Reklama

Niedziela Kielecka

Patrzcie sercem

TER

Wszystko wskazywało na to, że historia sprzed lat się powtórzy i 3 czerwca na zgromadzonych na lotnisku w Masłowie lunie deszcz. Od rana niebo zasłaniały ołowiane chmury i co jakiś czas siąpiło. Jednak przed południem zza chmur wyszło słońce, które towarzyszyło zgromadzonym na płycie lotniska do końca uroczystości. W Eucharystii wzięli udział między innymi: senator RP Krzysztof Słoń, wicewojewoda Grzegorz Dzióbek, przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki, dyrektor Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Zebranych powitał gospodarz gminy Masłów wójt Ryszard Pazera. Przypomniał wydarzenia sprzed 22 laty, kiedy to na masłowskim lotnisku Eucharystii przewodniczył Ojciec Święty Jan Paweł II. Papieża Polaka określił jako „dar z Nieba” który troszczył się o niepełnosprawnych. Życzył wszystkim mile spędzonego czasu na pięknej ziemi masłowskiej. W imieniu organizatorów zebranych powitał wicedyrektor WDK Alojzy Sobura.

Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Marian Florczyk. Wraz z nim Eucharystię sprawowali między innymi, rektor WSD ks. Grzegorz Kaliszewski, ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piekoszowie, ks. Krzysztof Banasik z Kieleckiej Caritas oraz kapłani z pobliskich parafii. W homilii Biskup mówił o sercu. „Serce tęskni, kocha i czeka. Tęskni za miłością”. Przypomniał, że pierwszych chrześcijan wypełniał: „jeden duch i jedno serce”. „Czy to możliwe, żeby wspólnota miała jedno serce? - pytał i od razu dawał odpowiedź. - Jeżeli wszyscy w grupie darzą się sercem, kochają i są kochani, to wówczas możemy powiedzieć, że mają jedno serce”. Apelował do wszystkich zebranych, aby na świat, na drugiego człowieka, patrzyli przez pryzmat serca. By patrzyli szczególnie z miłością i z sercem na osoby niepełnosprawne, chorych i dzieci. Na zakończenie homilii podziękował tym, którzy kierując się sercem, otaczają ich miłością. Szczególne słowa podziękowania skierował pod adresem rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi oraz wychowawców i kapłanów.

Reklama

Po Eucharystii zebrani wysłuchali słów bł. Jana Pawła II skierowanych do ludzi chorych i niepełnosprawnych. Papież nazwał ludzi cierpiących „szczególną wspólnotą w Kościele - Kościół cierpienia”. Następnie wicewojewoda świętokrzyski w imieniu Ministra Kultury wręczył Alicji Piłat, opiekunce i choreografowi zespołu „Uśmiech” działającego przy WDK Kielce, odznakę honorową: Zasłużony Dla Kultury Polskiej. Spotkanie zakończyły występy zespołów niepełnosprawnej młodzieży. Wcześniej jednak Biskup oraz towarzyszące mu osoby, wśród których jedną z najaktywniejszych była dyrektor Liceum Nazaretanek s. Leticja Łasek, oceniali serca wykonane przez podopiecznych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, wręczając ich przedstawicielom pluszowe misie. Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przygotowanym przez sponsorów.

2013-06-20 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Irlandia Północna: aborcja aż do narodzin?

2020-02-23 16:31

źródło: vaticannews.va

1875 osób z zespołem Downa oraz ich rodziny apelują do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o rezygnację z prac nad wprowadzeniem w Irlandii Północnej selektywnej aborcji z powodu niepełnosprawności dziecka. Według organizacji obrońców życia poczętego: propozycje brytyjskiego rządu wykraczają daleko poza obowiązujące prawo aborcyjne w Anglii, Walii i Szkocji.

Więcej ...

Stolica Apostolska wyraziła zgodę na proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej

2020-02-25 12:07

pl.wikipedia.org

Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wydała zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego „ambasadorki misyjnego laikatu”, polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej. Nihil obstat podpisał kard. Angelo Becciu, prefekt kongregacji.

Więcej ...

Ekologia po katolicku

2020-02-25 16:46

Michał Janik/Niedziela TV

Przybliżenie młodzieży idei encykliki papieża Franciszka „Laudato si’”– to główny cel ekowarsztatów, w których w dniach 24-25 lutego w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy uczestniczyło 220 uczniów ze Szkolnych Kół Caritas z archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża