Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomóż usłyszeć więcej

Bożena Sztajner/Niedziela

Dobry słuch jest niezbędny do prawidłowego wykształcenia umiejętności mówienia i ogólnego rozwoju. Tymczasem problemy ze słyszeniem ma coraz więcej Polaków. Według specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, wiodącej w Polsce placówce zajmującej się tego rodzaju schorzeniami, co 4 dziecko ma wadę słuchu lub mowy. Natomiast seniorzy, tracąc słuch, tracą komfort życia i możliwość pełnej aktywności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wady słuchu można nabawić się w prozaiczny sposób, np. podczas infekcji laryngologicznej; powikłania mogą prowadzić do stanów zapalnych uszu. Jeśli stan taki potrwa dłużej może dojść do częściowej utraty słuchu. Takie zdarzenie, czasem przebiegające niemal bezboleśnie, może dotknąć zarówno dziecko, jak i osobę dorosła, a także seniora. Ważne, by poszukać wtedy pomocy u specjalistów. A ci zalecają, by sprawy nie lekceważyć, nie zbywać problemu stwierdzeniem, że wiek niesie ze sobą ograniczenia, tylko pójść na badania. Konieczne jest też zbadanie słychu dzieciom, nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że słuch naszej pociechy jest bez zarzutu.

W Częstochowie i okolicach nie ma wielu gabinetów zajmujących się kwestiami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem uszu. Warto więc zwrócić uwagę na działający w podjasnogórskiej Dolinie Miłosierdzia Gabinet Słuchu i Mowy „Anava”. Placówka prowadzi konsultacje audiologiczne i diagnozuje choroby uszu oraz prowadzi dobór i sprzedaż aparatów słuchowych renomowanej firmy Oticon. Wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i zatrudnia wykwalifikowaną kadrę medyczną. Dzięki podpisaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, można tu nie tylko zbadać swój słuch, ale także - w razie potrzeby - zyskać możliwość powrotu do świata dźwięków, dzięki rozmaitym protezom i aparatom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tych kilka informacji w praktyce może dotyczyć każdego gabinetu wad mowy i słuchu w Polsce. Wobec tego, dlaczego „Anava” przykuła naszą uwagę? Ponieważ dotarły do redakcji niezwykle pozytywne opinie na temat placówki. O przemiłej, profesjonalnej i pomocnej obsłudze, o unikalnym traktowaniu podopiecznych. O tym, że personel placówki nie tylko konsultuje i diagnozuje pacjenta, ale także - gdy sytuacja tego wymaga - otacza opieką, niespotykaną w polskiej służbie zdrowia. Umawia wizyty u lekarzy specjalistów i zawozi tam pacjenta, pomagaj w wypełnianiu dokumentów dla uzyskania grupy inwalidzkiej, pilnuje terminów, odwozi do domu, gdy pacjent jest starszy i nieco nieporadny. Wprowadzenie takiego standardu usług to niewątpliwie zasługa szefującej gabinetowi Barbarze Dunowskiej, osobie pełnej pasji, energii i oddania pacjentowi.

„Anava” jest zapraszana przez szkoły i przedszkola, by tam zbadać słuch dzieci. Możliwe jest to dzięki systemowi przenośnemu OAE - sprzętowi zapewniającemu bardzo dokładną diagnostykę uszu nawet u noworodków czy niemowląt. Coraz częściej o profilaktyczne badania słuchu zwracają się do placówki niektóre gminy. W wielu wypadkach dopiero wtedy okazuje się, że u części dzieci występują nieprawidłowości. Podejmowane są wówczas przez gabinet kompleksowe działania, które dają szansę na zniwelowanie opóźnienia dziecka w nauce, w przyswajaniu języka czy też w rozwoju społecznym. Rodzice i wychowawcy mogą sobie bowiem nie zdawać sprawy, że kłopoty z nauką, z zapamiętywaniem, z kontaktem z otoczeniem mogą być efektem właśnie dysfunkcji słuchu.

Bardzo często problemy ze słuchem dotykają osoby niepełnosprawne intelektualnie. Ze względu na utrudnioną komunikację z otoczeniem problemy te zostają dostrzeżone zbyt późno. U tych osób badanie słuchu powinno być wykonywane częściej, ponieważ pogorszenie się słuchu wpływa bardzo dotkliwie na jakość życia, zmniejsza się możliwość i tak zaburzonego kontaktowania się ze światem. Niezdiagnozowane w porę problemy prowadzą także do osłabienia pamięci i koncentracji słuchowej, a potem nawet zaburzenia mowy.

Wizyty w gabinecie są realizowane w ramach NFZ, natomiast niektóre badania z zakresu audiometrii impendancyjnej są odpłatne.

Gabinet Słuchu i Mowy „Anava” mieści się w Częstochowie przy ul. Kordeckiego 49, w Dolinie Miłosierdzia Księży Pallotynów. Zapisy na wizyty i konsultacje przyjmowane są także telefonicznie: 34 344-86-61 lub 660-047-695.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-26 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kinesis – znaczy ruch

Adobe Stock

Najkrótsza definicja kinezyterapii to leczenie ruchem.

Więcej ...

„Z trędowatego znów stać się pięknym...” – mocne słowa ks. dr. Tomasza Podlewskiego o sensie Wielkiego Postu!

2026-03-09 18:19

YT

Często pytamy: po co to wszystko? Po co te wyrzeczenia, posty i nabożeństwa? Czy chodzi tylko o to, by odmówić sobie słodyczy lub kawy?

Więcej ...

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #18

2026-03-10 10:43

screen YT

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

40 pytań Jezusa: „Czemu Mnie wystawiacie na próbę?”

Wiara

40 pytań Jezusa: „Czemu Mnie wystawiacie na próbę?”

Zielona Góra: W wypadku balonu zginęła mistrzyni Polski

Wiadomości

Zielona Góra: W wypadku balonu zginęła mistrzyni Polski

Jerozolima: zamknięta Bazylika Grobu Bożego, Msze św. i...

Kościół

Jerozolima: zamknięta Bazylika Grobu Bożego, Msze św. i...

Liban: Proboszcz ruszył na pomoc poszkodowanym, sam...

Kościół

Liban: Proboszcz ruszył na pomoc poszkodowanym, sam...

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Jasna Góra

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Kościół

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Zmarł ks. Jan Sienkiewicz

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jan Sienkiewicz

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu...

Kościół

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu...

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju