Dzieduszycki poinformował, że Kuria otrzymała informację, że ks. Wojciech Lemański rozpoczyna posługę w Zagórzu w poniedziałek 28 lipca. Dodał, że początkowo kapłan będzie wolontariuszem i przejdzie przeszkolenie, tak, by mógł do swoich zadań podchodzić profesjonalnie.. Pozwoli mu to także zapoznać się z potrzebami osób, przebywających w Centrum. Po tym okresie będzie mógł podpisać umowę o pracę.
Ks. Lemański zostanie przedstawiony personelowi medycznemu. - To więcej niż nadzieja na pozytywne zakończenie kontrowersji związanych z dotychczasowym proboszczem w Jasienicy - podkreślił Dzieduszycki. - Centrum to miejsce posługi godne księdza, który swą misję traktuje serio, służąc Bogu i ludziom. Ks. abp Henryk Hoser bardzo serio traktował propozycję posługi kapelana ks. Wojciecha Lemańskiego, a on tę propozycję przyjął.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obowiązkiem nowego kapelana będzie sprawowanie sakramentów, zgodnie z potrzebami pacjentów i personelu Centrum w Zagórzu. - Trzeba także pamiętać, że do księdza będą zwracać się ludzie, którzy będą oczekiwali od niego pomocy duchowej. Wrodzone cechy i nabyte kwalifikacje księdza pomogą mu w realizacji tego zadania - stwierdził Mateusz Dzieduszycki.
Mazowieckie Centrum Neurologii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu jest największym w województwie ośrodkiem obejmującym opieką dzieci i młodzież z zaburzeniami neurologicznymi, psychicznymi oraz uzależnieniami od środków psychoaktywnych. Wysoko wykwalifikowana kadra zapewnia nowoczesną diagnostykę, leczenie i rehabilitację. W 6 placówkach (Zagórze, Garwolin, Otwock, Józefów i 2 ośrodki w Warszawie) oferowane jest kompleksowe leczenie w oddziałach całodobowych, dziennych i w poradniach specjalistycznych. W Centrum pracuje ponad 500 osób i rocznie leczymy ponad 7500 pacjentów. Trzy szkoły działające na terenie Centrum zapewniają pacjentom edukację na wszystkich poziomach: od przedszkola do egzaminu dojrzałości. Placówka współpracuje z ośrodkami w kraju i za granicą, jest też partnerem w Programie Unijnym EQUAL, gdyż skutecznie pozyskuje fundusze unijne. Kontakty z Kliniką Rehabilitacji Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie zaowocowały powstaniem Pracowni Analizy Chodu, trzeciej tego typu jednostki w kraju. Pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi proponowane są najnowsze formy terapii. W oparciu o współpracę z Danią Centrum otworzyło Hostel dla młodzieży ze schizofrenią. Na jego bazie powstaje unikalny w skali kraju, modelowy Ośrodek Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej, zwiększający szansę młodzieży z zaburzeniami psychicznymi na przyszłe funkcjonowanie na otwartym rynku pracy.