Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Historyczny sztandar z białym orłem

2024-11-08 14:12
Sławomir Stachniewicz. W tle - historyczny sztandar

Paweł Stachnik

Sławomir Stachniewicz. W tle - historyczny sztandar

    Uczestnicy spotkania zobaczyli niezwykły eksponat – sztandar z białym orłem wykonany w 1979 r. przez krakowskich opozycjonistów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    W czwartek 7 listopada w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się prezentacja pt.„Historia pewnego sztandaru”. Pokazany został niezwykły eksponat – sztandar z białym orłem wykonany w 1979 r. przez krakowskich opozycjonistów. Wykorzystywany przez całe lata 80. na demonstracjach, nigdy nie dostał się w ręce Służby Bezpieczeństwa.

    Przed Świętem Niepodległości Muzeum Armii Krajowej zaprezentowało znajdujący się w jego zbiorach sztandar z białym orłem w koronie. Został on wykonany chałupniczym sposobem (przy pomocy szablonu i farby do malowania pasów drogowych) przez krakowskich opozycjonistów w lecie 1979 r. z okazji zbliżającej się pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w kraju. Po raz pierwszy pojawił się na spotkaniu papieża z młodzieżą na Skałce (8 czerwca) oraz na Mszy na Błoniach (10 czerwca).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Potem, przez całe lata 80. był wykorzystywany przez krakowskich opozycjonistów z kręgów niepodległościowych na organizowanych przez nich uroczystościach i demonstracjach. Niesiono go m.in. na obchodach Święta Niepodległości 11 listopada w 1979, 1980 i 1981 r. oraz na pierwszym powojennym Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w sierpniu 1981. Sztandar nigdy nie dostał się w ręce Służby Bezpieczeństwa. W 2008 r. krakowska opozycjonistka Romana Kahl-Stachniewicz przekazała go do zbiorów Muzeum AK.

Reklama

    Na prezentacji pojawili się uczestnicy tamtych wydarzeń, krakowscy opozycjoniści, m.in. Krzysztof Bzdyl, Zygmunt Łenyk, Ryszard Bocian, Adam Roliński, Andrzej Fischer, Grzegorz Surdy. Gości powitał dyrektor Muzeum AK Jarosław Szarek, który w swoim wystąpieniu podkreślił ciągłość tradycji walki o wolną Polskę przechodzącą z pokolenia na pokolenie.

    – Symbolem tego jest ten właśnie sztandar, który uczestniczył w pierwszym po wojnie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w sierpniu 1981 r., a brali w nim udział dawni legioniści, akowcy i ówcześni opozycjoniści –mówił dyrektor.

    Głos zabrał także syn Romany Kahl-Stachniewcz, Sławomir. Podzielił się wspomnieniami z tamtego okresu, gdy jako nastolatek nosił sztandar na demonstracjach. Zorganizowane przez krakowski KPN i rozbite przez Służbę Bezpieczeństwa obchody Święta Niepodległości 11 listopada 1979 r. (w których niesiony był historyczny sztandar) wspominał ich uczestnik Krzysztof Bzdyl.

    Inny sztandar z białym orłem w koronie przyniosła na uroczytsość Małgorzata Feill-Urbańczyk. Wykonany w 1982 r., rok później obecny był na Mszy papieskiej na Błoniach, a w latach 1989–1994 prowadził Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Dziś właścicielka jeździ z nim co roku na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.

    Na przygotowanej przez Muzeum AK oglądać można wystawiony w gablocie historyczny sztandar z 1979 r. Towarzyszą mu tablice prezentujące jego dzieje oraz tradycję obchodów Święta Niepodległości 11 listopada w Polsce. Na ekranie wyświetlany jest krótki film dokumentalny przedstawiający losy sztandaru z białym orłem. Składają się na niego zdjęcia z opozycyjnych demonstracji i obchodów z lat 70. i 80., wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń oraz fragmenty nakręconego przez SB materiału operacyjnego z rozbicia manifestacji z 11 listopada 1979 r. na placu Matejki w Krakowie. W materiale tym wielokrotnie pojawia się sztandar z białym orłem.

    Ekspozycję „Historia pewnego sztandaru” oglądać można w Muzeum AK do 22 grudnia.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Kiedy odbędą się święcenia biskupie ks. Tomasza Sztajerwalda?

2024-11-07 11:39
Ks. Tomasz Sztajerwald

Karolina Błażejczyk/diecezja warszawsko-praska

Ks. Tomasz Sztajerwald

Święcenia biskupie ks. Tomasza Sztajerwalda odbędą się 7 grudnia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika - poinformował ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

Więcej ...

Uzbrojeni izraelscy policjanci wkroczyli "bez zezwolenia" na teren klasztoru na Górze Oliwnej

2024-11-08 07:20

Alistair from Montreal, Canada - Israel 2009, CC BY-SA 2.0

Podczas wizyty francuskiego ministra spraw zagranicznych Jean-Noela Barrota w Jerozolimie w czwartek doszło do incydentu, gdy według relacji dyplomaty uzbrojeni izraelscy policjanci wkroczyli "bez zezwolenia" na teren klasztoru na Górze Oliwnej, który znajduje się pod opieką państwa francuskiego

Więcej ...

Kielce: wystawa o Karczówce w Muzeum Historii Kielce w 400-lecie jubileuszu kościoła na wzgórzu

2024-11-08 16:43
Karczówka

TD

Karczówka

"Karczówka - Kielecka Góra Skarbów. 400-lecie fundacji kościoła p.w. św. Karola Boromeusza", to tytuł wystawy przygotowanej z okazji jubileuszu kościoła i klasztoru na Karczówce. Można ją obejrzeć w Muzeum Historii Kielc.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Elżbieta od Trójcy Świętej

Święci i błogosławieni

Elżbieta od Trójcy Świętej

Świadectwo Andrzeja Mastalerza: Kościelny ślub po 17...

Wiara

Świadectwo Andrzeja Mastalerza: Kościelny ślub po 17...

Skandaliczna podstawa programowa edukacji zdrowotnej:...

Edukacja

Skandaliczna podstawa programowa edukacji zdrowotnej:...

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Kościół

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe