Reklama

Franciszek

Papież na szczycie G20: ci, którzy powodują głód i śmierć poprzez lichwiarstwo, popełniają zabójstwo

2024-11-18 21:14

Vatican Media

W swoim przesłaniu skierowanym do przywódców świata zgromadzonych na szczycie G20 w Brazylii, Papież Franciszek skrytykował działania, które prowadzą do głodu i cierpienia. Przesłanie zostało odczytane przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina podczas obrad w Rio de Janeiro, które odbywają się 18 i 19 listopada. Papież podkreślił, że głód to zbrodnia, a chciwość i spekulacje finansowe, które przyczyniają się do śmierci milionów ludzi, są moralnie równoznaczne z zabójstwem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbrodnią – choć pośrednią – jest to, co czynią ci, którzy „poprzez lichwiarstwo i chciwość powodują głód i śmierć swoich braci i sióstr w rodzinie ludzkiej”. Papież Franciszek skierował te mocne słowa do światowych przywódców zgromadzonych na szczycie G20, odbywającym się w Rio de Janeiro w Brazylii. W przesłaniu, które podczas obrad odczytał kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin, będący na szczycie w dniach 18–19 listopada jako przedstawiciel Papieża, Franciszek zaapelował o „zdecydowane i natychmiastowe działania” przeciwko głodowi i ubóstwu. Nazwał je „plagą”, którą należy wyeliminować tak szybko, jak to możliwe.

Świat, który potrzebuje zmiany

W swoim przesłaniu Papież wylicza zjawiska deformujące dzisiejszy świat: spekulacje finansowe, nierównowagę w systemach żywnościowych, wojny, które prowadzą do śmierci, przesiedleń i degradacji środowiska. Wszystkie te problemy przyczyniają się do wzrostu głodu i wywierają ogromną presję na światowe gospodarki, zwłaszcza ze względu na „ogromne” kwoty wydawane na zbrojenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do przywódców G20 Papież zwraca się z wezwaniem do działania: „Z całego serca wierzę, że dyskusje i decyzje podjęte na tym spotkaniu przyczynią się do budowy lepszego świata i zapewnienia pomyślnej przyszłości kolejnym pokoleniom” – napisał Franciszek.

Skandal marnotrawstwa żywności

Reklama

Papież Franciszek zwraca uwagę przede wszystkim na polityków, apelując, aby – zgodnie z nauczaniem encykliki „Fratelli tutti” – uczynili eliminację głodu jednym z „najważniejszych i pilnych celów”. Wskazuje, że „kiedy spekulacje finansowe manipulują cenami żywności, traktując ją jak zwykły towar, miliony ludzi cierpią i umierają z głodu”.

Jednocześnie trudno w to uwierzyć, ale „tony żywności są wyrzucane”. Dla biskupa Rzymu to „prawdziwy skandal”. „Głód jest przestępstwem, a dostęp do żywności to niezbywalne prawo każdego człowieka” – podkreślił.

Franciszek zwrócił również uwagę na to, że podczas gdy politycy i społeczeństwa debatują nad sporami semantycznymi czy ideologicznymi, ludzie umierają z głodu i pragnienia. „Nie możemy pozwolić, by nasze spory odciągały nas od obowiązku pomocy naszym braciom i siostrom” – zaapelował Papież.

Propozycja dla lepszego świata

W przesłaniu Franciszek ponownie zaproponował stworzenie globalnego funduszu rozwoju, finansowanego z pieniędzy obecnie przeznaczanych na zbrojenia. Zasugerował, że takie rozwiązanie mogłoby przyczynić się do trwałego pokoju w obszarach dotkniętych konfliktami i pozwolić światu zmniejszyć przepaść pomiędzy bogatymi a ubogimi.

Papież zakończył swoje przesłanie wezwaniem do poszukiwania „nowych dróg” prowadzących do trwałego pokoju, podkreślając, że odpowiedzialność za przyszłość świata spoczywa na barkach przywódców zgromadzonych na szczycie. – „Działajcie odważnie i sprawiedliwie, aby żaden człowiek nie musiał już cierpieć z powodu głodu i ubóstwa” – zaapelował Papież.

