Reklama

Aktualności

Cały świat ukląkł przed Chrystusem

Grzegorz Gałązka

Pod hasłem: „Jeden Pan, jedna wiara” 2 czerwca 2013 r. miała miejsce ogólnoświatowa adoracja Najświętszego Sakramentu, w łączności z papieżem Franciszkiem który przewodniczył modlitwie w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń trwającego obecnie w Kościele Roku Wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnie dni maja i pierwsze dni czerwca upłynęły w Watykanie i we Włoszech pod znakiem Eucharystii. Papież Franciszek rozpoczął uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 30 maja. Zgodnie z tradycją Ojciec Święty przewodniczył wieczornej Mszy św. odprawinej przed Bazyliką św. Jana na Lateranie, katedrą Rzymu, po której przeszedł pieszo w procesji eucharystycznej ulicą Merulana do sąsiedniej Bazyliki Matki Bożej Większej.

Ponieważ we Włoszech i w wielu innych krajach świata Boże Ciało było obchodzone w niedzielę, 2 czerwca, Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w ramach Roku Wiary zorganizowała w tym właśnie dniu światową adorację Najświętszego Sakramentu. Papież Franciszek uczestniczył w godzinnej adoracji eucharystycznej w Bazylice św. Piotra. Złożyły się na nią - oprócz osobistej modlitwy i adoracji - śpiewy, czytania biblijne i modlitwa wiernych. Cytowano teksty kolejnych papieży: Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI. Było to historyczne wydarzenie, gdyż w tym samym czasie - od godz. 17 do 18 czasu rzymskiego - adorowano Jezusa w Najświętszym Sakramencie w kościołach i klasztorach na całym świecie, gdzie zorganizowano podobne nabożeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szczególny charakter miały również uroczystości Bożego Ciała we włoskim mieście Orvieto, położonym 100 km na północ od Rzymu. W diecezji Orvieto-Todi w tym roku obchodzony jest nadzwyczajny Jubileusz Eucharystyczny, ogłoszony ze względu na 750-lecie cudu eucharystycznego, którego Bóg dokonał na terenie diecezji. W Bolsenie, sąsiedniej miejscowości, w 1263 r. Hostia trzymana w rękach kapłana z Pragi, ks. Piotra, zaczęła krwawić, a krople krwi spłynęły na korporał oraz posadzkę przy ołtarzu. Rezydujący w owym czasie w Orvieto papież Urban IV wniósł procesjonalnie do miasta św. Hostię i zakrwawiony korporał - ten gest papieża uważany jest za pierwszą oficjalną procesję Bożego Ciała. W ten sposób rozpoczęła się tradycja, która jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie publiczych uroczystości kościelnych.

W tym roku Mszy św. w gotyckiej katedrze w Orvieto przewodniczył kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a koncelebrował miejscowy biskup Benedetto Tuzia. Wąskimi uliczkami średniowiecznego centrum miasta przeszła długa procesja - na początku orszak historyczny składający się z osób ubranych w szaty z XIII wieku, repezentujących wszystkie stany ówczesnego społeczeństwa, następnie członkowie bractw i zakonów, po czym księża niosący pod baldachimem relikwiarz korporału z Hostią oraz kard. Filoni i bp Tuzia. Na zakończenie procesji na placu przed katedrą kardynał udzielił wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Jubileusz Eucharystyczny w diecezji zakończy się w listopadzie 2014 r., zamknięciem Drzwi Świętych w bazylice św. Krystyny w Bolsenie i w katedrze w Orvieto.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-10 12:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ogród Wdzięczności

Ogród Wdzięczności – kaplica adoracji przy seminarium duchownym

Przemysław Fenrych

Ogród Wdzięczności – kaplica adoracji przy seminarium duchownym

Czasem jest bardzo, bardzo smutno. Nasze polskie skłócenie, wojna u przyjaciół za miedzą, poczucie beznadziejności, gdy nawet wśród wierzących Chrystusowi trudno znaleźć zgodę. Słyszę czasem: po co mi Kościół, sam spotkam się z Jezusem, gdziekolwiek.

Więcej ...

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Więcej ...

Biblia Gutenberga w Subiaco. Unikatowe wystawy i święto książki

2025-07-08 19:11

Pixabay.com

W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie