Reklama

358. pielgrzymka łowicka

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2013, str. 10

HARCERZE

Przez trzy dni – od 17 do 19 maja harcerze wspólnie się modlili oraz spędzali czas na poznawaniu Jasnej Góry i Częstochowy, zabawie i biwakowaniu przy ognisku i śpiewie. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego ZHP na Jasną Górę odbywała się pod hasłem: „Chcę być prawdziwym harcerzem …” .

TELEKOMUNIKACJA POLSKA

W Sanktuarium Jasnogórskim 18 maja br. modliło się ok. tysiąca osób przybyłych na 24. Pielgrzymkę Telekomunikacji Polskiej. Głównym organizatorem pielgrzymki, jak co roku, był Związek Zawodowy „Solidarność”. Mszy św. dla pielgrzymów w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy, a koncelebrował ks. prał. Jarosław Sroka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Częstochowskiej.

KAWALEROWIE MALTAŃSCY

Reklama

Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich odbyła się 18 maja. Na doroczne spotkanie przybyli kawalerowie i damy, a także wolontariusze, sympatycy Związku oraz członkowie Służby Maltańskiej. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba. Na modlitwie obecny był m.in. prezydent Aleksander Maria Władysław hr. Tarnowski h. Leliwa, Kawaler Honoru i Dewocji.

„Srebrna piszczałka” dla o. Nikodema Kilnara

Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych i prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska – o. Nikodem Kilnar z Jasnej Góry został nagrodzony „Srebrną Piszczałką” – honorowym odznaczeniem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.

„Srebrna Piszczałka” zostanie wręczona o. Nikodemowi Kilnarowi 2 czerwca 2013 r. w czasie koncertu oratoryjnego z udziałem „Poznańskich Słowików” w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, który odbędzie się podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

„Jaskółka” pieszego pielgrzymowania

Reklama

Pielgrzymka łowicka dotarła na Jasną Górę 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jest ona zawsze zwiastunem rozpoczynającego się na Jasnej Górze sezonu pieszych pielgrzymek, ponieważ jako jedna z pierwszych w roku dociera do Jasnogórskiego Sanktuarium. Przez paulinów nazywana jest „jaskółką” pieszego pielgrzymowania.

W łowickich strojach, z feretronami, sztandarami i z łowicką kapelą pieszo wędrowało ponad 400 osób, spędzając w drodze 6 dni. Jak co roku, swoich diecezjan witał na placu przed Szczytem Jasnogórskim bp Józef Zawitkowski z Łowicza. W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Wierzę i wierzymy”. – Rok Wiary wezwał każdego z nas na pątniczy szlak po to, byśmy powiedzieli Panu Bogu i ludziom: wierzę i wierzymy – tłumaczył ks. Wiesław Frelek, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Łowickiej.

Mszy św. dla pielgrzymów łowickich przewodniczył bp Zawitkowski, który podczas kazania mówił: – Łowiczanki strojne i Łowiczaki przystojne, podtrzymujcie moje ręce w modlitwie, a modlę się za was wszystkich. Niech Matka Boża przyjmie wszystkie intencje, które przynieśliście, a Bóg niech was wysłucha, bo my, zjednoczeni w Duchu Świętym, chcemy mieć jedno serce i jeden duch niech nas ożywia.

Oddać Bogu chwałę

Z udziałem ok. 60 tys. osób 18 maja br. na Jasnej Górze odbył się 7. Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym. Oprócz Polaków przybyli także uczestnicy z zagranicy, m.in. z: Niemiec, Anglii, Australii, Japonii i Włoch. To jedno z najliczniejszych spotkań pielgrzymkowych na Jasnej Górze. Co roku organizowane są ogólnopolskie czuwania Odnowy w Duchu Świętym, a co pięć lat – kongresy.

Centralnej Mszy św. przewodniczył bp Bronisław Dembowski, krajowy duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym z ramienia Episkopatu Polski, a kazanie wygłosił biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej Jan Niemiec. Podczas Kongresu konferencje mieli goście z Brazylii. Modlitwę animował zespół „New Life’M” z towarzyszeniem scholi „Jednego Serca Jednego Ducha”. Spotkanie prowadził Norbert Dawidczyk, wiceprzewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów.

Kongres rozpoczął się dwa dni wcześniej w częstochowskiej Hali Polonia spotkaniem formacyjnym dla liderów, animatorów i duszpasterzy Odnowy w Duchu Świętym. – Cel nasz ludzki jest jeden – oddać Bogu chwałę. Nie ma nic wspanialszego dla chrześcijanina – powiedział ks. Mariusz Mik, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. We wspólnotach Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zrzeszonych jest ponad 20 tys. osób.

„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”

Z udziałem delegata ds. duszpasterstwa młodzieży bp. Henryka Tomasika 18 maja odbyło się na Jasnej Górze „Krajowe Posłanie do Rio”. Było to spotkanie młodych ludzi i duszpasterzy, którzy w dniach 23-28 lipca 2013 r. będą uczestniczyć w 28. Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii.

– U stóp Matki Bożej, w miejscu, gdzie odbywały się obchody VI Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r., chcemy prosić o owocne i bezpieczne pielgrzymowanie dla wszystkich polskich pielgrzymów i wolontariuszy oraz – jeśli taka wola Boża – o możliwość zorganizowania w Polsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży – mówi ks. Grzegorz Suchodolski z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Jasnogórskie spotkanie zwieńczone zostało Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Tomasika. 28. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Rio de Janeiro w dniach 23-28 lipca pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. W spotkaniu z młodzieżą weźmie udział papież Franciszek. Ojciec Święty powita młodzież na plaży Copacabana, wyspowiada kilkoro uczestników ŚDM w parku Quinta da Boa Vista oraz weźmie udział w Drodze Krzyżowej i czuwaniu modlitewnym z młodzieżą na Campus Fidei. W niedzielę 28 lipca papież Franciszek będzie przewodniczył centralnej Mszy św. Światowych Dni Młodzieży. Do Brazylii na ŚDM pojedzie ok. 2 tys. młodych Polaków.

2013-05-27 14:07

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Więcej ...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

wikipedia.org

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Więcej ...

Caritas Polska: pomoc dla 7,5 tys. Afgańczyków w Pakistanie

2021-09-23 15:34

episkopat.pl

We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do tego kraju. Planowana jest trzymiesięczna interwencja humanitarna. W jej ramach natychmiastową pomocą otrzyma 7,5 tys. osób – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę