Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej

Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej oficjalnie rozpoczęły się 26 kwietnia 2013 r. i trwać będą do 7 lipca 2013 r. Poprzedzone zostały powołaniem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Region Wieluński i powierzeniem odpowiedzialności za ich przebieg ks. Jakubowi Raczyńskiemu. Ks. Jakub przypomniał wtedy, że sprawa Nowej Ewangelizacji nie jest tematem nowym. Była ona bardzo bliska bł. Janowi Pawłowi II, bliska była także jego następcy Benedyktowi XVI. Stała się bliska także polskim biskupom, którzy ten temat podjęli w związku z ogłoszonym przez Benedykta XVI w listopadzie 2012 r. Rokiem Wiary.

Jan Paweł II swoim zawołaniem „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” od samego początku swego pontyfikatu uwrażliwiał nas na obecność Chrystusa w każdej sferze życia człowieka i społeczeństw. W encyklice „Redemptoris misso” z 1990 r., poświęconej misyjnej działalności Kościoła, mówił o konieczności głoszenia Chrystusa nie tylko na krańcach świata, ale także w Europie, czyli głoszenia Go tym, którzy jeszcze Go nie poznali i tym, którzy o Nim zapomnieli, tak jak mieszkańcy Europy. Jest więc misyjne posłanie istotnym elementem Nowej Ewangelizacji, do której Jan Paweł II nieustannie wzywał już od 1983 r.

Reklama

Odpowiadając na nauczanie Jana Pawła II, na ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary i na nauczanie Ojca Świętego Franciszka Wieluń odpowiedział włączeniem się w Dzieło Nowej Ewangelizacji, by poprzez szereg podejmowanych w ciągu maja i czerwca działań odnowić wiarę ludzi wierzących i przypomnieć im 4 podstawowe prawdy człowieka wierzącego: Bóg jest Miłością i ma wobec każdego z nas wierzących swój zbawczy plan; nie jestem człowiekiem bez grzechu; moim jedynym Zbawicielem jest Jezus Chrystus i tylko zaproszenie Go do mojego życia poprowadzi mnie do wieczności.

Współorganizatorami Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej są: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Częstochowskiej, Urząd Miasta i Gminy Wieluń. Przewidzianych jest wiele ciekawych imprez, które łączą w sobie treści religijne, patriotyczne i kulturalne. Będą więc uroczyste Msze św., całonocne czuwania modlitewne, koncerty pieśni religijnych i patriotycznych, konkursy recytatorskie, widowiska, pielgrzymki do poszczególnych kościołów, stacji na drodze Nowej Ewangelizacji, występy chórów, w tym chór „Gospel” „God’s Property”, warsztaty plastyczne i humanistyczne, parafiady, wystawy, spotkania wspólnot przyparafialnych i „Noc konfesjonałów” z 14 na 15 czerwca od 21.00 do 24.00 w wieluńskiej kolegiacie.

W realizację tak szerokiego programu włączają się wszystkie kościoły dekanatów Matki Bożej Pocieszenia i św. Wojciecha, placówki kulturalne miasta Wielunia, w tym MiGBP w Wieluniu, w której 14 maja 2013 r. będzie gościł arcybiskup Wacław Depo. Na spotkanie z Księdzem Arcybiskupem i promocję jego książki „Blask wiary w Chrystusie” zapraszają burmistrz Wielunia Janusz Antczak, dyrektor MiGBP w Wieluniu Iwona Podeszwa oraz Zespół ds. Nowej Ewangelizacji - Region Wieluński.

Reklama

Największe przedsięwzięcie Wieluńskich Dni Wiary będzie miało miejsce 9 czerwca, kiedy to zaangażowani w Nową Ewangelizację będą głosić Chrystusa na jednym z większych placów miasta (Targowisko Miejskie przy ul. Zielonej). Tu ludzie wierzący, poprzez świadectwa, będą dzielić się swoją wiarą; będą koncerty, wystąpią zespoły „Arka Noego” i „New Life’m”, zaśpiewają chóry wieluńskie, będą pantomimy, tańce, śpiew i wiele atrakcji dla dzieci, ale także możliwość rozmowy, spowiedzi i Komunii św., słowem spotkania ludzi zakochanych w Jezusie…, a wszystko to pod hasłem: „Chcemy poczuć smak prawdy. A Ty?”.

Wiara tak naprawdę umacnia się wtedy, gdy jest przedmiotem świadectwa i gdy jest przekazywana. Wiara, którą ludzie potrafią się dzielić nie wysycha, jest jak podlewana roślina - mawiał Jan Paweł II. Jeśli uda nam się ożywić naszą wiarę w czasie Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej, będzie to wielki sukces.

2013-05-16 13:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

Archiwum Ewangelizacji Bieszczadów

W Polańczyku rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów. Tygodniowa akcja ewangelizacyjna organizowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej.

Więcej ...

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Więcej ...

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...