszłość.

Z bp. Tadeuszem Lityńskim – Przewodniczącym Zespołu Laudato Si przy Radzie ds. Społecznych przy Konferencji Episkopatu Polski rozmawiał ks. Zbigniew Kucharski.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-05 16:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: tajemnica nieznanego mistrza, który namalował najstarsze obrazy św. Franciszka

Jedno z dzieł Mistrza od św. Franciszka

Vatican Media

Jedno z dzieł Mistrza od św. Franciszka

Z okazji przypadającej w tym roku 800. rocznicy stygmatów św. Franciszka, Galeria Narodowa w Perugii przypomina dorobek malarza, który jako pierwszy czy jeden z pierwszych zachował dla potomnych realistyczny wizerunek Biedaczyny z Asyżu. Choć pozostawił po sobie wiele fresków i obrazów, historykom do dziś nie udało się ustalić jego tożsamości. Dlatego jest powszechnie nazywany Mistrzem od św. Franciszka.

Więcej ...

Prokuratura uchyla areszt wobec Anny W.; domaga się jednak poręczenia w wysokości 400 tys. zł

2025-04-03 11:45

Adobe Stock

Prokuratura uchyliła areszt dla byłej dyrektor Biura Prezesa Rady Ministrów Anny W., uwzględniając opinię biegłego, z której wynika, że iż izolacja matki może pogłębić chorobę dziecka.

Więcej ...

Pomagamy w budowie Centrum Zdrowia dla dzieci w stolicy Kamerunu

2025-04-03 23:06

Maria Ślusarz

W pierwszej w tym roku akcji „Makulatura na misje” organizatorzy zebrali 37 270 kg zużytego papieru i tektury!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!