Dyskusja dziekanów dotyczyła głównie kondycji wydziałów teologicznych na poszczególnych uczelniach. Zauważono, że na studia coraz częściej przychodzą osoby, które pracują zawodowo, a możliwość nauki jest dodatkowym elementem rozwoju.
Dyskutanci postulowali również konieczność wykorzystania interdyscyplinarności. Ważnym elementem jest pozyskiwanie grantów, które sprawią, że wydziały teologiczne będą konkurencyjne wobec innych dziedzin nauki, a także umożliwią zatrudnianie młodych naukowców z tytułem doktora w ramach tych właśnie funduszy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zauważono również, że zaledwie co trzeci student pragnie ukończyć naukę na poziomie magisterskim, warto więc podjąć próbę przekształcenia jednolitych studiów teologicznych na system 3 + 2 (licencjat + magisterium).
W drugiej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu ks. bpa Michała Janochy pt. „Teologia komparatystyczna jako język humanistyki”. Prelegent potwierdził konieczność działań w kierunku interdyscyplinarności nauki w ogólności, a teologii w szczególności.