Reklama

Głos z Torunia

„Za Zasługi dla Miasta Torunia”

2013-06-12 11:33

Niedziela toruńska 24/2013, str. 8

Helena Maniakowska

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu 27 maja odbyły się uroczyste obchody 90-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Torunia (ToMiTo). Obecni byli wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, senator Michał Wojtczak, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz, prorektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala, sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego Marek Smoczyk, prezes ToMiTo prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Planetarium w Toruniu Anna Broniewicz, ks. Jerzy Molin, wicedyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK dr hab. Jarosław Kłaczkow oraz liczni przyjaciele organizacji naukowych i społecznych, w których działa dr Cecylia Maria Iwaniszewska. Uroczystość prowadził Jacek Beszczyński. Podczas spotkania miało miejsce wręczenie dr Cecylii M. Iwaniszewskiej medalu „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze. Zebrani wysłuchali wielu laudacji i podziękowań pod jej adresem. Prezydent Michał Zaleski w swojej laudacji wyraził słowa uznania wobec dr Cecylii M. Iwaniszewskiej za całą działalność i zaznaczył, że „kto raz się rozkochał w Toruniu, w tym rozkwieconym mieście, to będzie w tym trwał”. Dziękował za serce oddane ToMiTo, a przede wszystkim Toruniowi. Medal od Rady Miasta Torunia wręczył Marian Frąckiewicz.

Słowa uznania i liczne prezenty na ręce prezesa prof. dr. hab. Mikulskiego otrzymało także ToMiTo z racji jubileuszu 90-lecia działalności oraz medal „Thorunium” od prezydenta miasta. Wielu członków ToMiTo i przewodnicy zostali uhonorowani dyplomami i książkami jako podziękowanie za długoletnią, aktywną działalność na rzecz miasta Torunia. Dyplom przewodnika 2012 r. otrzymał Andrzej Skonieczny. Na zakończenie jubileuszowego spotkania uczennice z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu uradowały zebranych wykonaniem utworów S. Prokofiewa i W. A. Mozarta. Swój minirecital piosenek zaprezentował także Jacek Beszczyński. Przed spotkaniem i tuż po nim można było nabyć książki z serii „Biblioteka ToMiTo”.

Reklama

Dr Cecylia M. Iwaniszewska urodziła się 24 listopada 1928 r. w Warszawie. Jej ojciec to Henryk hrabia Łubieński, matka Zofia Slaska. Pochodzi z ziemiańskiego rodu o tradycjach patriotycznych, włączonego silnie w działalność Kościoła. Z tego rodu wywodziło się wielu kapłanów, m.in. sługa Boży Bernard Łubieński CSsR (redemptorysta) oraz siostry zakonne, dwóch prymasów i wielu biskupów. W końcu lat 40. dr Iwaniszewska działała w Sodalicji Mariańskiej Akademiczek. Od 1994 r. jest prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Tu ważnym rysem pielęgnowanym szczególnie przez prezes jest ekumenizm, a w ostatnich latach KIK był współorganizatorem kilku ważnych międzynarodowych konferencji naukowych. Jest absolwentką ówczesnego Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UMK w Toruniu. Pełniła funkcję starszego wykładowcy w Instytucie Astronomii UMK. Jest autorką 50 prac naukowych z dziedziny astronomii i 200 artykułów w wielu językach. Napisała monografię o Mikołaju Koperniku i jest redaktorem zbiorowej pracy o prof. Władysławie Dziewulskim. Należy do międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń oraz towarzystw, m.in. jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Od 1965 r. należy do Towarzystwa Miłośników Torunia (ToMiTo) i jest w nim sekretarzem do chwili obecnej. Jest też członkiem Oddziału Uniwersyteckiego PTTK. Współpracuje z Radą Miasta Torunia w zakresie nazewnictwa ulic. Otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń, medali i nagród. Rokrocznie uczestniczy w kweście na rzecz odnowy nagrobków cmentarza św. Jerzego, nekropolii wybitnych torunian, przy ul. Gałczyńskiego.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto lokalnej sztuki

2020-01-21 12:48

Niedziela toruńska 4/2020, str. V

Ewa Melerska

Wystawa plakatów cieszyła się zainteresowaniem

W Toruniu jest miejsce, w którym można zobaczyć średniowieczne rzeźby, bogato zdobione kielichy mszalne i monstrancje oraz dzieła malarskie.

Więcej ...

Nawrócenie św. Pawła

Caravaggio: "Nawrócenie św Pawła"

Więcej ...

Sandomierz: uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu

2020-01-25 19:52

pl.wikipedia.pl

Konferencja naukowa z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego złożyły się na uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu, która odbyła się 25 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...