Reklama

Watykan

Synod Biskupów: o czym mówili dwaj biskupi chińscy?

Synod biskupów

PAP/ANGELO CARCONI

Synod biskupów

„Kościół w Chinach jest taki sam, jak Kościół katolicki w innych krajach świata: należymy do tej samej wiary, dzielimy ten sam chrzest i wszyscy jesteśmy wierni jednemu, świętemu, katolickiemu i apostolskiemu Kościołowi” - przekonywał w Watykanie chiński biskup Giuseppe Yang Yongqiang, kierujący diecezją Hangzhou, w prowincji Zhejiang. Wraz z bp. Vincenzo Zhanem Silu z diecezji Funing/Mindong, w prowincji Fujian, bierze on udział w drugiej sesji zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chińscy biskupi są obecni na synodach dopiero po raz trzeci. Poprzednio uczestniczyli w zgromadzeniu nt. młodzieży w 2018 roku i w pierwszej sesji zgromadzenia nt. synodalności w 2023 roku, jednak jedynie w części obrad.

Przed podpisaniem watykańsko-chińskiego porozumienia w sprawie nominacji biskupich w 2018 roku żaden biskup z Chin kontynentalnych nie mógł brać udziału w Synodach Biskupów, podobnie jak wcześniej w Soborze Watykańskim II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W swoim wystąpieniu bp Yang Yongqiang wyjaśnił, że chińscy katolicy, kierując się biblijną wskazówką: „być wszystkim dla wszystkich”, aktywnie dostosowują się do społeczeństwa, służą mu, trzymają się kierunku sinizacji katolicyzmu i głoszą Dobrą Nowinę. „Kościół katolicki w Chinach rozpoczął aktywną wymianę wizyt ze wspólnotami katolickimi na całym świecie w oparciu o zasady równości, przyjaźni i wzajemnego szacunku. Prowadzimy rozmowy na tematy takie jak ewangelizacja i duszpasterstwo w Kościele, służba społeczna i studiowanie teologii; aktywnie uczestniczymy w międzynarodowych spotkaniach i modlitwach religii o pokój; staramy się być jak «światło i sól» dla pokoju na świecie i promowania wspólnoty, w której ludzkość może cieszyć się wspólnym losem; wreszcie poprzez różnego rodzaju projekty wspieramy rozwój” - wyliczał hierarcha. Na zakończenie zaprosił „wspólnoty katolickie i grupy religijne ze wszystkich krajów, które pragną odwiedzić Kościół w Chinach”.

Z kolei przemówienie bp. Zhana Silu skupione było na historii chrześcijaństwa w Chinach. Przypomniał postać jezuickiego misjonarza o. Matteo Ricciego i jego „eksperyment”, polegający na akomodacji Ewangelii do różnych „praktyk życia ludzkiego”. Zauważył, że „rozeznawanie różnic kulturowych i potrzeba zachowania autentyczności wiary chrześcijańskiej stały się źródłem zamieszania dla misjonarzy w Chinach”, co doprowadziło do słynnej kontrowersji w sprawie rytów [XVII-wiecznego sporu między jezuitami a innymi zgromadzeniami zakonnymi o zasady działalności misyjnej - KAI]. „Z historycznego punktu widzenia, jednym z powodów tego niepowodzenia było to, że Kościół zignorował różnice i komplementarność ludzkich kultur” - zauważył hierarcha.

Zwrócił też uwagę, że „być Kościołem synodalnym zaangażowanym w misję ewangelizacyjną oznacza szanować i wsłuchiwać się w głosy różnych historii, kultur i tradycji na drodze poszukiwania ostatecznego celu ludzkości, którym jest Bóg”. Wśród problemów, z którymi Kościół w Chinach musi się zmierzyć z nowym spojrzeniem, wymienił następujące pytania: „jak poradzić sobie z wyzwaniami, jakie małżeństwa mieszane stwarzają dla wychowania w rodzinie; jak dostosować się do lokalnych przepisów i regulacji; jak rozwiać pomieszanie, jakie istnieje wśród ludzi świeckich, pomiędzy religijnością ludową a niektórymi aspektami tradycyjnej kultury”.

„Kościołowi w tym nowym czasie powierzono nowe zadanie rozeznania, chociaż głos Ducha Świętego jest zawsze cichy i trudny do rozróżnienia. Właśnie dlatego uczenie się z pokorą z doświadczeń historycznych i współczesnych jest ważnym sposobem ewangelizacji, czyli rozpoznawania nowej drogi, którą Pan wskazuje Kościołowi” - powiedział bp Zhan Silu.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-18 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ekumeniczne czuwanie modlitewne

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Ekumeniczne czuwanie modlitewne odbyło się na placu Pierwszych Męczenników w Watykanie, między bazyliką św. Piotra i aulą Pawła VI. To właśnie tam, zgodnie z najdawniejszą tradycją, miał ponieść śmierć św. Piotr. We wspólnej modlitwie wzięli udział uczestnicy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności, w tym delegaci braterscy z innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Uzdrowiona przez przebaczenie

2025-03-31 09:01
Rysunek Pietera Bruegla starszego

pl.wikipedia.org

Rysunek Pietera Bruegla starszego "Chrystus i cudzołożnica"

Komentarz do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43
Pracownicy i wolontariusze

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...