Trwały i stabilny pokój

Reklama

W zglobalizowanym świecie, pełnym wzajemnie powiązanych wyzwań, Papież Franciszek podkreśla konieczność dostrzeżenia presji, które ciążą na międzynarodowym systemie. „Nasilanie się wojen i konfliktów, działalność terrorystyczna, asertywne polityki zagraniczne, akty agresji oraz utrzymywanie się niesprawiedliwości” – to tylko niektóre z nich. Dlatego niezwykle istotne jest, aby G20 wypracowało „nowe drogi prowadzące do osiągnięcia stabilnego i trwałego pokoju we wszystkich obszarach konfliktu, z myślą o przywróceniu godności ludziom dotkniętym tymi dramatami” – apeluje Franciszek.

Presja wojen na gospodarkę

W przesłaniu odczytanym przez kardynała Parolina Papież wskazuje na wojny, które dotykają różne części świata: „Nie tylko są odpowiedzialne za ogromną liczbę ofiar śmiertelnych, masowe przesiedlenia i degradację środowiska, ale także przyczyniają się do wzrostu głodu i ubóstwa – zarówno bezpośrednio na terenach objętych konfliktami, jak i pośrednio w krajach odległych o setki czy tysiące kilometrów, głównie przez zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw”.

„Wojny nieustannie wywierają znaczną presję na gospodarki narodowe, przede wszystkim z powodu ogromnych sum pieniędzy przeznaczanych na broń i zbrojenia” podkreśla Papież.

3 miliardy ludzi bez dostępu do żywności, 2 miliardy z nadwagą

Do tych problemów dochodzi jeszcze paradoks, na który zwraca uwagę Papież: ponad 3 miliardy ludzi „nie ma dostępu do odpowiednio odżywczych posiłków”, podczas gdy niemal 2 miliardy „cierpi na nadwagę lub otyłość z powodu niewłaściwego odżywiania i siedzącego trybu życia”. Dlatego, według Franciszka, konieczne jest „zintensyfikowanie wspólnych wysiłków na rzecz zmiany na wszystkich poziomach oraz kompleksowa reorganizacja systemów żywnościowych”.

Milcząca akceptacja głodu

Reklama

Papież apeluje również o działania, które pomogą „wyrwać ludzi z ubóstwa i głodu”. Jednocześnie wyraża zaniepokojenie, że dotychczas nie znaleziono skutecznych rozwiązań: „Milcząca akceptacja głodu przez społeczeństwo to skandaliczna niesprawiedliwość i poważna zniewaga” – podkreśla.

„Ci, którzy poprzez lichwę i chciwość powodują głód i śmierć swoich braci i sióstr z ludzkiej rodziny, popełniają pośrednie zabójstwo, za które ponoszą odpowiedzialność” – dodaje.

Nierozerwalny związek głodu i ubóstwa

Franciszek zauważa, że „problem głodu to nie tylko kwestia niedoboru żywności”, ale przede wszystkim „skutek głębszych niesprawiedliwości społecznych i ekonomicznych”. Ubóstwo jest tu kluczowym czynnikiem, „który znacząco przyczynia się do głodu, utrwalając cykl nierówności ekonomicznych i społecznych panujących w naszym globalnym społeczeństwie”.

„Związek między głodem a ubóstwem jest nierozerwalny” – podkreśla Papież.

Konkretne zobowiązania społeczności międzynarodowej

Aby wykorzenić tę „plagę”, konieczne są działania „wspólne i skoordynowane”, które wymagają „konkretnego zaangażowania” ze strony rządów, organizacji międzynarodowych i społeczeństwa jako całości.

„Centralnym punktem każdej agendy politycznej i społecznej musi być godność każdego człowieka, dostęp do podstawowych dóbr i sprawiedliwy podział zasobów” – zaznacza Franciszek.

