Reklama

PAPIESKIE PRZESŁANIE do młodych

Z kraju

Ojciec Święty przemówi na Lednicy 1 czerwca 2013 r.

Ojciec Święty Franciszek wystosuje specjalne przesłanie do młodzieży, która 1 czerwca br. przybędzie na XVII Spotkanie Młodych na Lednicy. W odpowiedzi na tę radosną wiadomość młodzież lednicka wysłała do Ojca Świętego paczkę z symbolami lednickiego spotkania, czyli stułą i łyżeczką, a także: krzyż lednicki, srebrny pierścień i talenty lednickie oraz płytę z „Tango Francesco” – piosenką, która powstała z inspiracji postacią nowego papieża. O. Jan Góra OP dołączył także do paczki list do papieża Franciszka.

Jak wyjaśnia o. Góra, starania o to, aby papież wystosował specjalne przesłanie do młodzieży, podjął zaraz po zakończeniu ostatniego konklawe. Wysłał wówczas do Ojca Świętego list z zaproszeniem na Lednicę wraz z krótkim przedstawieniem historii spotkań. Słowo Ojca Świętego Franciszka do młodych skierowane zostanie w formie przekazu multimedialnego i odtworzone 1 czerwca na Polach Lednickich w wieczornej części spotkania, po Mszy św. sprawowanej o godz. 19.

Matka Teresa Kierocińska bliżej chwały ołtarzy

Reklama

Papież Franciszek uznał dekretem z 2 maja 2013 r. heroiczność cnót matki Teresy Kierocińskiej, karmelitanki. Do wyniesienia na ołtarze brakuje już tylko uznanego cudu. Trwający w Rzymie proces beatyfikacyjny w nieodległej przyszłości zakończy się oficjalnym zaliczeniem jej w poczet błogosławionych.

Teresa Kierocińska urodziła się 14 czerwca 1885 r. w Wieluniu. Cechą jej duchowej drogi było doświadczenie Bożej miłości i bezgraniczne do Boga zaufanie. Modlitwa była dla niej drogą zjednoczenia z Bogiem, uważała ją za swoiste zwierciadło, w którym dusza ogląda samą siebie w Bogu, poznając swoje wady i słabości. Powołanie zakonne było czymś, co bardzo sobie w życiu ceniła. Fakt powołania rozpoznała u siebie dość wcześnie, aczkolwiek pewien czas zajęło jej odnalezienie, w jakiej konkretnie formie ma je przeżywać. Naśladowanie Jezusa stało się jej pasją, umiłowała życie czyste, ubogie i posłuszne Bogu. Głównym miejscem jej misji stał się Sosnowiec, gdzie zajmowała się pomocą dla dzieci i młodzieży. W czasie okupacji niemieckiej zorganizowała tajne komplety, przechowywała też dziewczęta, które chciały uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe do Rzeszy. Zachęcała siostry, aby miały na myśli tylko chwałę Boga, Jego miłość i znosiły wszystko, co dane jest przez Boga. Zmarła 12 lipca 1946 r. w Sosnowcu. Już wtedy nazywano ją Matką Zagłębia.

Pośmiertnie została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

IX Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników

Reklama

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 19 maja br., na Groniu Jana Pawła II zgromadzili się przewodnicy i przodownicy ze Śląska, Małopolski, Podkarpacia oraz innych zakątków Polski. Przybyli również pielgrzymi i turyści, którzy chcieli uczcić rocznicę urodzin Jana Pawła II. Na papieskim szczycie modliło się ok. 1800 osób. Mszę św. sprawowali ks. Piotr Wenzel, katowicki duszpasterz przewodników turystycznych, oraz ks. Sławomir Młodzik, gliwicki duszpasterz przewodników. W homilii ks. Wenzel powiedział, że przewodnik to głosiciel wielkich dzieł Bożych za sprawą Ducha Świętego. A droga do takiego głoszenia prowadzi przez Wieczernik. Potrzebne jest doświadczenie Bożej Miłości, czyli dotknięcie ran Jezusa, czyli przejęcie się pięknem świata. Przypomniał ks. Jerzego Pawlika, długoletniego duszpasterza przewodników i przodowników, który mówił: „Nie można liczyć gwiazd przez dziurkę od klucza”. I wyjaśnił, że trzeba otworzyć drzwi, by zobaczyć świat i całe jego piękno.

KRÓTKO

Minister edukacji Krystyna Szumilas zamyka dyskusję, którą wywołał bp Marek Mendyk z Komisji Wychowania Katolickiego. – Matura obejmuje i nadal będzie obejmowała tylko przedmioty z podstawy programowej przyjmowanej przez ministra edukacji. A religia jest przedmiotem, który jest poza podstawą programową kształcenia ogólnego – powiedziała minister edukacji.

Nagrodę Społeczną im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za rok 2012 otrzymał biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz OFM Cap. Kapituła, której przewodniczy prof. Jan Żaryn, przyznała nagrodę „za szczególne świadectwo chrześcijańskiej miłości ojcowizny, Kościoła, Ojczyzny i rodziny oraz za obronę prawdy i patriotyzm na miarę wyzwań współczesności i przewodnictwo narodowi w chwilach trudnych, szczególnie trudnych po 10 kwietnia 2010 r.”

Sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku – tak uważa 71 proc. Polaków. Przeciwnego zdania jest 15 proc. badanych, a 14 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii – wynika z majowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Rząd Donalda Tuska ma coraz mniejsze poparcie. Już aż 60 proc. badanych jest niezadowolonych, że na czele rządu stoi premier Tusk.

Świadczenia rodzinne przysługujące dzieciom żyjącym w biedzie otrzymuje aż 2,5 mln osób w wieku 0-17 lat. To co trzecia osoba w tym wieku – wynika z najnowszego raportu GUS.

W kwestii gazu łupkowego dochodzą informacje niepokojące. Mimo że UE nie ingeruje tak, jak się spodziewano w kwestie poszukiwań i wydobycia, bezczynność polskich decydentów sprawia, że z kraju wycofują się inwestorzy, którzy wcześniej zadeklarowali chęć inwestycji w ten sektor.

Rosyjscy politycy i biznesmeni stali za odwołaniem ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Mieli w tej sprawie naciskać na polskich parlamentarzystów podczas ich wizyty w Moskwie w lutym 2013 r.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-05-27 14:07

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciel wiary

flickr.com

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Więcej ...

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

Więcej ...

Lublin. Przysięga terytorialsów i piknik historyczno-wojskowy

2021-09-23 15:17

WOT

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę