Reklama

Kościół

Forum Synodu: biskupi „wezwani do bycia braćmi i przyjaciółmi”

Episkopat Flickr

Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów o synodalności jest gospodarzem forum teologiczno-pastoralnego na temat „Rola i autorytet biskupa w Kościele synodalnym”, które odbyło się w środę 9 października w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prof. Carlos Maria Galli z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Argentyny wskazał na „nowość” Soboru Watykańskiego II w kwestii spojrzenia na posługę biskupów, dla których wzorem jest Jezus, zdolny do „rządzenia przez służbę”. Zdaniem prof. Galli zadaniem biskupów jest „czuwać”, ale nie „robić wszystkiego”. Istotna jest zdolność do delegowania postrzegana jako niezbędna, bez ukrywania własnych słabości.

Zawsze zależni od ludu Bożego

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W podobnym tonie wypowiadał się kardynał-elekt Roberto Repole, arcybiskup Turynu i biskup Susy. Podkreślił, że dzięki Soborowi Watykańskiemu II dokonało się przejście od kapłaństwa, którego wzorem było kapłaństwo skierowane na Eucharystię do koncepcji posługi święceń podzielonej na trzy stopnie i ukierunkowanej na głoszenie, celebrację i kierownictwo duszpasterskie.

„Do dzieła!”

Następnie głos zabrała s. Gloria Liliana Franco Echeverri ODN, która powiedziała obecnym na sali biskupom, że ich powołanie czyni ich „naszymi sługami i braćmi”. Zaprosiła ich do modlitwy, aby udało im się „dostosować do stylu Chrystusa”. S. Gloria poprosiła proboszczów o większą integrację w swoich programach, „bez marnowania czasu na sprawy biurokratyczne”. Wskazała też na potrzebę transparentności, żeby nie ukrywać żadnych przypadków wykorzystywania seksualnego, a także na potrzebę bycia pokornym.

Reklama

„Pośrodku” zgromadzenia

Czwartym prelegentem był prof. Gilles Routhier, profesor eklezjologii i teologii praktycznej na Université Laval w Quebecu i w Instytucie Katolickim w Paryżu, którego przesłanie skupiało się na naturze biskupa jako „brata pośród braci”. Według prelegenta, mówiąc o funkcjach biskupów, używa się kilku przyimków, ale rzadko „z”, „w” lub „pośród” (odnosząc się do ludu chrześcijańskiego). Pozycja biskupa „jest zatem bardzo złożona. Jednak nigdy nie jest on oddzielony od wspólnoty, której przewodniczy”. Biskup jest osobą wpisaną w zgromadzenie, nie odwrotnie.

Potrzeba przejrzystości

Na koniec głos zabrał ks. prof. Matteo Visioli, kapłan diecezji Parma. Zaznaczył, że biskup „może i musi” delegować świeckim „zadania odpowiedzialności w rządzie Kościoła”. „Może i musi”, powtórzył ks. Visioli, podkreślając, że „władza” nie może powstrzymywać biskupów „przed koniecznością rozliczania się ze swoich działań zgodnie z logiką przejrzystości”.

Ks. prof. Visioli wyjaśnił, że należy wziąć pod uwagę dwa aspekty. Jednym z nich jest zdawanie sprawy z tego, co się robi, a także z motywacji i wyborów. Drugi to prawo i obowiązek każdego wierzącego, aby poprosić biskupa lub rządzących o wyjaśnienie powodów jego decyzji, nie w duchu oskarżenia, ale „aby uwolnić go od samotności w podejmowaniu decyzji, którą biskup tak często odczuwa wobec siebie”.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2024-10-10 16:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy chcą reform, ale nie wszyscy takich samych

Debata na Synodzie Biskupów

PAP/EPA

Debata na Synodzie Biskupów

Podczas otwarcia XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, jego sekretarz generalny kard. Mario Grech wyraził swój sceptycyzm wobec pomysłów reformatorskich w Kościele. „Wiele osób uważa, że celem synodu jest strukturalna zmiana w Kościele, reforma” - powiedział kard. Grech w środę wieczorem w watykańskiej auli synodalnej. To pragnienie jest obecne w całym Kościele. „Wszyscy tego chcemy, ale nie wszyscy mamy ten sam pomysł na reformę i jej priorytety” - powiedział kardynał. W tej sytuacji dobrze jest zaufać Bogu: „Gdyby Duch Święty nie miał pierwszeństwa w naszej pracy, cel synodu byłby administracyjno-prawny lub polityczny, a nie kościelny” - stwierdził.

Więcej ...

Ofiara konfesjonału – św. Rafał Kalinowski

Św. Rafał Kalinowski

Archiwum

Św. Rafał Kalinowski

Św. Rafał pokazuje nam, że zebrane w życiu trudne doświadczenia mogą w późniejszym czasie wydać piękny owoc. Służba wojskowa u Rosjan, udział w powstaniu styczniowym i ciężka praca na Syberii doprowadziły do tego, iż stał się cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym.

Więcej ...

Jordania/ Prezydent Duda: liczymy na to, że sytuacja w Libanie będzie się stabilizowała

2024-11-19 17:55

PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wyraził nadzieję, że sytuacja w Libanie będzie się w najbliższym czasie stopniowo stabilizowała. Przekazał, że żaden z polskich żołnierzy stacjonujących w ramach kontyngentu w tym kraju nie został ranny w wyniku ostrzałów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Być księżniczką

Niedziela Małopolska

Być księżniczką

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Wiara

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?