Sprawiedliwa dystrybucja i długoterminowe rozwiązania

Kluczowym elementem, na który zwraca uwagę papież, jest sprawiedliwy podział zasobów. „Na naszej planecie jest wystarczająco dużo żywności, by nakarmić wszystkich ludzi, ale jest ona nierównomiernie rozdzielana” – wskazuje.

Reklama

Papież apeluje o „działania zbiorowe” mające na celu ograniczenie codziennego marnotrawstwa. „Zasoby powinny być przekierowywane na inwestycje, które pomogą ubogim i głodującym zaspokoić ich podstawowe potrzeby”.

Według Franciszka konieczne są podejście „zintegrowane, globalne i wielostronne”, ponieważ „skala i zasięg problemu tego wymagają”.

„Rozwiązania krótkoterminowe nie są wystarczające. Aby skutecznie walczyć z niedożywieniem, potrzebna jest wizja i strategia długoterminowa” – podkreśla.

Globalny fundusz na rzecz walki z głodem i rozwoju

Papież wyraża nadzieję, że globalny sojusz przeciwko głodowi i ubóstwu „przyniesie znaczące rezultaty” w walce z tymi problemami. Proponuje także realizację idei Stolicy Apostolskiej, która zakłada „przekierowanie funduszy obecnie przeznaczanych na zbrojenia i inne wydatki wojskowe na globalny fundusz walki z głodem i wsparcia rozwoju w najuboższych krajach”.

„To podejście mogłoby zapobiec temu, by obywatele tych krajów byli zmuszeni do uciekania się do przemocy, iluzorycznych rozwiązań lub emigracji w poszukiwaniu godniejszego życia” – stwierdza Papież.

Nie dla kolonizacji ideologicznych

Franciszek przestrzega również przed niszczeniem „w imię wąsko pojętego i krótkowzrocznego rozwoju” bogactwa kulturowego i tradycji ludów. „To byłaby kolonizacja ideologiczna” – mówi. Projekty i działania powinny być „planowane i realizowane z uwzględnieniem potrzeb ludzi i ich społeczności, a nie narzucane odgórnie przez podmioty dążące wyłącznie do własnych korzyści”.

Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej

„Stolica Apostolska – zapewnia Papież Franciszek – będzie nadal promować godność ludzką i wnoszenie swojego wkładu w dobro wspólne, oferując doświadczenie i zaangażowanie instytucji katolickich na całym świecie”.

Na zakończenie Papież wyraził nadzieję: „W naszym świecie żaden człowiek, jako osoba ukochana przez Boga, nie może być pozbawiony swojego codziennego chleba”.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy o pokój między narodami Europy

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Prośmy Boga, by narody Europy ożywiał duch porozumienia, braterstwa, solidarności i pokoju – zaapelował Ojciec Święty do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Skargi do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w ojca Rydzyka i Radio Maryja

2024-11-17 06:22
O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

Ponad 26,6 tys. osób złożyło skargę do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w dobre imię o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR i Rodziny Radia Maryja – wskazał red. Rafał Stefaniuk na łamach „Naszego Dziennika”. O dokładnej ilości skarg poinformowała Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - czytamy na portalu Radia Maryja.

Więcej ...

KEP: Coraz bliżej powołania komisji badającej zjawisko wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce

2024-11-18 21:18
Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

BP KEP

Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

Prace nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce są na ukończeniu. Dziś, podczas zebrania plenarnego na Jasnej Górze, biskupi zapoznali się ze stanem prac nad przygotowaniem dokumentu ramowego, który określi zasady powołania i funkcjonowania takiego gremium - przekazał KAI ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża ukazała się nawróconemu złodziejowi

Wiara

Matka Boża ukazała się nawróconemu złodziejowi

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Bł. Karolina Kózkówna - ta, która zginęła za...

Święci i błogosławieni

Bł. Karolina Kózkówna - ta, która zginęła za...

Związki homoseksualne czy aborcja – to treści, które...

Wiadomości

Związki homoseksualne czy aborcja – to treści, które...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...