- Ten kolejny rok oznacza dla nich misję radykalnego świadectwa o życiu, które według założyciela bł. ks. Michael McGivney nie jest przedmiotem transakcji, ale darem Bożym od poczęcia, którym należy się dzielić. Dlatego, odważnie stają na straży życia ludzkiego, publicznie broniąc go od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Współuczestniczą również w różnych formach pomocy charytatywnej i materialnej, wobec dramatu wojny na Ukrainie, pomocy dla Kresów wschodnich naszych rodaków, czy w ostatnim czasie dla powodzian - przypomniał abp Depo.
BPJG
Reklama
Spotkanie na pielgrzymce inicjuje działanie formacyjne, które Rycerze Kolumba będą podejmować przez cały rok. Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Marek Ziętek podkreślił, że pielgrzymowanie jest wielkim wspólnotowym świętem. - Dziękujemy za miniony rok i mówimy czym będziemy zajmować się w bieżącym roku. Hasło tegorocznej pielgrzymki „Bóg jedynym Panem Życia” jest zaczerpnięte z Encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium Vitae”. To przypomnienie naszego przesłania. Przypomnienie, że Rycerze stoją na straży życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Pokazujemy to przez różne działania. Chcemy być ramieniem Kościoła poprzez działania w parafiach i świadczenie o życiu - powiedział. - Tu zawierzamy Maryi wszystkie nasze sprawy rodzinne, bo czasy są ciężkie i rodziny potrzebują wsparcia. Jako Rycerze prosimy, by Maryja otaczała nas swoją opieką, byśmy wszystkie działania mogli wykonywać w duchu Ewangelii, żebyśmy poprzez swoje świadectwo o naszej postawie, wierze, pokazywali światu, który dąży do sekularyzacji i wyrzucenia wiary, że to Chrystus jest naszym jedynym drogowskazem - dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn, gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. Zasadami Rycerzy Kolumba są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. W Polsce obecni są od ponad 15 lat. Działają w radach na terenie 30 diecezji.
Od trzynastu lat, do Rady Rycerzy Kolumba w Pionkach, należy Jacek Bartosiewicz. - Mężczyźni są zadaniowcami, i tutaj w rodzinie Rycerzy możemy się realizować, wzajemnie się wspierać, pracować nad tym, byśmy byli dobrymi ludźmi. Zakon to wszystko nam umożliwia w obszarach społecznych, kościelnych. Mężczyźni przechodzą formację duchową po to, aby mogli być świadkami. Jesteśmy trochę, jak na misji. Przyjazd tutaj, to przede wszystkim wsparcie duchowe, to spotkania u Maryi - wyjaśnił.
Jak co roku, jasnogórska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba, łączy się z konkretnym dziełem miłosierdzia. W tym roku, Rycerze i ich rodziny, udzielą wsparcia m.in Fundacji Małych Stópek, powodzianom, Domom Samotnej Matki i Hospicjum dla dzieci w Kielcach.
Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza Święta w Bazylice jasnogórskiej o godz. 12.30. Eucharystii będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, kapelana stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Pielgrzymkę zakończy Droga Krzyżowa.