Reklama

Kościół

W Wiedniu rozpoczęła się tradycyjna oktawa św. Stanisława Kostki

2024-11-14 14:28

Joanna Lukaszuk-Ritter

W austriackiej stolicy kult św. Stanisława Kostki jest nadal żywy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki (1550-1568) obchodzone jest w diecezji wiedeńskiej13-go listopada. W tym dniu rozpoczynają się w kaplicy św. Stanisława Kostki uroczystości oktawy jego święta. Corocznie między 13 a 20 listopada wiedeńska kaplica, jedna z nielicznych istniejących jeszcze oraz liturgicznie aktywnych prywatnych kaplic stolicy Austrii, udostępniana jest wiernym i zwiedzającym.

Podczas codziennych nabożeństw oraz modlitw wspólnotowych sprawowanych w tym miejscu, pielęgnowana jest wielowiekowa tradycja związana z kultem św. Stanisława z Rostkowa. Oprócz Mszy świętych w języku niemieckim, celebrowanych głównie przez wiedeńskich jezuitów, odbywa się już po raz kolejny oktawa w języku polskim. Do sprawowania Eucharystii zaproszeni są polscy kapłani posługujący w wiedeńskich parafiach. Msze święte oraz modlitwy różańcowe transmitowane są za pośrednictwem polonijnego katolickiego Radia Droga (radiodroga.net). Redaktorzy radia zainicjowali w tym roku również modlitwę południową – Anioł Pański, oraz modlitwę różańcową. Mogą w niej uczestniczyć czynnie i spontanicznie wierni, przebywający w tym czasie w kaplicy. A modlić można się we wszystkich językach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Joanna Lukaszuk-Ritter

Reklama

Oktawa św. Stanisława Kostki obchodzona jest w tym szczególnym miejscu od ponad 200 lat. Świadczą o tym historyczne kroniki oraz liczne publikacje, zarówno literackie jak i prasowe opisujące dość szczegółowo obchody tego święta. Każdego dnia celebrowano tu po kilka Mszy świętych. Eucharystię sprawowali nuncjusze, arcybiskupi, biskupi i prałaci. Wierni, w tym także członkowie rodziny Habsburgów, licznie pielgrzymowali do tego świętego miejsca. Ważnym źródłem potwierdzającym szczególne znaczenie wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki jest papieski dokument Piusa IX p.t. „Ad perpetuam rei memoriam” z 1877 r., na mocy którego wierni nawiedzający tę kaplicę 13 listopada, we wspomnienie św. Stanisława Kostki, oraz w czasie całej oktawy, mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

To niewielkie pomieszczenie na pierwszym piętrze w kamienicy przy zbiegu ulic Kurrentgasse i Steindlgasse, które zamieszkiwał niegdyś Stanisław Kostka, i w którym pod wpływem przeżyć mistycznych rozstrzygnęły się jego dalsze losy, stało się miejscem rozpoczynającego się kultu naszego Rodaka w Wiedniu. Zaledwie piętnaście lat po śmierci Stanisława powstała tu skromna kaplica. W połowie XVIII w. ówczesna właścicielka domu, przedsiębiorcza wdowa i dobrodziejka Kościoła, Barbara Koller von Mohrenfels przeprowadziła remont podupadłej kamienicy i zleciła przebudowę kaplicy ubogacając wnętrze marmurem oraz bogatą ornamentyką w stylu rokoko – w tym stanie kaplica przetrwała do naszych czasów. To właśnie tutaj głęboko zakorzeniła się tradycja obchodzenia jedynej w swoim rodzaju oktawy, która jest kultywowana po dzień dzisiejszy i cieszy się coraz to większym zainteresowaniem wiernych różnych narodowości, w tym Austriaków, Polaków i Chorwatów.

Punktualnie na rozpoczęcie oktawy ukazał się miniprzewodnik w języku polskim i niemieckim, opisujący najważniejsze fakty i daty z życia św. Stanisława Kostki oraz z historii kamienicy i kaplicy przy Kurrentgasse 2.

Podziel się:

Oceń:

+8 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie bój się iść pod prąd

Magdalena Pijewska

Żyli w różnych czasach, inne niepokoje dotykały świat, Polska miała inne granice, mimo to łączyło ich to samo pragnienie... Można powiedzieć, że „jeden duch i jedno serce” ożywiały ich i „żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne”. Na życie młodziutkiego zakonnika z XVI wieku św. Stanisława Kostki można spojrzeć przez „Tryptyk rzymski” św. Jana Pawła II wieku XXI

Więcej ...

Bp Czaja o ograniczeniu liczby godzin lekcji religii: trzeba uwzględnić zdanie rodziców

2024-11-13 14:57
Bp Andrzej Czaja

Episkopat Flickr

Bp Andrzej Czaja

Frekwencja na lekcjach religii różni się w zależności od miejsca; nie należy narzucać wszystkim szkołom jednego rozwiązania - powiedział PAP przewodniczący komisji duszpasterstwa KEP bp Andrzej Czaja. Według niego, na decyzję ile jest w szkole godzin religii wpływ powinni mieć także rodzice.

Więcej ...

Marco Rubio – katolik stanie na czele dyplomacji USA

2024-11-14 15:05
Flaga USA

Adobe Stock

Flaga USA

Decyzja prezydenta elekta Donalda Trumpa nowym szefem dyplomacji USA ma zostać w styczniu 2025 roku senator z Florydy Marco Rubio, który jest katolikiem. Katoliczką jest również desygnowana na ambasadorkę Stanów Zjednoczonych przy ONZ Elise Stefanik. Obserwatorzy traktują te nominacje jako spłatę przez Trumpa długu wobec katolickich wyborców, których większość (56 proc.) zagłosowała na niego w wyborach prezydenckich z 5 listopada.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Wiadomości

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Bp Wojciech Osial: ufam, że znajdziemy porozumienie, nie...

Kościół

Bp Wojciech Osial: ufam, że znajdziemy porozumienie, nie...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...