Reklama

Wiadomości

Zmarł poznański archeolog o międzynarodowym dorobku

Adobe Stock

Zmarł prof. Michał Kobusiewicz, badacz pradziejów Europy i Afryki północno-wschodniej. Zawodowo był związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, które w poniedziałek poinformowało o jego śmierci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prof. Michał Kobusiewicz (ur. 8 października 1939 roku w Radomsku) specjalizował się w badaniach narzędzi krzemiennych i kamiennych używanych przez ludzi w okresie prahistorii. Przez większość swojego życia zawodowego związany był z Polską Akademią Nauk.

Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia ukończył w roku 1962, broniąc pracy pt. "Stanowisko z końca paleolitu i początków mezolitu w Poznaniu-Starołęce". Doktoryzował się na tej samej uczelni w roku 1968 pracą pt. "Paleolit schyłkowy i mezolit w środkowo-zachodniej części Niziny Wielkopolskiej". W 1975 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie archeologii w ówczesnym Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk na podstawie rozprawy "Pradzieje północno-wschodniej Afryki między 16. a 5. tysiącleciem p.n.e.". W 1992 r. uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod opieką profesora powstało kilkadziesiąt prac magisterskich i dysertacji doktorskich, a wśród jego uczniów jest dziś kilku profesorów - przypomina MAP. Przez wiele lat prowadził badania wykopaliskowe w Wielkopolsce na stanowiskach z epoki kamienia. Przez lata kierował badaniami w Egipcie w ramach Dakhleh Oasis Project oraz uczestniczył w pracach międzynarodowej misji The Combined Prehistoric Expedition, działającej na terenie Egiptu, Sudanu i Etiopii.

Reklama

"Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci prof. dr hab. Michała Kobusiewicza. Uznany w środowisku międzynarodowym badacz pradziejów Europy i północno-wschodniej Afryki był pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w latach od 1959 do 1965. Później kontynuował swoją karierę naukową poza Muzeum, lecz jego współpraca z Działem Archeologii Pozaeuropejskiej MAP była kontynuowana, aż do śmierci Pana Profesora. Z Profesorem łączą nas setki niesamowitych wspomnień na polu badawczym, jak i towarzyskim. Na zawsze pamiętać będziemy jego szarmancki sposób bycia, niezwykłą erudycję, pracowitość i optymizm, którym zarażał przy każdym ze spotkań" - napisano na profilu Muzeum Archeologicznego (MA) w Poznaniu w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej placówki.

Jako archeolog Michał Kobusiewicz mógłby obdzielić życiorysem co najmniej kilka osób. W ciągu ponad sześciu dekad pracy zawodowej prowadził badania naukowe w wielu miejscach Polski i świata. Uczestniczył w niezliczonych wykopaliskach - począwszy od Biskupina w Polsce, po stanowiska we Francji czy Ameryce. Za najważniejsze w swoim dorobku Kobusiewicz uznawał swoje prace w Afryce, gdzie zajmował się m.in. badaniem centrum kultowego na Pustyni Zachodniej w Egipcie i nieznanej sztuki naskalnej w Sudanie.

Był autorem i współautorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym kilku monografii książkowych, licznych artykułów oraz prac popularnonaukowych. Realia życia na wykopaliskach, relacje między archeologami czy sposoby pozyskiwania środków na badania opisał w książce pt. "Moje wspomnienia z archeologią w tle". Lektura książki dowodzi, że profesor był towarzyski i łatwo nawiązywał kontakty, a przedstawione w niej opowieści są bardzo ciekawe; nietrudno je uznać za żywcem wyjęte z dowolnej części "Indiany Jonesa".

W pracy zawodowej drogi prof. Kobusiewicza krzyżowały się z innymi uznanymi postaciami związanymi z archeologią - byli wśród nich np. twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierz Michałowski czy prof. Józef Kostrzewski, badacz m.in. osady w Biskupinie.

zan/ bar/

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2024-10-21 17:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną pieśń

2025-01-05 15:44

flickr.com

800 lat temu św. Franciszek napisał słynną „Pieśń słoneczną”, znaną także jako „Pochwała stworzenia”. 11 stycznia w Asyżu rozpoczną się obchody tej rocznicy.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Nieznany walc Fryderyka Chopina

2025-01-03 07:24

Mat.prasowy

Świat jest pełen tajemnic i piękna, które często pozostają niezauważone, tak jak nieodkryty przez 200 lat walc Fryderyka Chopina. To niezwykłe odkrycie przypomina nam, że czasem to, co najcenniejsze, jest ukryte na widoku, czekając na odpowiedni moment, by zostać dostrzeżonym i docenionym. W podobny sposób, świat stworzony przez Boga jest pełen cudów, które mogą pozostać niewidoczne dla tych, którzy nie zadają sobie trudu, by je zrozumieć.

Więcej ...

Kard. Ryś: życzę wam światłych oczu serca

2025-01-05 11:20

Julia Saganiak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną...

Kościół

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną...

Święty na słupie

Wiara

Święty na słupie

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...

Kościół

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...