Reklama

USA

Ze świata

Mordercze tornado

Tornado nawiedziło 20 maja br. 55-tysięczne miasteczko Moore na południowych przedmieściach Oklahomy City w środkowych Stanach Zjednoczonych. Żywioł pędził z prędkością do 320 km na godzinę, a jego lej miał szerokość 3 km. Według wstępnych ocen, zginęło ok. 100 osób, a tysiące ludzi odniosło rany i straciło dorobek życia. Wśród zabitych jest prawie 20 uczniów miejscowej szkoły, która została całkowicie zniszczona.

– Będziemy towarzyszyli ludziom w ich zmaganiach ze skutkami niszczycielskiego tornada, które nawiedziło miejscowość Moore w stanie Oklahoma – zapewnił metropolita tego miasta abp Pablo S. Coakley. W oświadczeniu wyraził on wdzięczność za modlitwy w intencji ofiar i wszystkich poszkodowanych, jakie napływają do nich z całego kraju i ze świata.

Reklama

Arcybiskup zaznaczył, że archidiecezja otrzymała „lawinę” modlitw za poszkodowanych, m.in. od Ojca Świętego Franciszka, od nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych abp. Carlo María Vigano i od przewodniczącego Episkopatu Stanów Zjednoczonych, arcybiskupa Nowego Jorku kard. Timothy’ego Dolana.

Trwają czystki religijne

Sytuacji w Syrii była poświęcona debata, która odbyła się 22 maja w Strasburgu. – Dla milionów syryjskich chrześcijan zmiany polityczne oznaczają coraz wyraźniejszą alternatywę: uciekać albo czekać na śmierć z rąk islamskich radykałów, którzy realizują już dziś w Syrii plan czystek religijnych, zwrócony przede wszystkim przeciw żyjącym tam od 2 tys. lat chrześcijanom – mówił podczas debaty Konrad Szymański, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego. – Mamy uzasadnione obawy, że nasza bezczynność przynosi dziś kolejne tysiące niewinnych ofiar. Ta bezradność jest pochodną chronicznej niezdolności Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz samej Unii Europejskiej do działania w sytuacjach kryzysowych – powiedział Szymański. – Jeśli chcemy pomóc Syrii, a także samej Syryjskiej Koalicji Narodowej w drodze do wolności, musimy odsiać z obozu przeciwników Assada wszystkich tych, dla których wolność polityczna oznacza przede wszystkim bezkarność w prowadzeniu kampanii nienawiści wobec własnych obywateli innego wyznania – powiedział poseł.

W Syrii żyje ok. 2 mln chrześcijan (10 proc. populacji) różnych obrządków wschodnich. Ponad 300 tys. już dziś musiało migrować do sąsiednich krajów ze strachu przed prześladowaniami ze strony radykałów islamskich.

Abp Fouad Twal

Reklama

Patriarcha łaciński Jerozolimy abp Fouad Twal uważa, że problem palestyński jest sednem wszystkich konfliktów na Bliskim Wschodzie. Występując w Bejrucie podczas konferencji zorganizowanej przez Światową Radę Kościołów i Radę Kościołów Bliskiego Wschodu (MECC), hierarcha wezwał wszystkie kraje regionu i wspólnotę międzynarodową do zaangażowania na rzecz sprawiedliwego pokoju.

– Od setek lat problem palestyński stoi w centrum konfliktów bliskowschodnich – przypomniał patriarcha łaciński Jerozolimy. Jego zdaniem, będzie on nadal karmił się przemocą i niesprawiedliwością, dopóki wspólnota międzynarodowa i kraje regionu nie zaangażują się w ciężką pracę na rzecz prawdziwego pokoju w Ziemi Świętej. – Musi on bazować na sprawiedliwości i prawdzie, jak i na przestrzeganiu międzynarodowych rezolucji i praw człowieka, szczególnie na prawie do samostanowienia – powiedział abp Twal.

Osobowość prawna dla nienarodzonych

W Niemczech możliwe jest uzyskanie osobowości prawnej dla dzieci zmarłych przed urodzeniem, nawet jeśli ich masa ciała jest niższa niż 500 gramów. Mogą więc też być one oficjalnie pochowane. Do tej pory takie dzieci nazywano w Niemczech „Sternenkinder” – dzieci gwiazd, bo imiona ich zapisane były jedynie w niebie. Obecnie ich rodzice mogą je wpisać do rejestrów cywilnych i godnie pochować.

Ustawa w tej sprawie, przyjęta przez Bundestag, weszła w życie właśnie 15 maja br. Dzieci nienarodzone zostały w ten sposób wpisane w świat istot ludzkich. Niemieckie ustawodawstwo idzie podobną drogą jak broniąca godności ludzkiego embrionu europejska inicjatywa „Jeden z nas”.

KRÓTKO

Ojciec Święty Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej odniósł się do Dnia Modlitw za Kościół w Chinach, obchodzonego 24 maja. W odpowiedzi na słowa Papieża przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej stwierdzili, że ich kraj „chroni wolność religijną”, a tamtejszy Kościół katolicki „zdrowo się rozwija”.

W Paryżu przed ołtarzem głównym katedry Notre Dame 21 maja br. 78-letni Dominique Venner, historyk, dziennikarz i eseista, na oczach setek ludzi popełnił samobójstwo. Na swym blogu zapowiadał „symboliczny i spektakularny gest” sprzeciwu wobec przyjętej przez francuski parlament ustawy o związkach homoseksualnych.

W Wielkiej Brytanii izba niższa parlamentu przyjęła ostatecznie projekt prawa o tzw. małżeństwach homoseksualnych.

W Londynie doszło do brutalnego terrorystycznego mordu. Dwójka napastników ostrym narzędziem zmasakrowała brytyjskiego żołnierza. Obydwaj napastnicy, którzy podczas mordu wykrzykiwali „Allah akbar”, zostali postrzeleni przez interweniujących policjantów.

Na przedmieściach Sztokholmu przez kilka nocy z rzędu trwały zamieszki. Burdy wywołała młodzież ze społeczności imigranckich. Sprawcy podpalili kilkadziesiąt samochodów oraz obrzucili kamieniami wagony metra i budynki szkół.

Na północy Nigru dokonano 23 maja samobójczego zamachu na koszary wojskowe oraz na eksploatowaną przez francuską firmę nuklearną kopalnię rud uranu. Do przeprowadzenia ataków przyznało się zbrojne ugrupowanie islamistyczne MUJAO, powstałe w wyniku rozłamu w Al-Kaidzie Islamskiego Maghrebu (AQIM).

W USA, w stanie Waszyngton, 24 maja na jednej z autostrad doszło do zawalenia się części mostu. Kilka samochodów z ludźmi wpadło do wody. Są ranni.

Jest szansa na zniesienie wiz do USA. Senacka komisja sprawiedliwości przegłosowała projekt ustawy imigracyjnej, która zawiera zapis o podniesieniu do 10 proc. maksymalnego limitu odmów wizowych.

Rosjanie poinformowali, że zatrzymali polskiego żołnierza pod zarzutem szpiegostwa. Polski MSZ natychmiast zdementował tę informację.

2013-05-27 14:07

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...