Zakup ubezpieczenia na życie to przejaw odpowiedzialności i troski o bliskich. Jeśli Ciebie zabraknie, towarzystwo ubezpieczeń wypłaci Twoim bliskim świadczenie, które pomoże im zachować aktualny poziom życia i zminimalizować stres towarzyszący konieczności podołania kwestiom finansowym.
W jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie to uniwersalny produkt, przeznaczony właściwie dla każdego. Jego zakup powinny rozważyć jednak zwłaszcza osoby, które:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- są jednymi żywicielami rodziny;
- ponoszą duże wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, edukacją dzieci etc.;
- mają dzieci lub planują powiększenie rodziny;
- spłacają kredyt hipoteczny.
Aby polisa okazała się realnym wsparciem, warto wybrać ją w przemyślany, poprzedzony rzetelną analizą sposób.
Czy istnieje obiektywnie najlepsze ubezpieczenie na życie?
Jak nietrudno zgadnąć, obiektywnie najlepsze ubezpieczenie na życie nie istnieje. Każda osoba rozważająca zakup polisy ma bowiem inne potrzeby, sytuację życiową, oczekiwania w stosunku do zakresu ochrony czy możliwości finansowe. Parametry indywidualnego ubezpieczenia na życie, które dla jednego będą optymalne, dla innego okażą się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest tu więc przede wszystkim znalezienie oferty ubezpieczeniowej, która precyzyjnie odpowie na konkretne oczekiwania.
Jak wybrać najlepszą polisę na życie dostosowaną do indywidualnych potrzeb?
Zanim zaczniesz analizować oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeń, określ swoje potrzeby. Przede wszystkim:
- Zastanów się, czy chcesz ubezpieczyć jedynie swoje życie, czy także zdrowie. Ubezpieczenie zdrowia przewiduje możliwość wypłaty świadczenia m.in. w przypadku pobytu w szpitalu, niezdolności do pracy, operacji czy zdiagnozowania poważnej choroby.
- Przemyśl, czy chcesz objąć ochroną ubezpieczeniową wyłącznie siebie, czy także swoich bliskich — żonę, dzieci czy rodziców.
- Wylicz, ile pieniędzy będą potrzebować Twoi bliscy, gdyby Ciebie zabrakło. Weź pod uwagę spłacane zobowiązania kredytowe oraz codzienne koszty życia.
- Przeanalizuj swoje możliwości finansowe i zdecyduj, ile pieniędzy w skali miesiąca możesz przeznaczyć na ubezpieczenie. W tej kwestii warto znaleźć zdrowy balans pomiędzy zakresem ochrony i sumą ubezpieczenia, a kwotą składki.
Na jakie parametry ubezpieczenia na życie należy zwrócić uwagę?
Jeśli wiesz już, czego mniej więcej potrzebujesz, czas na porównanie ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeń. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Reklama
1. Zakres ochrony. Ochroną ubezpieczeniową możesz objąć życie lub też życie i zdrowie. W przypadku ubezpieczeń chroniących zdrowie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szereg różnych opcji w tym: ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu lub operacje, niezdolność do pracy etc.
2. Dodatkowe możliwości. Jeśli chcesz połączyć ochronę na wypadek śmierci z oszczędzaniem na emeryturę lub na przyszłość dziecka, rozważ ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe.
3. Suma ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to ustalona w umowie wartość, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeń wyliczy kwotę przyszłych świadczeń. Im wyższa, tym wyższe będzie świadczenie, ale także i kwota składki.
4. Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wyłączenia to sytuacje, za które towarzystwo nie weźmie odpowiedzialności i nie wypłaci świadczenia. Listę wyłączeń znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
5. Częstotliwość opłacania składek. Jeśli zarabiasz nieregularnie lub pracujesz sezonowo, ważnym parametrem może być częstotliwość opłacania składek. Wiele towarzystw ubezpieczeń umożliwia ich regulowanie nie tylko co miesiąc, ale także co kwartał, co 6 miesięcy, a nawet raz na rok.