Przed świętami Bożego Narodzenia weszły na ekrany dwa filmy przeznaczone do oglądania przez dzieci i całe rodziny. Oba zrealizowano w tym roku w wytwórni Walta Disneya.
Planeta skarbów oparta została na Wyspie skarbów, słynnej powieści dla młodzieży Roberta Louisa Stevensona, znanej na całym świecie, także w Polsce. Autorzy nowego filmu rysunkowego potraktowali literacki pierwowzór bardzo swobodnie, przenosząc akcję w przestrzeń kosmiczną. Wykorzystali przy tym rozmaite wątki, znane z kina fantastycznego. Piętnastoletni Jim wyrusza w kosmiczną wyprawę na pokładzie wielkiego galeonu. Zaprzyjaźnia się z kucharzem pokładowym Johnem Silverem, pół człowiekiem, pół robotem. Załoga musi pokonać liczne trudności i niebezpieczeństwa, charakterystyczne dla wyprawy kosmicznej. Jim pomaga także w tłumieniu buntu, wznieconego przez piratów i odnajduje w końcu bezcenny skarb. Planeta skarbów jest więc filmem, którego autorzy łączą tradycyjny mit kulturowy z nowoczesnymi środkami technicznymi. Dowolne potraktowanie literackiego pierwowzoru służy przybliżeniu tego utworu współczesnej młodej widowni.
W nastrój Bożego Narodzenia wprowadza nas Śnięty Mikołaj 2, kontynuacja przeboju ekranowego sprzed kilku lat. Bohater filmu był Świętym Mikołajem przez osiem lat. Teraz musi się jednak zająć dorastającym synem, który potrzebuje ojcowskiej opieki. Calvin powraca więc na łono rodziny i udaje się do szkoły, do której uczęszcza syn. Do Wigilii musi pogodzić obowiązki rodzinne z zajęciami św. Mikołaja. Film utrzymany jest w nastroju pogodnej, świątecznej baśni, gdzie propaguje się dobro i przyjaźń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu