Reklama

Niedziela Łódzka

Czego szuka młodzież?

Niedziela łódzka 22/2013, str. 6-7

Piotr Drzewiecki

KS. WALDEMAR KULBAT: - Czy Kościół potrafi przyciągnąć młodzież? Można spotkać młodych ludzi w dyskotekach, na stadionach, w supermarketach i wielu innych miejscach, natomiast nie zawsze widzimy młodzież w kościele.

KS. PRZEMYSŁAW GÓRA: - To prawda, że młodzi pragną rozrywki, zabawy, bo człowiek jest istotą stworzoną do radości, homo ludens. Jednak młodzież jest twórcza i szuka głębi. Młodzi garną się do wspólnot, młodzi szukają czegoś więcej, trzeba po prostu zaryzykować, dać im siebie, poświęcić swój czas. Jako duszpasterz młodzieży mam wspaniałych pomocników tzw. Radę Młodych. Oni przygotowali grunt wcześniejszą piękną pracą latami. To oni zasypują swoich duszpasterzy pomysłami, my to rozeznajemy, oceniamy, nieraz krytycznie i wspólnie realizujemy. Ważnym elementem spotkań Rady Młodych jest comiesięczna formacja, podczas której gromadzimy się na Eucharystii w katedrze i rozważamy teksty Pisma Świętego. W Roku Wiary źródłem naszej inspiracji jest List Apostolski „Porta Fidei”.

- Czy mógłby Ksiądz podać przykłady odpowiedzi młodzieży?

- Pierwszą inicjatywą było zorganizowanie 31 października 2011 r. Nocy Świętych, „wieczoru chwały” przy relikwiach świętych i błogosławionych, którzy przeszli przez łódzką ziemię. Katedra w Łodzi wypełniła się młodzieżą. Spotkanie to było także alternatywą dla narzucanej młodym ludziom pogańskiej duchowości Halloween. Młodzi ludzie uczestnicząc w Nocy Świętych już dwa razy w Łodzi, mogą się przekonać, że pogańskie imprezy i bale nie mają nic wspólnego ani z naszą kulturą, ani tym bardziej z chrześcijańskim przeżywaniem uroczystości Wszystkich Świętych. To zwyczaje zupełnie obce naszej tradycji. Nawet traktowane jako zabawa, mogą być niebezpieczne, bo spłycają i zakłamują prawdę o śmierci, a to paradoksalnie zamiast zmniejszyć, tylko pogłębia strach przed nią. W trosce o dobro młodzieży trzeba rozmawiać o problemie obecności Halloween w szkole z osobami odpowiedzialnymi i rodzicami.
Pojawiły się także kolejne propozycje dotychczas nieznane w Łodzi. W ubiegłym roku udało się zorganizować Diecezjadę, na którą złożyła się gra miejska i zawody sportowe, a w tym roku podczas Wielkiego Postu na zakończenie szkolnych rekolekcji przygotowaliśmy ze wspólnotą młodzieży salezjańskiej Misterium Męki Pańskiej ulicami Łodzi. Mimo dziesięciostopniowego mrozu, w misterium uczestniczyło wielu młodych.

Reklama

- Jakie inicjatywy zostały podjęte w związku z Rokiem Wiary?

- W naszej archidiecezji realizujemy przemyślany program Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży. Jest on rozpisany na poszczególne miesiące. W każdym dekanacie raz w miesiącu odbywają się spotkania młodzieży ze wszystkich parafii dekanatu. To jest bardzo konkretna propozycja. Opracowane materiały zawierają elementy biblijne, liturgiczne oraz pokazujące konkretne sylwetki świadków wiary. Młodzież ocenia te propozycje jako bardzo interesujące.

- Jak przebiegają spotkania w parafiach?

- Bardzo wiele zależy od zaangażowania księży. Parafia jest pierwszą przestrzenią dotarcia do młodych, w niej odbywa się przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Katecheza w szkole to kolejna bardzo ważna przestrzeń ewangelizacji. Dzisiaj katechezę w gimnazjum i liceum trzeba niejednokrotnie zaczynać od podstaw, od głoszenia kerygmatu. Jest to niełatwe zadanie. Podam przykład: w ubiegłym roku z klasy maturalnej, którą katechizowałem, pojechała tylko jedna osoba na pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. W tym roku już prawie cała klasa. Trzeba o tym mówić, zachęcać, proponować. Sam szukam metod, ale wymagając od siebie, widzę owoce. Jest wielu księży pełnych poświęcenia. Oni pokazują, że można. Drzwi wielu plebanii i sal parafialnych są szeroko otwarte dla młodzieży. W wielu dekanatach udaje się organizować dekanalne spotkania dla młodzieży kolejno w każdej parafii. Np. „Dialogi Młodych” w Pabianicach gromadzą kilkaset osób, comiesięczne regularne spotkania odbywają się w dekanacie łaskim i w wielu miejscach Łodzi.

- Jednak wielu młodych nie zawsze pamięta o uczestnictwie w niedzielnej Eucharystii.

- Dlatego chcemy, aby zwieńczeniem naszego święta Eucharystii, na który składa się każdego roku procesja eucharystyczna i Msza św., był także wieczór uwielbienia za dar Eucharystii adresowany szczególnie do młodzieży. Eucharystia to najcenniejszy skarb, naszym zadaniem jest mówić o niej nowym językiem, w duchu nowej ewangelizacji, ale zawsze mając świadomość, że obcujemy z największą świętością. Zaprosiliśmy z koncertem ewangelizacyjnym zespół „Deus Meus”. Wokaliści tego zespołu przez dwa dni poprowadzą warsztaty muzyczne i podzielą się świadectwem wiary podczas koncertu. Najważniejszym momentem wieczoru uwielbienia będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

- Co jeszcze zaproponuje Ksiądz młodym w Roku Wiary?

- Jesienią planujemy trzydniowe forum młodych dla liderów parafialnych grup młodzieżowych. Podobne odbyło się przed rokiem, a ukoronowaniem Roku Wiary dla łódzkiej młodzieży będzie kolejna Noc Świętych 31 października, spotkanie w katedrze łódzkiej, wcześniej wypróbowane, wokół relikwii świętych. To czas, abyśmy przypomnieli sobie, że świętość to nasz cel i zadanie. A jeśli tak ustawimy nasze życie, to zawsze nam będzie towarzyszyła świadomość, że nasze doświadczenie wiary służy jako wsparcie dla wiary innych.

2013-06-04 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. Grabowska: rodzicom coraz mniej zależy, aby ich dzieci chodziły do kościoła

Adober Stock

Lekcje religii nie zatrzymują młodych przy Kościele. Poza tym, z naszych badań wynika, że również rodzicom coraz mniej zależy na tym, aby ich dzieci chodziły do kościoła - powiedziała w rozmowie z KAI dyrektor CBOS. Prof. Mirosława Grabowska odniosła się do najnowszych badań IBRiS, z których wynika, że im młodsze osoby, tym mniejszy jest odsetek tych wierzących o pozytywnym nastawieniu do Kościoła.

Więcej ...

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56
Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

Więcej ...

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...